Խ. Հարությունյան. Րաֆֆի Հովհաննիսյանը բաց թողեց բացառիկ քաղաքական հնարավորությունը
«Հետընտրական շրջանում ձևավորվել էր բացառիկ քաղաքական հնարավորություն ձևավորել իշխանությանը ադեկվատ և լուրջ հակակշիռ ներկայացնող ընդդիմություն: Նախագահական ընտրությունների ամենագլխավոր քաղաքական արդյունքներից մեկն այն էր, որ ստեղծվեց ինստիտուցիոնալ առումով ընդդիմության ձևավորման ռեալ քաղաքական նախադրյալ: Սակայն այդ հնարավորությունը բաց թողնվեց»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով հետընտրական զարգացումներին, նշեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության նախագահ Խոսրով Հարությունյանը:
Նրա դիտարկմամբ, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի պատմական և քաղաքական առաքելությունը ոչ այնքան իշխանական բարձրունքները գրոհելը պետք է լիներ, որքան 540 հազար ընտրազանգվածը լուրջ քաղաքական կապիտալի վերածելը:
«Ես այդ մասին ասել եմ նաև Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, որ պարզապես հարկավոր էր, նույնիսկ չընդունելով ընտրությունների արդյունքները, հաշվի նստել իրականության հետ և իշխանություններին սկսել բանակցություններ, թե ինչ հավելյալ լծակներ տրամադրվեր ընդդիմությանը, որպեսզի նա վերածվի ոչ թե հայհոյողի, փողոցներում աղմուկ բարձրացնողի, այլ իշխանությանը զգացնել տվող լուրջ կառույցի»,- ասաց բանախոսը:
Նա նկատեց, որ այսօր Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ընտրազանգվածի մի զգալի հատված հիասթափություն է ապրում և այժմ տեղի է ունենում ընտրազանգվածի վերակողմնորոշում, քանի որ Երևանի ավագանու ընտրությունների շրջանակներում ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն ակտիվորեն մասնակցում են քաղաքական գործընթացներին:
Դիտարկմանը, թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանդես էր եկել երկխոսության առաջարկներով և արդյոք իշխանություննե՞րը չմերժեցին այդ առաջարկը, Խ. Հարությունյանը հակադարձեց պատասխան հարցով՝ «Մենք խոսում ենք լո՞ւրջ քաղաքականության մասին»:
«Լուրջ քաղաքականությունը զբոսայգում նստել բանակցե՞լն է: Ես Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ասել եմ բառացիորեն հետևյալը: Դուք պետք է հանդիպեք հանրապետության նախագահի հետ և պայմանավորվեք բանակցային պրոցես սկսելու մասին: Մեկ-երկու հանդիպումը դեռ բանակցություն չէ»,- ասաց բանախոսը:
Նա մանրամասն անդրադարձավ Ր. Հովհաննիսյանի առաջարկներին և ընդգծեց, որ արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների համար թե՛ իրավական, թե՛ քաղաքական նախադրալյներ չեն եղել, իսկ պաշտոններ ստանալու հարցը նշանակում է ստանձնել նաև քաղաքական պատասխանատվություն, ինչն իր հերթին նշանակում է դառնալ կառավարող կոալիցիայի մաս:
«Հանրապետության նախագահը չի մերժել բանակցությունները: Ավելին, նա շատ պարզ առաջարկեց՝ ասելով դուրս արի հացադուլից, որը ի դեպ մենք պարզեցինք, որ հացադուլ չէ, ծոմապահություն է, որից ինքս հիասթափված եմ, քանի որ ես մոտեցել եմ հացադուլ հայտարարած քաղաքական գործչին, այլ ոչ թե ծոմ պահող քաղաքացուն, բայց մի պահ պատկերացնենք, որ հացադուլ էր, նախագահը առաջարկեց դուրս արի այդ վիճակից, նստենք, թուղթ ու գրիչով աշխատենք: Առաջարկն այլ կերպ ինչպե՞ս է լինում»,- ասաց Խ. Հարությունյանը:
Անդրադառնալով ապրիլի 9-ին Ազատության հրապարակում և Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած իրադարձություններին, Խ. Հարությունյանը նկատեց, որ կարծես թե և՛ իշխանությունները, և՛ ընդդիմությունը սերտել են անցյալի դասերը:

Х. Арутюнян: Один из главных политических результатов президентских выборов – появление предпосылок формирования оппозиции
15:41 16/04/2013
«В поствыборный период появилась уникальная возможность создать адекватную и представляющую серьезный противовес властям оппозицию. Одним из главных политических результатов президентских выборов было то, что в институциональном плане появились реальные предпосылки формирования оппозиции. Однако этот шанс был упущен», – об этом на встрече с журналистами заявил председатель партии «Христианско-демократический союз Армении» (ХДСА) Хосров Арутюнян.
По его убеждению, исторической и политической миссией лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна должно быть не столько завоевание власти, а превращение 540-тысячного электората в серьезный политический капитал.
«Я об этом сказал и Раффи Ованнисяну, добавив, что просто было необходимо даже не признавая результаты выборов, считаться с действительностью, а властям – что нужно начать переговоры, предоставить дополнительные рычаги оппозиции, чтобы она превратилась в серьезную структуру», – подчеркнул он.
Значительная часть электората Раффи Ованнисяна, как считает депутат, пережила разочарование и сейчас происходит переориентация избирателей, поскольку в рамках выборов в Совет старейшин Еревана Армянский национальный конгресс, партия «Процветающая Армения» и АРФ «Дашнакцутюн» активно участвуют в политических процессах.
« Я не считаю серьезной политикой сидеть в сквере и вести переговоры. Я сказал Раффи Ованнисяну, что он должен встретиться с президентом республики и договорится о начале переговорного процесса. Проведение одной-двух встреч пока нельзя назвать переговорами»,– подчеркнул Хосров Арутюнян.
Комментируя предложения Раффи Ованнисяна, парламентарий отметил, что ни правовых, ни политических предпосылок для проведения внеочередных президентских и парламентских выборов не было, а получение должности означает возложить на себя также политическую ответственность, что в свою очередь предполагает вступление в состав правящей коалиции.
«Президент республики не отклонил предложение вести переговоры. Более того, он выступил с четким предложением прекратить голодовку (которая, как выяснилось, была не голодовкой, а постом, из-за чего я сам разочарован) и сесть за стол переговоров. Каким еще должно было быть предложение?!» - продолжил депутат.
Касаясь событий, произошедших на Площади Свободы и проспекте Баграмяна 9 апреля, Хосров Арутюнян отметил, что складывается впечатление, будто и власти, и оппозиция извлекли уроки из прошлого.