Անի Քոչար. Առաջնորդի մասով հիասթափություն չունեմ, այլ հիասթափված եմ ընդհանուր իրադարձությունների զարգացումից
11:01 13/04/2013
«Ինքնաբացարկ դեռևս չեմ հայտնել: Կա նման միտք: Վերջնական որոշում չեմ կայացրել: Դժվար թե լինի»,- այսպիսին էր «Ես Yes!» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Անի Քոչարի պատասխանը Panorama.am-ի հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ ինքնաբացարկ հայտնեք: Նշեք, որ նա ընդգրկված է Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» դաշինքի ցուցակում, 10-րդն է:
Նա նաև մանրամասնեց, թե ինչու չի դիմի նման քայլի. «Դժվար թե հայտնեմ: Կարծում եմ` այս պարագայում տարաբնութ խոսակցությունների տեղիք կտա իմ ինքնաբացարկը: Բոլոր այն մարդիկ, ովքեր մշտապես փորձում են ընդդիմախոսել, այլ քաղաքական ուժ են ներկայացնում, փորձելու են իմ արածը որակել որպես ոչ այլ, քան դավաճանություն, որակել, որ զգալով, որ գուցե մեր դաշինքը չունենա այնքան մեծ հաջողություն, որոնք «Ժառանգության» առաջնորդի հաղթանակի հասնելու դեպքում կլիներ, փորձում եմ լքել խորտակվող նավը: Նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում ինքնաբացարկ չեմ հայտարարի, քանի որ այս փուլում, կարծում եմ, բացասական ազդեցություն կունենա դաշինքի հեղինակության վրա: Վերջին զարգացումների հետ կապված, գտնում եմ, որ ճիշտ չի լինի, որ նման բան անեմ: Այսինքն նման բան չեմ անի: Կարծում եմ` ամեն ինչ առջևում է»:
Նրա խոսքով, «Բարև Երևանն» ունի ժամանակ իր քարոզարշավի ընթացքում երևանցիներին տեղեկացնելու, իրազեկելու, նաև համոզելու, որ իրենք կարող են աշխատել քաղաքի համար, քաղաքի համար սրտացավ մարդիկ են:
Ինչ վերաբերում է ապրիլի 9-ին կատարված դեպքերին, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի քայլերին, Անի Քոչարը նշեց, որ «առաջնորդի մասով հիասթափություն չունեմ», այլ հիասթափված է ընդհանուր իրադարձությունների զարգացումից, այն բանից, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի վրա անընդհատ ճնշում էր լինում հենց ժողովրդի կողմից: «Բաներ տեղի ունեցան ժողովորդի պահանջով, ժողովրդի ճնշման տակ: Արդյունքում ունեցանք անկազմակերպ, համպատրաստի զարգացումներ, իրադարձություններ»,- կարծում է նա:
Ա. Քոչարի դիտարկմամբ, այս պարագայում Ր.Հովհաննիսյանի` որպես մարդու, քաղաքական գործի ընկալումները, պայքարի ձևերը, պայքարի շարունակականությունը չի համընկանում ժողովրդի ցանկության հետ, քանի որ ժողովուրդը հոգնել է շարունակական պայքարից, հոգնել է կամ չի ցանկանում մշտապես հավաքների, հանրային ակցիաների, միջոցառումների մասնակցել: «Կա մի զանգված, որ կարծում է կգա ու այդ օրը իշխանափոխություն կամ հեղափոխություն կանի ու կսկսի լավ ապրել: Հնարավոր չէ մեկ օրում կամ մեկ ամսում ինչ-որ բան փոխել: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը գիտակցում և պատկերացնում է, որ դա մեկ օրում հնարավոր չէ անել»,- ասաց ավագանու թեկնածուն:
Ըստ նրա, հասարակության դժգոհող հատվածը չպետք է սպասի, որ ընտրությունից ընտրություն իր դժգոհությունը, բողոքն արտահայտի, այլ իր իրավունքները պաշտպանելու համար պետք է մշտապես պայքարի, պահանջատեր լինի իր իրավունքների համար: «Չեմ կարծում, որ եթե Րաֆֆի Հովհաննիսյանը լինի նախագահ, բոլոր խնդիրները կլուծվեն: Դրա համար պետք է բոլորն իրենց վրա աշխատեն: Շատ ավելի արդյունավետ կարող է լինել, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի իր տեղում, իր հնարավորությունների սահմաններում պայքարի, դրսևորվի անհանդուրժողականություն անօրինականության նկատմամբ, լինի պահանջատեր»,-կարծում է Անի Քոչարը:
Նա անկեղծացավ ու ասաց, որ իր կարծիքով այս շրջանում Հայաստանում իշխանափոխություն չի լինի՝ միաժամանակ հավելելով, որ միգուցե «Ժառանգության» անդամները համաձայն չլինեն իր հետ: Նա կրկնեց, որ ինքը կուսակցական չէ: «Սակայն սա չի նշանակում, որ շաժումը չի կարող հաջողություն ունենալ: Շարժման հաջողությունը միայն երկրի առաջին դեմքի փոփոխությամբ չէ: Շարժումը նպաստում է, որ իշխանությունները սկսեն հաշվի նստել ժողովրդի հետ, գոնե այն զանգվածի, որ պահանաջատեր է: Այս առումով՝ հավատում եմ հաղթանակին: Իսկ ինձ համար այդ հաղթանակը երկրում բարեփոխումներն են»,- նման դիտարկում արեց Անի Քոչարը:

