Հ.Թոքմաջյան. Սխալ է ամեն ինչում մեղադրել միայն ՀՀԿ-ին
Մեր քաղաքական ընտրություններն ավարտել են փետրվարի 18-ին և ապրիլի 9-ին դրա վերջակետը դրել ենք: Իհարկե, համայնքի ընտրությունները չեն կարող քաղաքական ենթատեքստ չունենալ, շատ կարևոր են նաև 2017թ-ի խորհրդարանական ընտրությունների տեսանկյունից, բայց առաջնայինը, բնական է, Երևանի բարեկեցությունն է: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց ՀՀԿ ցուցակի 3-րդ տեղը զբաղեցնող Հովհաննես Թոքմաջյանը:
Բանախոսը նշեց, որ կանաչ գոտիների ավելացումը գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերի ծրագրային դրույթներում կա, բայց ինքը կոնկրետ դա կարևորում է ոչ միայն առողջապահական տեսանկյունից, այլև կարևորելով էկոլոգիական: Նրա համոզմամբ` դա լուրջ հիմնախնդիր է, որով Երևանի իշխանությունները պետք է զբաղվեն. «Համաձայն եմ, որ ցավալի վիճակ է, որ Երևանում չկան լայնամաշտաբ հողատարածքներ, որտեղ կարող է կանաչապատումն իրականացվի... բայց այնպես չէ, որ սեփականաշնորհման գործընթացը վերջին երկու-երեք տարիներին է եղել, դա 90-ականներից է եկել: Մենք պետք է ուսումնասիրենք, թե Երևանն ինչ տարածքներ ունի հատկապես իր դարպասների մոտ»,- նշեց նա:
ՀՀԿ թեկնածուն ընդգծեց, որ Երևանն ունի դիմագիծ, որի շինությունները պետք է մնան անձեռնմխելի: Փակ շուկայի խնդրին անդրադառնալով Հ.Թոքմաջյանը նշեց, որ մենք պետք է ունենանք այն տեսքը, որ եղել է և անգամ նշեց, որ քաղաքապետի կարծիքն էլ է դա. «Իմ տեղեկություններով շինարարությունն անցկացվում է ստորգետնյա մասով, իսկ վերգետնյա մասով ամենը պետք է մնա այնպես, ինչպես եղել է: Եվ ես վստահ եմ, որ ցուցակի առաջին համարի կարծիքը այս մասով դեռ կլսեք»,- արձագանքելով այն հարցին, թե թեև քաղաքապետի կարծիքն էլ դա է, բայց շինարարությունը շարունակվում է նշեց նա:
Առկա խնդիրները` էկոլոգիական` կանաչ տարածքների պակաս ու անճաշակ շինություններ, տրանսպորտի խնդիր, ճանապարհներ, աղբահանություն և այլն բանախոսը ևս տեսնում է ու գիտի նաև դրանց լուծումները: Հույս հայտնելով, որ ինքը ներկայացված կլին Երևանի ավագանիում, քանի որ զբաղեցնում է երրորդ հորիզոնականը, Հ.Թոքմաջյանը, այդուհանդերձ, կարծիք հայտնեց, որ ՀՀԿ-ական քաղաքապետ ունեցող Երևանի խնդիրները միայն կուսակցության հետ չեն կապվում. «Յուրաքանչյուր գործընթացում իր պատասխանատվության բաժինն ունի յուրաքանչյուր կուսակցություն և սխալ է ամեն ինչում մեղադրել միայն ՀՀԿ-ին»,- հավելեց նա:

Ованнес Токмаджян: В любом процессе свою долю ответственности несет каждая из партий, и ошибочно во всем винить РПА
12:55 16/04/2013
Наши политические выборы завершились 18 февраля и 9 апреля мы поставили точку в этом вопросе. Конечно, муниципальные выборы не могут иметь политический контекст, они очень важны также по части парламентских выборов 2007 года, но первоочередным, естественным, является благосостояние Еревана. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил ректор Ереванского государственного университета архитектуры и строительства Ованнес Токмаджян, занимающий третье место в предвыборном списке Республиканской партии Армении.
Необходимость увеличения зеленых зон в столице, как отметил Ованнес Токмаджян, указывается в программных положениях почти всех политических сил, но конкретно он считает важным это не только с точки зрения здравоохранения, а с точки зрения экологии. По убеждению Ов. Токмаджяна, это серьезная проблема, решением которой должны заниматься городские власти. «Я согласен с тем, что сложилась печальная ситуация, что в Ереване нет широкомасштабных земельных участков, где может быть осуществлено озеленение. Но нужно учитывать и то, что процесс приватизации начался отнюдь не в течение последних двух-трех лет, а с 90-х годов», – добавил он.
Кандидат от РПА подчеркнул, что у Еревана есть свой облик, а строения в городе должны быть неприкосновенными.
Касаясь проблемы, связанной с ереванским Крытым рынком, Ованнес Токмаджян отметил, что здание должно иметь тот облик, который был раньше, добавив, что такого мнения придерживается и мэр Еревана. «По моим сведениям, строительство осуществляется в подземной части, а в наземной части все должно оставаться так, как прежде. Я уверен, что вы еще услышите мнение действующего мэра по этому вопросу», - заявил он.
Вместе с тем, Ованнес Токмаджян подчеркнул, что проблемы Еревана, мэром которого является представитель Республиканской партии Армении, не следует связывать лишь с партией.
«В любом процессе свою долю ответственности несет каждая из партий, и ошибочно во всем винить РПА»,– добавил он.