Ա. Բախշյան. Քաղաքապետարանի բյուջեն հնարավորություններ է ընձեռնում երևանցիների համար ավելի նպաստավոր պայմաններ ստեղծել
12:46 08/04/2013
«Բարև Երևան» դաշինքը Երևանի ավագանու ընտրությունների քարոզարշավը մեկնարկել է նախօրեին Պուշկին-Եկմալյան փողոցների խաչմերուկում գտնվող անխնամ տարածքը մաքրելուց ու ծաղկապատումից:
«Դա խորհրդանշական միջոցառում էր, այդ տարածքից սկսեցինք մեր քարոզարշավը, քանի որ 2007-ին այդ տարածքը կառուցապատում էին, բուլդոզեր տրանսպորտ… քանդում էին: Բնակիչների ահազանգից հետո Զարուհի Փոստանջյանն ու Արմեն Մարտիրոսյանը կանխեցին այդ աշխատանքը, հետո հասանք նրան, որ քաղաքապետարանը չեղյալ համարեց այդ որոշումը, եթե կար իհարկե, մենք կասկածում ենք, որ նման որոշում եղել է: Համենայն դեպս այս տարածքը մնաց բաց»,-Panorama.am-ին հայտնեց «Բարև Երևան» դաշինքի ցուցակի երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող Անահիտ Բախշյանը:
Նրա խոսքով, դաշինքի ծրագրում լուրջ տեղ են զբաղեցնելու կանաչապատման, աղետալի կառուցապատման դադարեցման, քաղաքի տեսքի, Երևանի կենտրոնի բեռնաթափման, հասարակական օբկետներն ու տրանսպորտը հաշմանդամներին հարմարացնելու, կրթության քաղաքականացման իսպառ վերացման հարցեր:
«Երևանը պետք է վերադարձվի երևանցիներին իր բոլոր անհրաժեշտ կառույցներով ու ծառայություններով, քաղաքացու համար պետք ստեղծել լավագույն միջոցներ»,-ասաց «Ժառանգություն» ներկայացուցիչը, միաժամանակ չժխտելով, որ կանաչապատման առումով վերջին երկու տարիներին մեծ գործ է արվել:
Բախշյանի գնահատակով, նշված խնդիրները լուծելու համար այսօր էլ կան բավարար ֆինանսական պայմաններ:
«Երևանի քաղաքապետարանի բյուջեն բավական հնարավորություններ է ընձեռնում երևանցիների համար ավելի նպաստավոր պայմաններ ստեղծել»,-ասաց ավագանու թեկնածուն: Օրինակ, այսօր տիկին Բախշյանը կարդացել է, որ քաղաքի տարբեր մասերում տեղադրված նստարաններից յուրաքանչյուրի համար բյուջեից վճարվել է 400 դոլարին համարժեք դրամ, մինչդեռ, մրցույթում 200 դոլար առաջարկող էլ է եղել:
«Կարելի էր այդ որակով, բայց ավելի էժան նստարաններ պատվիրել ու հայթայթել: Եթե այդ ատկատի մեխանիզմը, որով հարստանում են առանձին մարդիկ, բացառենք, բավականին ազատ գումարներ կունենանք, որոնք կծառայեցնենք մեր քաղաքացուն»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
«Ժառանգության» ներկայացուցչի խոսքով, Երևանում նման խնդիրները մի քանի պատճառ ունեն` սրտացավ վերաբերմունքի պակաս, հարկերի ու մուտքերի վճարման նկատմամաբ ցածր պահանջկոտությունը, օրենքը աշխատեցնելու կամքի բացակայություն:  «Այս բոլորն իրար հետ, և արդյունքում ունենք այն, ինչ ունենք»,-ասաց Բախշյանը:
Ինչ վերաբերում է քարոզարշավի անցկացմանը, ապա այժմ «Ժառանգություն»-ում սևեռված են Ազատության հրապարակում վաղը կայանալիք միջոցառմանը: «Դա միջոցառում չի, դա գործողություն չի, դա արթնացնելու մի զորեղ զարկ է, և «Բարև Հայաստան» շարժման գագաթնակետն է լինելու, որը հրաշալի մեկնարկ է լինելու «Բարև Երևան» դաշինքի քարոզչության համար»,-ասաց Անահիտ Բախշյանը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 7-ին մեկնարկել է Երևանի ավագանու ընտրությունների քարոզարշավը: Ընտրություններին մասնակցում է 6 կուսակցություն, 1 դաշինք: «Բարև Երևան» դաշինքի համամասնական ցուցակը գլխավորում է «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:

Бюджет мэрии Еревана позволяет создать более благоприятные условия для горожан. Комментирует Анаит Бахшян
15:54 08/04/2013
Агитационная кампания союза партий «Здравствуй, Ереван» к предстоящим 5 мая выборам в Совет старейшин Еревана накануне, 7 апреля, стартовала с посадки цветов и очистки территории в небольшом сквере на перекрестке улиц Пушкина и Екмаляна.
«Это было символическое мероприятие, мы начали нашу агитационную кампанию именно с этого места, поскольку в 2007 году на этой территории была развернута стройка, работала тяжелая техника, разрушали все. После обращений жителей Заруи Постанджян (секретарь парламентской фракции „Наследие”. – Прим. ред.) и Армен Мартирсян (вице-председатель партии. – Прим. ред.) добились прекращения этих работ. Затем мы добились того, что мэрия Еревана объявила недействительной ранее принятое решение, если вообще подобное решение существовало, в чем мы сомневаемся. Во всяком случае, данная территория не была застроена», – заявила в интервью Panorama.am занимающая второе место в списке союза партий «Здравствуй, Ереван» Анаит Бахшян.
По ее словам, в предвыборной программе союза партий важное место будут занимать вопросы озеленения города, прекращения стихийного строительства, внешнего облика города, разгрузки центра, приспособления общественных объектов и транспорта для инвалидов, искоренения политизированности системы образования.
«Ереван нужно вернуть жителям города со всеми необходимыми объектами и службами, для гражданина нужно создать лучшие условия», – подчеркнула представитель партии «Наследие», в то же время не отрицая, что в плане озеленения города за последние 2 года была проделана серьезная работа.
По оценкам А. Бахшян, для решения перечисленных проблем есть необходимые финансовые средства и сегодня.
«Бюджет мэрии Еревана предоставляет достаточные возможности для создания более благоприятных условий для жителей столицы», – сказала кандидат в Совет старейшин Еревана.
По А. Бахшян, к примеру, сегодня она прочитала, что за каждую размещенную в Ереване скамейку было заплачено 400 долларов, между тем, в конкурсе участвовали компании, предлагавшие 200 долларов за скамейки. «Можно было заказать скамейки того же качества, но по более низкой цене. Если исключить этот механизм „откатов”, который обогащает отдельных людей, то у нас появятся достаточные финансовые средства, которые будут служить в интересах наших граждан», – полагает собеседник Panorama.am.
Что касается проведения агиткампании, то в «Наследии» сконцентрированы на мероприятии, которое состоится завтра на ереванской Площади Свободы. «Это не мероприятие, это не действие, это способ разбудить народ. Это будет кульминацией движения „Здравствуй, Ереван” и отличным началом агиткампании союза партий „Здравствуй, Ереван”», – резюмировала Анаит Бахшян.