Ա. Զաքարյան. Ր. Հովհաննիսյանի ու նրա թիմի գործողությունները «ոչ ադեկվատ» են
«Իրավիճակը, որը հետընտրական գործընթացներ կարելի է անվանել, ըստ էության արտաքին քաղաքականության վրա բացասական որևէ ազդեցություն ունենալ չի կարող, որովհետև ընտրական գործընթացներն անցան միջազգային հանրության ուշադրության ներքո»,- այսօր, անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը:
Նա իր կարծիքը հիմնավորելով ընդգծեց, որ միջազգային կառույցները հետևել են ընտրությունների կազմակերպման, անցկացման ու ամփոփման գործընթացին ու դրականորեն են արձագանքել:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի գործողություններին, բանախոսն ասաց. «Ես հարգանքով եմ վերաբերվում այն ընդդիմադիրներին, որոնք իրենց առաքելությունն իրականացնում են պատվով և առողջ քաղաքական մտքով: Իսկ ինչ վերաբերվում է անտրամաբանական հրապարակային գործունեություններին, ոչինչ չասող միտինգային քաղաքականություն իրականացնելուն ու հակասահմանադրական, հակաիրավական գործընթացներ իրականացնելու կոչերին (նկատի ունեմ երդմնակալություն և այլ ամենատարբեր զարմանք առաջացնող ենթադրությունների տեղիք տվող գործողությունների իրականացումը), ես կարծում եմ, որ վաղուց արդեն մեր քաղաքական համակարգին հարիր չէ»:
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև Երևանի ավագանու ընտրություններին ու նշեց, որ ավագանու ընտրություններն իրենց մրցակցայնությամբ և ժողովրդավարական չափանիշներին համահունչ բոլոր անհրաժեշտ բաղկացուցիչներն ունեն:
Ա. Զաքարյանը Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ու նրա թիմի գործողությունները համարեց «ոչ ադեկվատ» ու հավելեց, որ «իրավիճակին ոչ համահունչ քաղաքական գործիչներն» ինչ արագությամբ որ հասնում են իրենց պիկին, նույն արագությամբ էլ վայրէջք են կատարում:
Նա ընդգծեց, որ այդուհանդերձ, ընդդիմությունից ժողովրդի սպասելիքներն ու ակնկալիքները, չեն իրականանում. «Միայն կայացած քաղաքական ուժը կարող է ընդդիմադիր առաքելությունը պատվով տանել»:

Артак Закарян назвал действия Раффи Ованнисяна и его команды «неадекватными»
«Сложившаяся ситуация, которую можно назвать поствыборными процессами, по сути, какого-либо негативного воздействия на внешнюю политику иметь не может, так как выборные процессы прошли под наблюдением международного сообщества», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции член парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян, обратившись к внутриполитическим событиям в республике.
При этом Артак Закарян подчеркнул, что международные структуры наблюдали за организацией, проведением и подведением итогов выборов, дав свою положительную оценку.
Обратившись к действиям оппозиционных политических деятелей, он сказал: «Я отношусь с уважением к оппозиционерам, которые выполняют свою миссию с честью и здоровой политической мыслью. Что же касается нелогичных публичных действий, осуществления ничего не говорящей митинговой политики и призывов к антиконституционным, антиправовым процессам (имею в виду инаугурацию и осуществление действий, порождающих различные вызывающие удивление предположения), я считаю, что это уже давно не достойно нашей политической системе».
Депутат коснулся также предстоящих 5 мая выборов в Совет старейшин Еревана и отметил, что выборы в Совет старейшин конкуренты и обладают всеми составляющими для соответствия стандартам демократии.
Артак Закарян назвал действия участника состоявшихся 18 февраля президентских выборов в Армении, лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна и его команды «неадекватными» и добавил, что подобные политические деятели с какой скоростью достигают пика, с той же скоростью падают вниз.
Артак Закарян подчеркнул, что, тем не менее, ожидания народа от оппозиции не оправдываются: «Только состоявшаяся политическая сила может с честью выполнять миссию оппозиции».