Իրանցի պատմաբան. «Հյուսիսային Ադրբեջան» տերմինը պատմական մեծ սուտ է
Պատմական քարտեզներում Արաքսից հյուսիս ընկած տարածքները երբեք չեն հիշատակվել որպես «Հյուսիսային Ադրբեջան»: Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է իրանցի պատմաբան Խոսրո Մոթազադը:
Իրանի ժամանակակից պատմության ուսումնասիրմամբ զբաղվող գիտնականը, անդրադառնալով օրերս Բաքվում հակաիրանական գործունեություն ծավալող «Հարավային Ադրբեջանի ազգային ազատագրական ճակատ» կազմակերպության կողմից «Հարավային Ադրբեջանի ապագան» թեմայով հրավիրած նիստին, մասնավորապես նշել է. «1722թ. պատմական քարտեզների համաձայն՝ ֆրանսիացի և գերմանացի աշխարհագրագետները Արաքս գետից հյուսիս ընկած տարածքները, որոնք ժամանակին Իրանի մաս են կազմել, երբեք չեն հիշատակվել որպես «Հյուսիսային Ադրբեջան»:
Շարունակելով իր խոսքը՝ իրանցի պատմաբանը նշել է. «Իրանի թշնամիները և անջատողականները չեն կարող իրենց անհիմն երևակայությամբ սպառնալ Իրանի տարածքային ամբողջականությանը»:
Հիշեցնենք, իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ մարտի 30-ին «Հարավային Ադրբեջանի ազգային ազատագրական ճակատ» կոչվող կազմակերպությունը Բաքվում նիստ է գումարել, որի ընթացքում Իրանի տարածքային ամբողջականությունը խարխլելուն ուղղված կոչեր և հայտարարություններ են հնչել:
Ի պատասխան Բաքվի գործողություններին՝ Իրանի ԱԳ նախարարությունը բողոքի նոտա է հղել Ադրբեջանի դեսպանին, իսկ «Քեյհան» հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունում ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Հոսեյն Շարիաթմադարին,  Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալաեդդին Բորուջերդին և ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստը http://panorama.am/en/politics/2013/04/04/iran-mfa/ կտրուկ կտրուկ արձագանքել են պաշտոնական Բաքվին:

На исторических картах территории, расположенные к северу от реки Аракс, никогда не упоминались как «Северный Азербайджан». Об этом в интервью иранскому официальному информагентству «ИРНА» заявил иранский историк Хосро Мотазад.
Ученый, занимающийся изучением современной истории Ирана, касаясь организованного на днях в Баку заседания организацией „Национальный освободительный фронт Южного Азербайджана” заседания антииранской направленности на тему «Будущее Южного Азербайджана» , в частности отметил: «Согласно историческим картам, датируемым 1722 годом, французские и немецкие географы никогда не упоминали территории, расположенные к северу от реки Аракс, бывшие некогда частью Ирана, как „Северный Азербайджан”».
Продолжая свое слово, иранский историк подчеркнул: «Враги Ирана и сепаратисты не могут своим необоснованным воображением угрожать территориальной целостности Ирана».
Напомним, по информации иранского сайта «аранньюз.ир», 30 марта организация «Национальный освободительный фронт Южного Азербайджана» созвала в Баку заседание, в ходе которого озвучивались призывы и заявления, подрывающие территориальную целостность Ирана. В ответ на действия Баку МИД Ирана вручил азербайджанскому послу ноту протеста , а представитель духовного лидера Ирана в общественно-политической организации «Кейхан», председатель комиссии Меджлиса Ирана вопросам национальной безопасности и внешней политики Алаэддин Боруджерди и официальный представитель МИД ИРИ Рамин Мехманпараст выступили с резким откликом в адрес официального Баку.