Համանախագահներ. Շփման գծում Զատիկի ու Նովրուզի օրերին համեմատաբար հանդարտ է եղել
ԼՂ խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը, ովքեր մարտի 18-ից 22-ը և ապրիլի 1-ից 6-ը եղել են տարածաշրջանում, այսօր Վիեննայում հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Այս մասին հայտնեցին ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունից:
Համանախագահները նշել են, որ Սուրբ Զատիկի ու Նովրուզի օրերին շփման գծում համեմատաբար հանգիստ իրավիճակ է եղել: Նրանք հույս են հայտնել, որ այն կշարունակվի:
Համանախագահները, ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, երկու երկրների նախագահների հետ քննարկել են դեպի Լեռնային Ղարաբաղ և Լեռնային Ղարաբաղից կատարելիք քաղաքացիական թռիչքների հարցը:
Համանախագահները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը խաղաղ գործընթացին: Միջնորդները նախատեսում են առաջիկա շաբաթների ընթացքում կազմակերպել արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ обсудили вопрос эксплуатации Степанакертского аэропорта
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию – послы Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и Ян Келли (США), а также Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспшик подвели итоги регионального визита с 18 по 22 марта и 1– 6 апреля. Как передает пресс-служба ОБСЕ, сегодня в Вене они выступили с совместным заявлением.
Сопредседатели отметили, что в период праздников Новруз и Пасхи на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе преобладало относительное спокойствие. Они выразили надежду, что это будет продолжаться и впредь.
Согласно заявлению, сопредседатели обсудили с президентами двух стран вопрос осуществления полетов гражданских самолетов в Нагорный Карабах и обратно.
Сопредседатели вновь подтвердили свою приверженность мирному процессу урегулирования. Они планируют в ближайшие недели организовать встречу на уровне министров иностранных дел.