Թաթուլ Մանասերյանը Կառավարությանն առաջարկում է ստեղծել արտաքին առևտրի կառույց
«Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնը մշակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարություն, որտեղ ներկայացված են լինելու մինչև 2025թ–ը տնտեսության մեջ իրականացվող բարեփոխումների ուղղությունները։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը։
Ռազմավարությունում, ըստ տնտեսագետի, էական ուշադրություն է դարձվելու հատկապես զբաղվածության ավելացմանն ու բարեկեցության բարձրացմանը: «Եթե մենք ունենանք տնտեսական զարգացում, մրցունակության բարձրացում, բնականաբար, կունենանք նոր աշխատատեղեր և բարեկեցիկ կյանքով ապրող բնակչություն»,- ասաց նա:
Թ.Մանասերյանը նշեց նաև, որ թեև մշտապես քննադատել է ՀՀ կառավարության գործունեությունը, այնուամենայնիվ ռազմավարության մշակման ուղղությամբ շարունակում է համատեղ աշխատել Կառավարության հետ։ «Մենք առաջարկում ենք տնտեսության զարգացման ճանապարհային քարտեզը, որը ուղղակի այլընտրանք է Կառավարության այսօրվա ծրագրին։ Եթե մի կողմ քաշվենք և տեսնենք, որ Կառավարության կազմում փոփոխություններ չեն լինում և սպասենք ևս 5 տարի ու թշնամական վերաբերենք այն քայլերին, որոնք արվում են, դա ևս իրատեսական չէ։ Մեր դիրքորոշումը հետևյալն է՝ լինել պահանջկոտ, անընդհատ բարձրացնել այն հարցերը, որոնք մտահոգում են, և պահանջել, որ դրանք իրականություն դառնան»,- ասաց Թ.Մանասերյանը:
Ըստ նրա՝ ճանապարհային քարտեզում ներկայացված են քայլեր, որոնք կխթանեն տնտեսության զարգացմանը, ինչպես նաև կկրկնապատկվեն արտահանման ծավալները: «Եթե իմ և գործընկերների թիմին հնարավորություն տրվի նման ոլորտ կառավարել, ապա ամենահամեստ հաշվարկներով Հայաստանի արտահանումը մեկ տարվա ընթացքում կրկնապատկվի»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ իրականում այստեղ լուրջ թերացումներ կան:
Այդ պատճառով էլ, Թ.Մանասերյանի խոսքերով, իրենք Կառավարությանն առաջարկում են ստեղծել արտաքին առևտրի կառույց։ «Օպտիմալացնելով այն օղակները, որտեղ միայն շարիկ են գլորում, կկարողանանք փոքրաթիվ թիմով ունենալ մի կառույց, որն իսկապես ոլորտում հաջողություններ կարձանագրի»,- նշեց տնտեսագետը:

Исследовательский центр «Альтернатива» предлагает правительству Армении создать структуру по вопросам внешней торговли
Исследовательский центр «Альтернатива» разработал стратегию экономического развития, где будут представлены направления экономических реформ до 2025 года. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции сообщил руководитель исследовательского центра «Альтернатива», экономист Татул Манасерян.
По его словам, в разработанной стратегии особое внимание будет уделено занятости населения и увеличению его благосостояния. «Если у нас будет экономическое развитие, повышение конкурентоспособности, естественно, у нас появятся новые рабочие места, а уровень жизни населения повысится», – сказал он.
Экономист отметил также, что, несмотря на то, что он постоянно критиковал деятельность правительства Армении, тем не менее, в вопросе разработки стратегии он продолжает совместную работу с правительством.
«Мы представляем дорожную карту по развитию экономики, которая является альтернативой нынешней программе правительства. Если мы останемся в стороне, будем наблюдать за тем, что в составе правительства не происходит никаких изменений, и ждать еще 5 лет, а также враждебно относиться к предпринимающимся шагам, это тоже будет нереалистично. Наша позиция следующая: быть требовательным и регулярно поднимать вопросы, которые вызывают беспокойство», – сказал Татул Манасерян.
По его словам, в дорожной карте представлены шаги, которые будут стимулировать развитие экономики, а также удвоят объемы экспорта. «Если мне и моим коллегам будет предоставлена возможность управлять этой сферой, то, по самым скромным подсчетам, объемы экспорта в течение года удвоятся», – сказал он, добавив, что на самом деле здесь имеются серьезные упущения.
Как отметил экономист, в этой связи они предлагают правительству создать структуру по вопросам внешней торговли.