Համանախագահները հատել են շփման գիծը՝ անցնելով Արցախի տարածքից հակառակ կողմը
Ապրիլի 5-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի դիտարկում է անցկացրել Աղդամ-Բարդա ուղղությամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ:
Դիտարկումն իրականացվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկի գլխավորությամբ: ԼՂՀ տարածքից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/:
Դիտարկման ժամանակ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ժակ Ֆորը /Ֆրանսիա/, Իգոր Պոպովը /Ռուսաստան/ և Յան Քելին /ԱՄՆ/, ովքեր նախօրեին տեղի ունեցած դիտարկման ժամանակ ադրբեջանական կոմից անցել էին ԼՂՀ տարածք, հատել են շփման գիծը ականազերծված հատվածով՝ անցնելով Արցախի տարածքից հակառակ կողմը:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության եւ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

On April 5, the OSCE mission conducted a monitoring of the line of contact between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan in Martakert-Terter direction, with the participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The monitoring was led by the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk. In the NKR territory, the monitoring was conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Irji Aberle (Czech Republic) and Hristo Hristov (Bulgaria).
The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and the OSCE Minsk Group Co-Chairs crossed the line of contact from the Azerbaijani side into NKR through the corridor cleared of landmines.
From the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, NKR Foreign Ministry press service reported.