«Ermenihaber.am» լրատվականի տեղեկացմամբ` Թուրքիայի ընդդիմադիր շրջանակներում դժգոհություն է ծագել այն բանից, որ քրդական խնդրի լուծման գործում ելքի ուղիներ փնտրելու համար ձևավորված մտավորականների հանձնաժողովում ներառված են նաև ազգությամբ հայեր: Մասնավորապես «Ազգայանական շարժում կուսակցության» (ԱՇԿ-MHP) պատգամավոր Ահմեթ Դուրան Բուլութը կոշտ քննադատության է ենթարկել հանձնաժողովում հայերի առկայության փաստը:
Նշենք, օրեր առաջ Թուրքիայում հայտարարվել է «մտավորականների հանձնաժողովի» կազմը: Նպատակը թուրք-քրդական հակամարտության լուծման ուղիներ որոնելն է: Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվել են հասարակական գործիչներ, գիտնականներ, քաղաքացիական ակտիվիստներ, լրագրողներ: Նրանց թվում է նաև Էթյեն Մահչուպյանը: Հայտնի լրագրողը 2007-2010 թվականներին եղել է «Ակօսի» գլխավոր խմբագիրը: Այժմ նա «Զաման» և «Թարաֆ» օրաթերթերի սյունակագիրներից է:
Ազգայնական պատգամավորը, անդրադառնալով ցուցակում ընդգրկված հայերի թեմային, ասել է. «Հայերի խելքը ինձ պետք չէ: Հայը թուրք ազգի մասին ի՞նչ կարող է մտածել: Թուրքիայի հայ քաղաքացիներին սիրում-հարգում եմ: Դեռ երեկ պետության դեմ թուրք ազգից վրեժ լուծողներին պաշտպանող անձանց որպես մտավորական են ընտրել»:

Оппозиция Турции бойкотирует включение армян в состав комиссии по решению курдского вопроса
В оппозиционных кругах Турции назрело недовольство в связи с тем, что в сформированной для поиска путей решения курдской проблемы комиссии, состоящей из представителей интеллигенции, оказались включены также армяне по национальности.
Как передает «Ermenihaber.am», депутат от Партии национального движения (Milliyetçi Hareket Partisi, MHP) Ахмет Дуран Булут подверг жесткой критике включение лиц армянской национальности в состав данной комиссии.
Отметим, что в составе комиссии, деятельность которой должна быть направлена на урегулирование турецко-курдского конфликта, – ученые, общественные деятели, гражданские активисты, журналисты. В их число включен также известный журналист, главный редактор газеты «Акос» в 2007-2010гг. Этьен Махчупян, который в настоящее время выступает колумнистом ежедневников «Заман» и «Тараф».
Депутат от МНР в связи с этим заявил: «Мозги армян мне не нужны. Что может придумать армянин насчет турка?»