Սոցիոլոգ. ԲՀԿ, ՕԵԿ ու Դաշնակցությունը կվերականգնեն իրենց ընտրազանգվածը
Ապրիլի 9-ից հետո «Ժառանգության» համակիրների տեսակարար կշիռը կրճատվել է 30 տոկոսով, և այսօր այս քաղաքական ուժին կսատարեն երևանցիների միայն 7-8 տոկոսը: Այս մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքով՝ «Ժառանգության» ձայների «կորուստը» պայմանավորված է ոչ միայն կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանից հիասթափությամբ, այլ նաև ակտիվ քաղաքականության մեջ ԲՀԿ, ՕԵԿ և Դաշնակցության վերադարձով:
«Այդ երեք կուսակցությունները Երևանի ավագանու ընտրությանը կարող են վերականգնել իրենց ընտրազանգվածը», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի՝ ավելի թույլ դիրքեր ներկայումս ունի Հայ ազգային կոնգրեսը, քանի որ վերջերս լուրջ տրանսֆորմացիայի ենթարկվեց և նեղացրեց իր գաղափարական բլոկը՝ սահմանափակվելով հին ՀՀՇ-ով:
Բանախոսի կանխատեսմամբ՝ Երևանի ընտրությունների արդյունքում՝ ճիշտ մարտավարության դեպքում կարող է մեծանա ՀՀԿ վարկանիշը:

The share of Heritage party’s supporters decreased by 30 percent after April 9, and now only 7-8 percent of Yerevan residents will support this party, head of Sociometer center Aharon Adibekyan told reporters on Friday.
According to him, Heritage party will “lose” votes not only because the people are disappointed with Raffi Hovannisian but also because Prosperous Armenia Party (PAP), Orinats Yerkir Party and ARFD have returned to active politics.
“These three parties can restore their electorates at Yerevan elections,” said the sociologist.
Armenian National Congress (ANC) has weaker positions because it recently underwent serious transformation and narrowed its ideology to that of the old Armenian National Movement, Adibekyan said.