Կոմունիզմ կառուցողի, բարոյական կոդեքսի նման ինչ-որ տեքստ էր. Փորձագետը` Րաֆֆու երդման մասին
Եթե Հայ Ազգային կոնգրես, «Բարգավաճ Հայաստան», Հ. Յ. Դաշնակցություն կուսակցությունները գրագետ քարոզարաշավ անեն, ապա խիստ կասկածելի է, որ «Ժառանգություն»-ը կհաղթահարի 8 տոկոսը: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում իր տեսակետն հայտնեց քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը:
Սակայն, նրա պնդմամբ, իրավիճակն այդպես չէ. Նշված կուսակցությունները ամենևին էլ գրագետ քարոզարշավ չեն անում: «Այս ամենի մեջ շահում է Հանրապետական կուսակցությունը, որովհետև հակաիշխանական տրամադրություն ունեցող մարդկանց մի մասը կարող է չգնալ ընտրությունների, իսկ մյուս երեք ուժերն էլ գրագետ քարոզարշավ չեն իրականացնում: Ահա այս ամբողջ կոնտեքստից շահող կարող է դուրս գալ Հանրապետական կուսակցությունը: Եվ եթե այդպես շարունակվի Հանրապետականը ավագանու ընտրություններում կստանա մեծամասնություն», -հավելեց փորձագետը:
Ապրիլի 9-ին Բադալյանը եղել է հրապարակում ու անմիջապես ծանոթացել իրավիճակին և նշեց, որ Ազատության հրապարակում «Ժառանգություն»-Րաֆֆի Հովհաննիսյան-ժողովուրդ բախումից, չհասկացվածությունից հետո ապրիլի 12-ին մեծ իրադարձություն տեղի չի ունենա, և մարդկանց թիվը հանրահավաքում կպակասի:
«Ճիշտ է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կփորձի ինտրիգ անել` ձևավորելով ստվերային կառավարություն, նախարարների անուններ կհրապարակի, որը կարող է ինտրիգ առաջացնել, բայց այն մարդաշատությունը, ինչ որ կար ապրիլի իննին, այլևս չի լինի: Հասկանում եք, երբ մարզի մարդը գալիս է ու ինչ-որ գործողությունների է պատրաստ ու դու նրան ասում ես գնա, ժամը վեցին կգաս, ապա այդ մարդն հաստատ էլ չի գա», -հավելեց փորձագետը:
Ապրիլի 9-ին կայացած հանրահավաքի ինտրիգը, ըստ Բադալյանի, երդմնակալությունն էր, որը որպես այդպիսին անիմաստ էր, քանի որ երդմնակալությունը ենթադրում է ստանձնել պաշտոնը ըստ Սահմանադրության և Հայաստանի օրենքների:
«Եթե հետևեք նրա երդման տեքստին, կտեսնեք, որ նա չասաց, թե ստանձնում է Հայաստանի նախագահի պաշտոնը: Դա ուղղակի կոմունիզմ կառուցողի, բարոյական կոդեքսի նման ինչ-որ տեքստ էր, որը կարելի էր հասկանալ այսպես` լինենք լավ, օրենքը պաշտպանող: Շարքային բարոյական տեքստ էր, ինչի նման մյուս բոլոր հանրահավաքներում կարդացել էր», -հավելեց փորձագետը:

Если все продолжится таким же образом, РПА на выборах в Совет старейшин Еревана получит большинство. Мнение эксперта
Если Армянский национальный конгресс, партия «Процветающая Армения» и АРФ «Дашнакцутюн» проведут грамотную агитационную кампанию, то крайне сомнительно, что партия «Наследие» сумеет преодолеть 8-процентный барьер. Об этом, комментируя в беседе с корреспондентом Panorama.am внутриполитические события, заявил эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян.
Однако, по его утверждению, ситуация не такова: вышеуказанные партии вовсе не осуществляют грамотную агитационную кампанию. «Во всем этом выигрывает Республиканская партия Армении (РПА), поскольку часть тех граждан, придерживающихся оппозиционных взглядов, могут и не пойти на выборы, а остальные три политические силы не осуществляют грамотную агиткампанию. Исходя из всего этого, можно утверждать, что победителем может стать РПА. И, если все продолжится таким же образом, то РПА на выборах в Совет старейшин Еревана получит большинство», – добавил эксперт.
По прогнозам Армена Бадаляна, на предстоящем 12 апреля митинге особого поворота событий не ожидается, а число участников уменьшится.
«Правда, Раффи Ованнисян попытается внести интригу, сформировав теневое правительство, огласив имена министров, но той многолюдности, которая была заметна 9 апреля, не будет. Если человеку, прибывшему из области и готовому к каким-либо действиям, говорят „уходи и возвращайся к 18:00”, он точно не придет снова»,– добавил эксперт.
Интрига митинга, прошедшего 9 апреля, как считает Армен Бадалян, состояла в церемонии инаугурации, которая как таковая была бессмысленной, поскольку церемония инаугурации предполагает вступление в должность в соответствии с Конституцией и законодательством Армении.
«Если следить за текстом присяги, можно заметить, что он не произнес фразы о вступлении в должность президента. Это был текст, напоминающий моральный кодекс, текст, который произносит человек, намеревающийся построить коммунизм, который можно понять как стремление быть лучше, защищать закон. Это был обычный текст о морали, подобно тем текстам, которые он зачитывал на всех остальных митингах»,– добавил Армен Бадалян.