Ջահը «խարիսխ կձգի» Բայկալ լճի հատակում, ապա վեր հառնելով` կհայտնվի Հյուսիսային բևեռում ու նույնիսկ… տիեզերքում
15:43 12/04/2013
Անծայրածիր Ռուսաստանի մեծությունն ու հզորությունը մեկ անգամ ևս կապացուցեն Սոչիում 2014 թ. կայանալիք ձմեռային օլիմպիական խաղերը: Կազմկոմիտեի նախագահ Դմիտրի Չեռնիշենկոն ասել է, որ օլիմպիական ջահի փոխանցավազքն անկրկնելի է լինելու, քանզի Ռուսաստանը հենց միայն տարածքով աշխարհում ամենամեծն է:
Հունաստանում բոցավառվող ջահը մեկ շաբաթ հին Օլիմպիայում շրջելուց հետո կտեղափոխվի Մոսկվա: Այնտեղից կսկսվի 75 հազար կիլոմետր ձգվող կրակի` 123-օրյա երթը, որի ականատեսն ու մասնակիցը կդառնան ժամային 9 գոտիներում ապրող ավելի քան 3000 քաղաքների ու բնակավայրերի բնակիչները: Սա իր երկրին և հենց իրեն` Ռուսաստանի քաղաքացուն բացահայտելու յուրօրինակ միջոց կդառնա բնակչության առնվազն 90 տոկոսի համար: Այս մասին հայտնում է ՀԱՕԿ-ի լրատվության բաժինը:
Հիրավի, զարմանահրաշ երթուղի է ընտրված: Օլիմպիական կրակը կբարձրանա Եվրոպայի ամենամեծ լեռնագագաթը` Էլբրուսը, ապա, որքան էլ տարօրինակ թվա, ջահը «խարիսխ կձգի» Բայկալ լճի հատակում և կրկին վեր հառնելով` կհայտնվի Հյուսիսային բևեռում ու նույնիսկ… տիեզերքում:
Արդեն համապատասխան շտաբ-կենտրոններ են ստեղծվել, որոնք կապահովեն ինչպես երթուղու և 14 հազար ջահակիրների անվտանգությունը, այնպես էլ մշակութային ծրագրերի իրականացումը:
Հավելենք, որ Սոչիի ձմեռային օլիմպիական խաղերի մեկնարկը կտրվի 2014 թ փետրվարի 7 -ին:

Олимпийский огонь поднимут на Эльбрус, доставят на дно Байкала, на Северный полюс и в космос
Президент оргкомитета «Сочи-2014» Дмитрий Чернышенко заявил, что эстафета олимпийского огня Зимних Игр в Сочи будет неповторимой.
«Эстафета будет длиться рекордные 123 дня. Она начнется в Москве, куда зажженный огонь доставят после недельного тура по Греции. Далее он начнет свое шествие по городам, которых будет почти три тысячи, и попадет во все удаленные уголки нашей страны. Как минимум 90 процентов населения России получит возможность поучаствовать в эстафете, увидеть ее. Девять часовых поясов, 75 тысяч километров пути…» – сообщил Дмитрий Чернышенко.
По данным российских СМИ, Чернышенко также отметил, что во время эстафеты будут проведены специальные акции: олимпийский огонь поднимут на самую высокую гору в Европе Эльбрус, доставят на дно озера Байкал и даже на Северный полюс и в космос.
«Во всех городах и регионах России созданы штабы по встрече эстафеты огня. Они обеспечивают маршрут, безопасность, культурную программу. По сути, это уникальная возможность стране заново узнать саму себя», – сказал Чернышенко.