«Ես հիշում եմ, որ իմ հայրը փորձում էր ժպտալ, երբ ինձ համբուրում էր». Ցեղասպանության մասին պատմում են փոքրիկները (Տեսանյութ)
Ամերիկայի Հայոց ցեղասպանության թանգարանը (AGMA)-ն «Youtube»-ում տեղադրել է հայերի և Դարֆուրի Ցեղասպանությունների և հրեական Հոլոքոստի վերաբերյալ` «Ցեղասպանության հերքումը կրկնակի ցեղասպանություն է» վերնագրով տեսանյութ:
Այն սկսվում է Ադլոֆ Հիտլերի` 1939 թ-ի Լեհաստանը գրավելու նախօրեի հայտարարությամբ` «Ո՞վ է, ի վերջո, այսօր խոսում հայերի բնաջնջման մասին»:
Թուրքիա. 1915 թ. Փոքրիկ աղջնակը պատմում է, թե ինչպես կեսգիշերին թուրք ժանդարմները եկել ու հավաքել են իր գյուղի հայ տղամարդկանց:
«Ես հիշում եմ, որ իմ հայրը փորձում էր ժպտալ, երբ ինձ համբուրում էր, և ասաց, որ նա հետ կվերադառնա: Դրանից հետո նրանք հավաքեցին երեխաներին և ստիպեցին մեզ քայլել»:
Գերմանիա. 1941թ. փոքրիկ տղան պատմում է. «Քանի որ ինձ առանձնացրեցին իմ ծնողներից, իմ եղբայր Ջոզեֆը փորձում էր պայքարել: Նրանք կրակ բաց թողեցին եղբորս վրա: Իմ եղբայրը Ջոզեֆն առաջին մահացած մարդն էր, որ ես երբևէ տեսել էի»:
Դարֆուր. 2010. փոքրիկ տղան պատմում է. «Ես թաքնվել էի իմ ծնողների մարմնի տակ: Հետո փախա դեպի մթություն` իմ փոքրիկ եղբայրը` իմ հետևից: Նա մահացավ իմ ձեռքերում»:
«Ես չեմ ցանկանա դառնալ պատմության մեկ այլ գլուխ: Իսկ դո՞ւ»,- հարց են տալիս լացակումած երեխաները:
Այն ավարտվում է ամերիկացի փիլիսոփա Ջորջ Սանտայանանի հետևյալ ձևակերպումով. «Նրանք, ովքեր չեն կարող հիշել անցյալը, դատապարտված են կրկնելու այն»:

«Отец пытался улыбаться, когда целовал меня на прощание». О геноциде рассказывают пережившие его дети
Американский музей Геноцида армян (англ. Armenian Genocide Museum of America (AGMA)) разместил на видеохостинге Youtube ролик о Геноциде армян в Османской империи 1915 года, геноциде африканского населения в Дарфуре и Холокосте под названием «Отрицание геноцида – двойной геноцид».
В начале ролика приводятся слова Адольфа Гитлера, сказанные им в ходе встречи с высшим немецким военным командованием в Оберзальцбурге 22 августа 1939 года: «Кто помнит сейчас о резне армян?»
Затем о геноциде рассказывают спасшиеся от него дети.
Турция. 1915 год. Маленькая девочка рассказывает, как в полночь турецкие жандармы пришли и забрали всех мужчин их села:
«Я помню, что мой отец пытался улыбаться, когда целовал меня на прощание, и сказал, что вернется обратно. После этого они собрали всех детей и заставили нас двигаться вперед пешком».
Германия. 1941год. Маленький мальчик рассказывает: «Мой брат Джозеф пытался бороться. Они открыли по нему огонь. Мой брат Джозеф был первым мертвым человеком, которого мне довелось видеть».
Дарфур. 2010г. Рассказывает мальчик: «Я спрятался под телами своих родителей. Потом сбежал, когда стемнело, мой брат – за мной. Он умер на моих руках».
«Я не хочу стать еще одной главой в истории, а ты?», – спрашивают дети.
Ролик заканчивается словами американского философа Джордж Сантаяны: «Те, кто неспособны помнить прошлое, обречены повторять его».