Սոցիոլոգ. ԲՀԿ, ՕԵԿ ու Դաշնակցությունը կվերականգնեն իրենց ընտրազանգվածը
Ապրիլի 9-ից հետո «Ժառանգության» համակիրների տեսակարար կշիռը կրճատվել է 30 տոկոսով, և այսօր այս քաղաքական ուժին կսատարեն երևանցիների միայն 7-8 տոկոսը: Այս մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքով՝ «Ժառանգության» ձայների «կորուստը» պայմանավորված է ոչ միայն կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանից հիասթափությամբ, այլ նաև ակտիվ քաղաքականության մեջ ԲՀԿ, ՕԵԿ և Դաշնակցության վերադարձով:
«Այդ երեք կուսակցությունները Երևանի ավագանու ընտրությանը կարող են վերականգնել իրենց ընտրազանգվածը», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի՝ ավելի թույլ դիրքեր ներկայումս ունի Հայ ազգային կոնգրեսը, քանի որ վերջերս լուրջ տրանսֆորմացիայի ենթարկվեց և նեղացրեց իր գաղափարական բլոկը՝ սահմանափակվելով հին ՀՀՇ-ով:
Բանախոսի կանխատեսմամբ՝ Երևանի ընտրությունների արդյունքում՝ ճիշտ մարտավարության դեպքում կարող է մեծանա ՀՀԿ վարկանիշը:

На выборах в Совет старейшин Еревана ППА, АРФД и «Оринац еркир» могут вернуть свой электорат. Прогнозы социолога
После событий, произошедших 9 апреля, удельный вес сторонников партии «Наследие» сократился на 30 процентов, и сегодня эту политическую силу поддержит лишь 7-8 процентов жителей Еревана. Такое мнение на сегодняшней пресс-конференции выразил директор аналитического центра «Социометр» Агарон Адибекян.
По его словам, «потеря» голосов партии «Наследие» обусловлена не только тем, что граждане разочаровались в действиях лидера партии Раффи Ованнисяна, но и возвращением в активную политику партии «Процветающая Армения», партии «Оринац еркир», АРФ «Дашнакцутюн».
«Эти три партии могут на выборах в Совет старейшин Еревана вернуть свой электорат», – заявил социолог.
В настоящее время, по словам Адибекяна, более слабыми являются позиции Армянского национального конгресса, так как недавно в этой партии произошла серьезная трансформация, что привело к сужению круг представителей идеологического блока этой политической силы.
По прогнозам социолога, в случае осуществления грамотной стратегии после выборов в Совет старейшин Еревана рейтинг Республиканской партии Армении может возрасти.