«Разочарована не в лидере, а общим развитием событий». Ани Кочар о событиях 9 апреля и своем возможном самоотводе
«Я пока не представила заявление о самоотводе, хотя такая мысль есть. Но я пока не приняла окончательного решения. Вряд ли это случится», – заявила в интервью Panorama.am в ответ на вопрос, намерена ли она заявить о самоотводе, главный редактор журнала «Yes!» Ани Кочар, занимающая 10-ую строчку в списке союза партий «Здравствуй, Ереван» для участия в предстоящих 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана.
При этом Ани Кочар пояснила, почему она не пойдет на подобный шаг: «Считаю, что в данном случае мое заявление о самоотводе даст повод к различного рода разговорам. Люди, представляющие другие политические силы и постоянно критикующие все, попытаются квалифицировать мой поступок, как предательство. Они начнут говорить, что я пытаюсь покинуть тонущий корабль, чувствуя, что наш союз, возможно, не добьется такого большого успеха, какого добился бы в случае победы участника состоявшихся 18 февраля президентских выборов в Армении, лидера партии „Наследие” Раффи Ованнисяна. Даже при большом желании я не заявлю о самоотводе, так как на данном этапа это, как мне кажется, отрицательно повлияет на авторитет союза. В контексте последних событий я нахожу, что будет неправильно, если я сделаю подобный шаг. То есть я этого не сделаю. Я считаю, что все впереди».
По ее словам, у союза партий «Здравствуй, Ереван» есть время для того, чтобы в ходе своей агиткампании поставить в известность и убедить жителей Еревана, что они смогут работать для города, что они болеют за этот город сердцем.
Обратившись к событиям 9 апреля и предпринятым в этот день шагам Раффи Ованнисяна, Ани Кочар отметила: «Я не разочарована в лидере». По ее словам, она разочарована общим развитием событий, в том, что на Раффи Ованнисяна оказывалось постоянное давление именно со стороны народа. «Произошли вещи под давлением народа, по его требованию. В результате мы получили неорганизованные, спонтанные действия», – полагает Ани Кочар.
В данном случае, заявила она, восприятие Раффи Ованнисяном политики, формы и систематичность борьбы не совпадают с желанием народа, так как народ устал от систематической борьбы, устал или не хочет постоянно участвовать в митингах, публичных акциях и мероприятиях. «Существует определенная часть населения, которая верит в революцию, смену власти и в то, что после этого они станут жить лучше. На один день или месяц невозможно что-то изменить. Раффи Ованнисян осознает и представляет, что это невозможно сделать за один день»,– заметила Ани Кочар.
По ее словам, выражающая недовольство часть общества не должна ждать того, чтобы выражать свое недовольство от выборов к выборам, а должна бороться за защиту своих прав. «Не думаю, что если Раффи Ованнисян станет президентом, все проблемы будут решены. Для этого над собой должны работать все. Гораздо более эффективным может быть то, чтобы каждый из граждан в меру своих возможностей боролся, проявлял нетерпимость к беззаконию»,– считает Ани Кочар.
По мнению главного редактора издания, смены власти на данном этапе в Армении не ожидается, хотя, возможно, с этим мнением не согласятся члены партии «Наследие».
Ани Кочарян повторила, что не является партийным деятелем. «Однако это не означает, что движение не может увенчаться успехом: движение способствует тому, чтобы власти учитывали мнение народа, хотя бы той части, которая требует чего-то. В этом плане, я верю в победу. Для меня эта победа заключается в реформах в стране», – добавила она.