Ապրիլի 9-ին կատարվածի մանրամասները պարզելու համար Պաշտպանը գրություն է ուղարկել ոստիկանապետին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը Հայաստանի ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին գրություն է ուղարկել, որում նշում է հետևյալը.
«Ապրիլի 9-ին ստացված ահազանգերի հիման վրա ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի արագ արձագանքման բաժնի աշխատակիցներն այցելել են ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Էրեբունու և Արաբկիրի բաժիններ:
ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Էրեբունու բաժին բերման ենթարկված են եղել.
1. Եղիա Ավետիսի Ներսեսյանը
2. Վարդգես Արարատի Պետրոսյանը
3. Մարիամ Սուխուդյանը
4. Արման Ալեքսանյանը
5. Արման Վերմիշյանը
ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժին բերման ենթարկված են եղել.
1. Սամվել Իսրայելյանը
2. Դավիթ Ստեփանյանը
3. Անտոն Իպչենկոն
4. Հայկ Գրիգորյանը
5. Գոհար Սարոյանը
6. Շողակաթ Վարդանյանը
7. Անուշ Պողոսյանը
8. Թերմինե Դովլաթյանը
9. Կարեն Հարությունյանը
10. Սարո Սարոյանը
11. Գևորգ Սաֆարյանը
12. Հովհաննես Ղազարյանը
13. Կարեն Օհանյանը
14. Պարույր Մովսիսյանը
15. Արսեն Օհանյանը
16. Արմեն Մարտիրոսյանը
Նկատի ունենալով 2013թ. ապրիլի 9-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ ձևավորված հասարակական հնչեղության հանգամանքը և ղեկավարվելով «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մա¬սին» ՀՀ օ¬րեն¬քի դրույթներով` խնդրում եմ տալ Ձեր պարզաբանումները վերոհիշյալ յուրաքանչյուր կետում նշված անձանց, այդ թվում նաև Անդրեաս Ղուկասյանին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության բաժիններ բերման ենթարկելու իրավական հիմնավորվածության վերաբերյալ:
Միաժամանակ խնդրում եմ տրամադրել տեղեկատվություն Արմեն Մարտիրոսյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ Ձեր կողմից ձեռնարկված /ձեռնարկվող/ միջոցառումների վերաբերյալ:
Խնդրում եմ հայտնել նաև, թե ինչ իրավական հիմնավորվածությամբ է 2013թ. ապրիլի 9-ին Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտան փակվել, ինչի արդյունքում սահմանափակվել են այլոց ազատ տեղաշարժման իրավունքը:
Ձեր պատասխանն ակնկալում եմ ստանալ 3-օրյա ժամկետում»:
Նախօրեին խորհրդարանում Պաշտպանը վերջնական գնահատական չէր տվել ապրիլի 9-ին Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած դեպքերին և ասել էր, որ դրանք կհրչապարակի իրավապահներին հարցումներ ուղարկելուց և նրանց պարզաբանումները ստանալուց հետո միայն: Սակայն մինչ այդ նշել էր. «առանձին դեպքերում ոստիկանության գործողություններն իրավաչափ չէին: Թե կոնկրետ որ դեպքերում, կարող ենք հրապարակել վարույթն իրականացնելուց հետո միայն»:
Պաշտպանը սակայն դրական էր գնահատել ոստիկանապետի աշխատանքը, որի արդյունքում «հնարավոր եղավ խուսափել զանգվածային բախումներից ու արյունալի իրավիճակներից: Բայց այս դրականը չի կարող փակել այն առանձին իրավիճակների հարցը, որոնց մասին կլինեն հատուկ գնահատականներ»:

Омбудсмен Армении направил главе полиции заявление с целью выяснить обстоятельства событий 9 апреля
Омбудсмен Армении Карен Андреасян направил заявление начальнику полиции Армении Владимиру Гаспаряну, в котором говорится: «На основании сообщений, полученных 9 апреля, сотрудники отдела оперативного реагирования офиса омбудсмена Армении посетили отделения полиции Эребуни и Арабкира.
В отделение полиции Эребуни были подвергнуты приводу:
1. Егия Нерсисян
2. Вардгес Петросян
3. Мариам Сухудян
4. Арман Алексанян
5. Арман Вермишян
В отделение полиции Арабкира были подвергнуты приводу:
1. Самвел Исраелян
2. Давид Степанян
3. Антон Ипченко
4. Айк Григорян
5. Гоар Сароян
6. Шогакат Варданян
7. Ануш Погосян
8. Термине Довлатян
9. Карен Арутюнян
10. Саро Сароян
11. Геворг Сафарян
12. Ованнес Казарян
13. Карен Оганян
14. Паруйр Мовсисян
15. Арсен Оганян
16. Армен Мартиросян
Имея в виду то обстоятельство, что события, произошедшие 9 апреля 2013 года, получили общественное звучание, и руководствуясь положениями закона РА «О защитнике прав человека», прошу Вас дать разъяснения относительно правовой обоснованности привода вышеуказанных лиц, в том числе и Андриаса Гукасяна, в отделения полиции Еревана.
Вместе с тем, прошу предоставить информацию о мерах, предпринятых и предпринимаемых Вами в связи с инцидентом, произошедшим с Арменом Мартиросяном.
Одновременно прошу предоставить информацию о предпринятых (предпринимаемых) Вами мероприятиях в связи с инцидентом с вице-председателем партии «Наследие» Арменом Мартиросяном.
Прошу сообщить и том, на каком правовом основании 9 апреля 2013 года (день инаугурации президента Армении Сержа Саргсяна. – Прим. ред.) в городе Ереван был закрыт проспект Баграмяна, в результате чего было ограничено право других на свободное перемещение. Я ожидаю получить Ваш ответ в течение трех дней.
Накануне, 10 апреля, в парламенте омбудсмен не представил свою окончательную оценку событий, произошедших 9 апреля на проспекте Баграмяна. Карен Андреасян заявил, что представит свои оценки только после обращения с соответствующими запросами в правоохранительные органы и получения ответов на эти запросы. При этом он отметил: «В отдельных эпизодах действия сотрудников полиции были несоразмерны. Мы можем обнародовать, о каких конкретных случаях идет речь, только после проведения разбирательства».
Однако омбудсмен дал положительную оценку работе начальника Полиции Армении Владимира Гаспаряна, в результате чего «удалось избежать массовых столкновений и кровопролития. Однако этот положительный факт не может перекрыть собой вопрос отдельных эпизодов, относительно которых прозвучат специальные оценки».