Արմեն Արզումանյանը` իր հետագա անելիքների մասին. Ես չեմ կարող ինձ պատկերացնել առանց հեռուստատեսության
11:31 18/04/2013
ՀՀ նախագահի արդեն նախկին խոսնակ Արմեն Արզումանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է իր հետագա անելիքները:
«Երեք տարի առաջ, երբ նշանակվեցի Նախագահի մամուլի քարտուղար, ինձ փորձառու մասնագետ էի համարում: Կատակ բան չէ, շուտով կլրանա քառասունամյակս, որից 26-ը լրագրության մեջ, կամ ավելի ճիշտ լրագրողների կողքին եմ եղել: 10 տարուց ավելի աշխատելով հանրային հեռուստատեսությունում` հնարավորություն եմ ունեցել հետևելու խոսքի ազատության սպարեզում մեր ունեցած բոլոր ձեռքբերումներին ու տապալումներին: Շփվել եմ բոլոր կամ գրեթե բոլոր հայտնիների հետ: Ու կարող էր թվալ, թե ամեն ինչ գիտես բոլորի մասին: Բայց լրագրությունը չէր լինի աշխարհի ամենահետաքրքիր մասնագիտությունը, եթե այնտեղ ամեն ինչ այդքան պարզ լիներ…
Երեք տարի անց կարող եմ արձանագրել, որ սրանք իմ կյանքի ամենահետաքրքիր ու պատասխանատու տարիներն էին: Նախագահ Սարգսյանը բացառիկ պետական գործիչ է: Նրա քայլերի արդյունքների ճնշող մեծամասնությունը կերևան միայն ապագայում: Դրանում է նրա բացառիկությունը. այսօրը կարևոր է, իսկ ապագան` կենսական: Ափսոս իհարկե, որ նախագահական առաջին ժամկետը Սերժ Սարգսյանն ստիպված եղավ ծախսել տնտեսական ճգնաժամի դեմ պայքարելով…
Ես հպարտ եմ, որ պատիվ եմ ունեցել լինել այդքան տաղանդավոր, կրթված ու հայրենասեր մարդկանցից կազմված թիմի մի մասնիկը: Հսկայական փորձ ու գիտելիք եմ ձեռք բերել այս երեք տարիների ընթացքում ու դրանում մեծ է նաև գործընկերներիս դերը: Եթե չտեսնեի, երբեք չէի հավատա, որ զոռբաների այս ժամանակներում, այսքան համեստ են Նախագահի օգնականները:
Այս տարիների ընթացքում Նախագահ Սարգսյանի ու նրա թիմի ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը խոսքի ազատության ամրապնդման, ԶԼՄ-ների և լրագրողների հետ հարաբերություններում տեղի ունեցած հեղափոխական առաջնթացն է: Վստահ եմ, որ այլևս երբեք Հայաստանում չի կարող հետադարձ լինել, չի կարող որևէ իրադարձության լուսաբանման «չի կարելի» լինել: Մեր երկրում այլևս որևէ իշխանության մտքով չի անցնի, որ հնարավոր է ինչ-որ բան թաքցնել: Սա ամենակարևորն է: Ուրախ եմ, որ համեստ մասնկացություն եմ ունեցել այս կարևորագույն գործում: Լավ է, երբ զավակներիդ առաջ գլուխ գովելու թեմա ունես:
Ես չեմ կարող ինձ պատկերացնել առանց հեռուստատեսության: Ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացումը և ամենակուլ ինտերնետի տարածումը նոր մարտահրավեր է նետել հեռուստատեսությանը: Եկել է հեռուստատեսության՝ անխուսափելի քայլ անելու ժամանակը: Մեծ քայլ: Այսօրվանից ես միանում եմ նման նպատակադրումներով պրոֆեսիոնալների խմբին: Ինձ ոգևորում են նոր դժվարություններն ու խնդիրները, ես հավատում եմ նոր ձեռքբերումների բերած գոհունակությանը: Շնորհակալ եմ»:
Հիշեցնենք,  որ ՀՀ նախագահի հրամանագրով Արզումանյանին փոխարինել է Արման Սաղաթելյանը:

«Я не могу представить себя без телевидения». Экс-глава пресс-службы президента Армении А. Арзуманян о планах на будущее
12:14 18/04/2013
Бывший пресс-секретарь президента Армении Армен Арзуманян на своей страничке в Facebook представил свой дальнейший план действий.
«Три года назад, когда меня назначили пресс-секретарем президента, я считал себя опытным специалистом. Это не шутка, вскоре мне исполнится сорок лет, 26 из которых я посвятил журналистике, или точнее, находился рядом с журналистами. Свыше десяти лет работая в общественном телевидении, мне доводилось следить за всеми нашими достижениями и неудачами в сфере свободы слова. Я общался со всеми или почти со всеми известными лицами. Могло казаться, что ты все знаешь обо всех. Но журналистика не была бы самой интересной профессией, если бы там все было настолько ясно…
Через три года я могу констатировать, что это были самые интересные и ответственные годы в моей жизни. Серж Саргсян является исключительным политическим деятелем. Подавляющее большинство предпринимаемых им действий будут видны лишь в будущем. В этом состоит его уникальность: сегодняшний день важен, а будущее – жизненно важно. К сожалению, первый срок своего президентства Серж Саргсян был вынужден посвятить борьбе с экономическим кризисом.
Я горжусь тем, что имел честь быть частицей команды, состоящей из столь талантливых, образованных и преданных родине людей. За эти три года я приобрел колоссальный опыт и знания, и в этом велика также роль моих коллег. Если бы я не видел, никогда бы не поверил в то, что в наш век советники президента столь скромны.
На протяжении этих лет одним из серьезных достижений Сержа Саргсяна и его команды является революционный прогресс в сфере укрепления свободы слова, а также в отношениях с СМИ и журналистами. Уверен, что в Армении никогда больше не может быть зафиксирован регресс, не может стоять запрет на освещение какого-либо события. Впредь в нашей стране представителям властей и в голову не может прийти, что можно что-либо скрыть. Это самое главное. Я рад, что принял скромное участие в этом важнейшем деле. Приятно осознавать, что тебе есть чем гордиться перед своими детьми.
Я не могу представить себя без телевидения. Развитие современных технологий и всепоглощающее распространение интернета бросило новый вызов телевидению. Настало время того, чтобы свой неизбежный шаг сделало и телевидение. С сегодняшнего дня я присоединяюсь к группе профессионалов, руководствующихся такими задачами. Меня воодушевляют новые трудности и проблемы, я верю в новые достижения», – говорится в заявлении Армена Арзуманяна.
Напомним, указом президента Армении Армена Арзуманяна в должности пресс-секретаря главы государства сменил Арман Сагателян.