Կ. Աճեմյան. Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պետք է լուրջ որոշում կայացնի, այլապես ելքը քաղաքականությանը հրաժեշտ տալն է
13:50 03/04/2013
«Նախագահի երդմնակալությունը տոն է: Մենք պետք է այնպիսի տրամադրվածությամբ ուղղորդենք նախագահին առաջիկա 5 տարիներին, որպեսզի կարողանանք նաև պահանջատեր լինել և ակնկալիքներ ունենալ: Լավ կլիներ, որ ընտրված նախագահին տղամարդավարի շնորհավորեին և մասնակցեին այն բոլոր գործընթացներին, որ տեղի են ունենում մեր երկրում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով հետնըտրական զարգացումներին և ապրիլի 9-ին ՀՀ նախագահի երդմնակալության արարողությանը, նշեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Վերջինս, խոսելով Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանրահավաքների և գործողությունների մասին, տեսակետ հայտնեց, որ այդ ամենը պետք է ունենա իր տրամաբանական ելքը, որպեսզի քաղաքական գործիչը՝ «որպես գործիչ իր դեմքը չկորցնի», իսկ հետընտրական այդ գործընթացները, աստիճանաբար տարալուծվելով Երևանի ավագանու նախընտրական թոհուբոհի մեջ, կորցնում են իրենց արդիականությունը:
«Շատ ուժեր խոսում են ժողովրդի անունից: Ունենալով մեծամասնություն՝ մենք նման բան չենք անում: Մենք կրում ենք պատասխանատվություն ողջ ժողովրդի առաջ, հաշվետու ենք, բայց տեսնում եմ, թե ինչպես, լինելով փոքրամասնություն, խոսում են ամբողջ ժողովրդի անունից: Դա ես աններելի քայլ եմ համարում: Հեռուստացույցով տեսա, թե ինչպես Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Գյումրիում ասաց, որ «մեր դեմ խաղ չկա»: Պատկերացնո՞ւմ եք, որ դա ասեր ՀՀԿ որևէ ներկայացուցիչ: Կիսահեղափոխական կոչեր անելը, խնդիրներ ունեցող մարդկանց նուրբ լարերի վրա խաղալն ու ապրիլի 9-ին երդմնակալությունը հարամելը աններելի է»,- նշեց պատգամավորը:
Նա հավելեց, որ քաղաքական գործիչը պետք է կամք ունենա՝ ընդունելու, որ եթե չի հաղթել, ապա դրա համար կան օբյեկտիվ պատճառներ, իսկ Երևանի ավագանու ընտրությունները ցույց կտան, թե ով ժողովրդի որքան քվե ունի:
Անդրադառնալով Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Սերժ Սարգսյանի միջև երկխոսության հնարավորությանը՝ Կ. Աճեմյանը համոզմունք հայտնեց, որ հանդուրժողականության այդ մթնոլորտը ստեղծել է Սերժ Սարգսյանը և միշտ բաց է եղել երկխոսության համար, սակայն, ըստ պատգամավորի, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հրաժարվել է ընձեռնված հնարավորություններից:
«Եթե համագործակցության և քննարկումների որևէ ցանկություն չկա, ապա ելքը տեսնում եմ նրանում, որ ընդհանրապես պետք է հրաժեշտ տալ քաղաքականությանը: Իսկ եթե իրականում «Ժառանգությունն» ու նրա ղեկավարը ինչ-որ բան են ուզում ասել ժողովրդին, պետք է որևէ ծրագիր մշակեին, որը չկա: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը լուրջ որոշում պետք է կայացնի, որովհետև այն մարդիկ, ովքեր իրեն նախկինում սատարում էին, հիմա շատ ավելի քիչ են»,- նշեց Կարինե Աճեմյանը:

К. Ачемян: Раффи Ованнисян должен принять серьезное решение, так как сегодня мало тех, кто раньше поддерживал его
15:05 03/04/2013
«Церемония инаугурации президента является праздником. Было бы лучше, чтобы избранного президента поздравили по-мужски и приняли бы участие во всех тех процессах, которые происходят в нашей стране», – об этом на встрече с журналистами заявила депутат фракции Республиканской партии Армении Карине Ачемян, комментируя поствыборные развития в стране и предстоящую церемонию инаугурации президента РА.
Касаясь митингов и действий лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, Карине Ачемян отметила, что все это должно иметь свое логическое завершение, чтобы политичекий деятель не терял свое лицо как деятель, а эти поствыборные процессы постепенно разлагаются в предвыборной суматохе предстоящих выборов в Совет старейшин Еревнаа и теряют свою актуальность.
«Представители многих политических сил говорят от имени народа. Будучи парламентским большинством, мы такого не говорим. Мы несем ответственность перед народом, но я вижу, как будучи меньшинством, они говорят от имени всего народа. Я считаю непростительным такое поведение, так же как и озвучивание полуреволюционных призывов, попытку играть на нервах людей, имеющих проблемы, а также испортить церемонию инаугурации президента», – заявила депутат.
Карине Ачемян добавила, что политический деятель должен обладать волей и признать то, что его поражение на выборах имеет свои объективные причины, а выборы в Совет старейшин Еревана покажут, кто какое число голосов народа получит.
Комментируя возможность начала диалога между Раффи Ованнисяном и Сержем Саргсяном, парламентарий отметила, что эта атмосфера толерантности сформировалась именно благодаря усилиям Сержа Саргсяна, который всегда был открыт для диалога, но Раффи Ованнисян отказывался от предоставленных ему возможностей.
«Если есть желание вести сотрудничество и обсуждение, то выход я вижу в необходимости попрощаться с политикой. Если же в действительности партия „Наследие” и ее лидер что-то и хотят сказать народу, то они должны были разработать какую-либо программу, которую мы не видим. Раффи Ованнисян должен принять серьезное решение, так как сегодня мало тех, кто раньше поддерживал его», – заключила Карине Ачемян.