Մայիսի 16-ին Հայաստանը կստանձնի ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը
Մայիսի 16-ին Հայաստանը ստանձնելու է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը, որի ընթացքում կատարվելիք ծրագիրը Ստրասբուրգում կներկայացվի մայիսի 16-ին:
«Նախագահությունը ԵԽ համար կարևոր պահի համար է տեղի ունենում: Մենք խորը բարեփոխումներով ենք անցել, որպեսզի կարողանանք աջակցել անդամ պետություններին, որպեսզի կարողանան իրականացնել իրենց իրավական հանձնառությունները»,- այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյուրբորն Յագլանդը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ այսօր տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Երևանում ԵԽ գրասենյակի հիմնադրման և իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել: «Կարևոր է, որ շարունակենք ուժեղացնել կազմակերպության դերը և իրականացնել իրավական պարտավորությունները, որոնք հանձ են առել անդամ պետությունները», -հայտարարեց Յագլանդը:

Armenia will assume the chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe on May 16. The program of chairmanship will be presented in Strasbourg on May 16.
Acting Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian and Council of Europe Secretary General Thorbjørn Jagland met today and signed a Memorandum of Understanding on opening a CoE office in Yerevan and on its legal status.
“It is important that we continue to strengthen the organization’s role and contribute to the implementation of the legal commitments assumed by member states,” Thorbjørn Jagland told reporters in Yerevan.