Իրանի Բուշեհր նահանգում տեղի ունեցած երկրաշարժի վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվությունը
Ինչպես արդեն հաղորդել էր Panorama.am-ը՝  նախօրեին 16:22 րոպեին Իրանի հարավում՝ Պարսից ծոցի ափին գտնվող Բուշեհր նահանգում տեղի էր ունեցել 6.1 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ, որը զգացվել էր նաև Քաթարում, Սաուդյան Արաբիայում, Բահրեյնում և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում:
Իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Բուշեհրում տեղի ունեցած երկրաշարժի առնչությամբ հայտարարությամբ է հանդես եկել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ), նշելով, որ Բուշեհրի ատոմակայանից ընդամենը 91 կմ հեռավորության վրա տեղի ունեցած երկրաշարժն ատոմակայանին վնասներ չի հասցրել և ռադիոակտիվ նյութերի արտահոսք տեղի չի ունեցել:
Բուշեհրի նահանգապետ Ֆերեյդուն Հասանվանդը «ՄԵՀՐ»-ի հետ զրույցում նշել է, որ շուրջ 700 բնակելի տներ 100 տոկոսով ավիրվել են, իսկ մնացած կառույցները վնասվել են 30-40 տոկոսով:
Տեղի ունեցած երկրաշարժի առնչությամբ ցավակցական ուղերձներ են հղել ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին, նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը և Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանին:
Բուշեհրում ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ այաթոլլահ Ղոլամալի Սաֆային Բուշեհրում եռօրյա սուգ է հայտարարել:

Число жертв землетрясения в иранской провинции Бушер достигло 37 человек. Общая информация о бедствии
12:24 10/04/2013
В результате землетрясения в иранской провинции Бушер погибли 37 человек, еще 850 ранены. Об этом сообщает иранское информагентство «МЕХР».
Как ранее сообщал Panorama.am,  накануне, в 16:22 по местному времени, на юге Ирана, в провинции Бушер, расположенной на берегу Персидского залива, произошло землетрясение силой 6.1 баллов. Подземные толчки ощущались и в Катаре, Саудовской Аравии, Бахрейне, Объединенных Арабских Эмиратах.
Как передает иранское информагентство «ИСНА», в связи с землетрясением в Бушере с заявлением выступило Международное агентство по атомной энергии, отметив, что землетрясение, произошедшее на расстоянии лишь 91 км от АЭС в Бушере, не причинило ущерба АЭС, а  утечка радиоактивных веществ не была зафиксирована.
Губернатор провинции Бушер Ферейдун Гасанванд в интервью информагентству «МЕХР» сообщил, что полностью были разрушены около 700 жилых домов, а остальные здания были повреждены на 30-40%.
В связи с произошедшим бедствием послания с соболезнованиями направили духовный лидер ИРИ Али Хаменеи, президент Ирана Махмуд Ахмадинежад, председатель Меджлиса Али Лариджани.
Представитель духовного лидера в провинции Бушер Голамали Сафайи объявил трехдневный траур в Бушере.