Ամերիկացի կոնգրեսական Ադամ Շիֆը կոչ է արել Օբամային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին վերջինս գրել է իր «schiff.house.gov» կայքէջում:
«Հարգելի նախագահ: Հաջորդ շաբաթ նշվելու է 1.5 միլիոն հայերի` տղամարդկանց, կանանց և երեխաների համակարգված մահվան 98-րդ տարելիցը և ես կոչ եմ անում Ապրիլի 24-ին Ձեր ամենամյա ուղերձում մահվան քարոզարշավը վկայակոչել որպես ցեղասպանություն:
1915թ գարնանը Օսմանյան կայսրությունը սանձազերծեց Անատոլիայի արևելյան մասում բնակվող հայերի ջարդերի դաժան արշավ` անապատում բռնի երթեր, բռնաբարության և թալան: 1923 թ.-ին մեկ ու կես միլիոն հայեր զոհվել են, և աշխարհի ամենահին քրիստոնեական ազգն էլ կոտորվել է, վերապրածներն էլ սփռվել են ամբողջ աշխարհով մեկ:
Որպես սենատոր դուք հաճախ խոսում էիք Օսմանյան կայսրության ձեռքով հայերի ջարդերը որպես ցեղասպանություն որակելու մասին, մի տեսակետ, որը կիսում են պատմաբանների ճնշող մեծամասնությունը, այդ թվում`մի շարք նշանավոր թուրք պատմաբաններ: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են Միացյալ Նահանգների բազմաթիվ տեղական և նահանգային կառավարություններ, ինչպես նաև աշխարհի մի շարք կառավարություններ:
Կոչ եմ անում Ձեզ՝ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և այս տարվա ձեր հայտարարության մեջ, տեղի ունեցածն անվանել ցեղասպանություն»,- նշել է նա:

Американский конгрессмен Адам Шифф призвал Барака Обаму признать Геноцид армян
Американский конгрессмен Адам Шифф призвал президента США Барака Обаму признать Геноцид армян. Об этом политик написал на своем сайте «schiff.house.gov».
«Уважаемый президент! На следующей неделе исполняется 98-я годовщина организованного преступления в отношении полутора миллиона армян – мужчин, женщин, детей, и я призываю в Вашем ежегодном послании 24 апреля назвать это преступление геноцидом.
Весной 1915 года Османская империя начала жестокую кампанию по резне армянского  населения – принудительные выселения в пустыне, насилие и грабеж. В 1923 году погибли полтора миллиона армян, и была осуществлена резня в отношении представителей самой древней христианской нации, а те, кто пережил это преступление, рассеялись по всему миру.
В бытность сенатором вы часто говорили о необходимости квалифицировать осуществленные Османской империей погромы армян как геноцид, точку зрения, которую разделяет подавляющее большинство историков, в том числе ряд влиятельных турецких историков. Геноцид армян признали администрации многих американских штатов и многочисленные местные администрации, а также ряд стран мира.
Призываю Вас признать Геноцид армян и в этом году в вашем ежегодном заявлении назвать произошедшее геноцидом», – отметил он.