Տ. Քոչարյան. Ֆեյսբուքյան քարոզչությամբ հնարավոր չէ հասնել որևէ արդյունքի
Սոցիալական ցանցերը բոլոր երևույթների վրա մեծ ազդեցության ունեն: Հայաստանում 400 հազար մարդ գրանցված են «Ֆեյսբուքում»: Հաշվի առնելով, որ 50-80 հազարը նաև կեղծ անուններով են գրանցված, «Ֆեյսբուքից» օգտվում է Հայաստանի ազգաբնակչության 1/3-ը: Այս թվերն ասուլիսում ներկայացրեց տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Տիգրան Քոչարյանը:
Նրա խոսքով, գրանցված ֆեյսբուքցիների մոտ 150-200 հազարն է հետաքրքրված քաղաքականությամբ: Ըստ մասնագետի, ֆեյսբուքյան քարզոչությամբ հնարավոր չէ հասնել որևէ արդյունքի, այն ուղղակի քարոզչությունը դուրս է հանում այլ տարածք, որտեղ հասանելի չէ:
Տ. Քոչարյանի դիտարկմամբ, ՖԲ-ում Երևանի ավագանու ընտրությունների նախաշեմին ակտիվ քարոզչությամբ զբաղվում են ՀՀԿ-ն ու «Ժառանգությունը», ՕԵԿ-ն է ակտիվացել, ՀՅԴ-ի քարոզչությամբ հիմնականում զբաղվում են ՀՅԴ-ի համակիրները, գաղափարակիրները: Ակտիվ են նաև ԲՀԿ-ն ու ՀԱԿ-ը: Վերջինիս ակտիվությունը, ըստ փորձագետի, հիմնականում «հակաժառանգական» ու «հակահանրապետական» քարոզչության իրականացմամբ է արտացոլվում: «Ինչ-որ բան է նկատվում, որ ՀԱԿ-ը ԲՀԿ-ի հետ զուգահեռ է աշխատում»,- ասաց նա` միաժամանակ հավելելով, որ ԲՀԿ-ն վերջին շաբաթում մեղմացրել է է ՀՀԿ-ի նկատմամբ քննադատությունը, դրա փոխարեն ՀԱԿ-ն է ակտիվացել:
Տ. Քոչարյանը նաև նշեց, որ ՖԲ-ն չի արտացոլում ամբողջ Հայաստանի բնակչության կարծիքը: Նրա դիտարկմամբ, ովքեր չեն օգտվում ՖԲ-ից, այլ կարծիք ունեն, այսինքն` ««Ֆեյսբուքի» արդյունքները վերջնական չպետք է ընդունել»:

Агитацией в Facebook невозможно достичь результатов. Мнение блогера Тиграна Кочаряна
Социальные сети оказывают большое влияние на все явления. Такое мнение в ходе сегодняшней пресс-конференции выразил специалист по информационной безопасности Тигран Кочарян.
По его словам, в Армении в социальной сети Facebook зарегистрировано 400 тыс. человек. А если учесть, что у 50-80 тыс. из них есть еще и фальшивые аккаунты, получается, что Facebook пользуется 1/3 населения Армении.
При этом, как отметил Тигран Кочарян, политикой интересуются порядка 150-200 тыс. пользователей Facebook. В этой связи, по его словам, агитацией в данной соцсети невозможно достичь какого-либо результата, этот способ просто выводит агитацию в пространство, в котором она не является доступной.
По наблюдению Т.Кочаряна, в Facebook в преддверии выборов в Совет старейшин Еревана ведут активную агитацию Республиканская партия Армении (РПА) и партия «Наследие», в последнее время активизировалась партия «Оринац еркир», а агитацией АРФ «Дашнакцутюн» в основном занимаются их сторонники.
Активны были также партии «Процветающая Армения» и Армянский национальный конгресс (АНК). Активность АНК, по словам эксперта, в основном отражается в осуществлении пропаганды, направленной против партии «Наследие» и Республиканской партии Армении. В минувшую неделю ослабла критика в адрес РПА, вместо этого активность стал проявлять АНК.
Тигран Кочарян подчеркнул, что соцсеть Facebook не отражает мнение всего населения Армении. По его словам, те, кто не являются пользователями Facebook, придерживаются другого мнения, то есть результаты исследования в Facebook не стоит рассматривать как окончательные.