Թուրք գիտնականներին կոչ է արվում Հայոց ցեղասպանության հակաթեզեր պատրաստել
Թուրքիայի «Գիրեսուն» համալսարանում անցկացվել է «Հայերի անհիմն միջազգային պնդումները և ղարաբաղյան էթնիկ զտումները» խորագրով հակահայկական բնույթի գիտաժողով: Բացման խոսքով հանդես է եկել համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Այգուն Աթարը:
Վերջինս, ըստ թուրքական «Սոնդաքիքա» լրատվական կայքի, թուրք գիտնականներին հորդորել է ավելի լավ ուսումնասիրել 1915-ին նախորդած իրադարձությունները, որպեսզի կարողանան Հայոց ցեղասպանության հակաթեզեր ներկայացնել միջազգային հանրությանը:
Գիտաժողովում հնչած ելույթներն առավելապես ուղղված են եղել Հայոց ցեղասպանության և ղարաբաղյան հարցերում հայերին հակադրվելու միտմանը: Մասնակիցների թվում է եղել նաև «Հայերի անհիմն պնդումների դեմ պայքարի միություն» հորհորջվող կազմակերպության նախագահ Գյոքսել Գյուլբեյը:

В турецком университете Гиресун состоялась конференция антиармянского характера на тему «Необоснованные заявления армян на международной арене и этнические чистки в Карабахе». С приветственным словом на конференции выступил ректор университета, профессор Айгун Атар.
Как сообщает турецкий информационный сайт «Sondakika», он призвал турецких ученых лучше изучить события, произошедшие до 1915 года, чтобы суметь представить международному сообществу антитезисы относительно Геноцида армян.
В выступлениях участников конференции наблюдалась тенденция к противопоставлению себя и армян в вопросе Геноцида армян и карабахской проблемы. В числе участников конференции был и председатель т.н. «Ассоциации против необоснованных армянских претензий» (ASİMDER) Гёксель Гюльбей.