Այսօր «Կասկադ» համալիրում տեղի կունենա Պոեզիայի միջազգային 1-ին փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը:
Փառատոնին իրենց մասնակցությունն են բերել շուրջ 30 երկրի 100 բանաստեղծ. 50 մասնակից Հայաստանից և Արցախից, 50-ը` արտերկրից: Փառատոնի շրջանակում կներկայացվեն արտերկրի պատվիրակների և հայաստանյան մասնակիցների ծրագրերը:
Հայաստանի և արտերկրի պոետների հետ հանդիպումներ տեղի կունենան Երևանում, Գյումրիում, Ծաղկաձորում, Հրազդանում և այլուր, կանցկացվեն թարգմանված գրքերի շնորհանդեսներ և քննարկումներ: «Պոեզիայի միջազգային օր» խորագրի ներքո Երևանի բուհերում և դպրոցներում կկայանան գրական հանդիպումներ: Արդեն լույս է տեսել փառատոնի հայ և օտարազգի մասնակիցների ստեղծագործությունների երկլեզու /անգլերեն և հայերեն/ անթալոգիան, որի շնորհանդեսը կուղեկցվի գրական ընթերցումներով` հայ և օտարազգի բանաստեղծների մասնակցությամբ: «Նոր գիրք» գրախանութի հարևանությամբ կհիմնվի Պոեզիայի պուրակ, որտեղ մասնակից երկրների պատվիրակները կտնկեն մեկական գնդաձև ակացիա:
Ապրիլի 20-ին, «Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» ծրագրի փակման շրջանակում կամփոփվի Պոեզիայի միջազգային 1-ին փառատոնը:
Նշենք, որ փառատոնն անցկացվում է «Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակում, կազմակերպիչն է Հայաստանի գրողների միությունը՝ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:

Первый международный фестиваль поэзии открывается в Армении
Сегодня в ереванском комплексе «Каскад» состоится церемония торжественного открытия Первого международного фестиваля поэзии.
В фестивале примут участие 100 поэтов из около 30 стран – 50 из них из Армении и НКР, а 50 – из-за рубежа. В рамках фестиваля будут представлены программы делегатов, прибывших из-за рубежа, а также участников из Армении.
В рамках фестиваля в Ереване, Гюмри, Цахкадзоре, Раздане и других городах состоятся встречи с поэтами из Армении из- за рубежа, будут проведены обсуждения и презентации переведенных книг. Кроме того, планируется открытие сквера поэзии, в котором участники фестиваля посадят по одной шаровидной акации.
20 апреля в рамках закрытия проекта «Ереван – всемирная столица книги 2012» будут подведены итоги Первого международного фестиваля поэзии.
Добавим, что фестиваль проводится в рамках проекта «Ереван – всемирная столица книги 2012», организаторами является Союз писателей Армении при поддержке Министерства культуры Армении.