Ֆրեզնոյում Ջոն Մարշալ Էվանսը կրկին կխոսի Հայոց ցեղասպանության մասին
Այս շաբաթ Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցը կնշվի Ֆրեզնոյում, որի ժամանակ Հայոց ցեղասպանության մասին կխոսի Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպանի` Ջոն Մարշալ Էվանսը: Այս մասին տեղեկացնում է «The Fresnobee.com» պարբերականը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը մինչ օրս խուսափում է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված իրադարձությունները ցեղասպանություն անվանել, մինչդեռ 2004-ից 2006 թվականը Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Էվանսն արտասանել է ցեղասպանություն բառը և շարունակում է հավատարիմ մնալ իր դիրքորոշմանը:
«Ցեղասպանություն բառը «անհարկի» եզր էր համարվում և 1915 թվականի պատմության քննարկումն արգելված էր: Երբ ես խախտեցի այդ տաբուն և խոսեցի Հայոց Ցեղասպանության մասին 2005 թվականի փետրվարին Կալիֆորնիայում… ես վերադարձա Հայաստան որպես դեսպան, սակայն ինձանից պահանջեցին հայտարարություն տարածել՝ նշելով, որ այն, ինչ ես ասել եմ անհարկի էր: Բայց հարկավոր էր ջարդել այդ տաբուն, անգամ աշխատանքից հեռանալու գնով»,- նշել է Ջոն Էվանսը:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը վերջինիս հետ է կանչել մինչև նրա եռամյա պաշտոնավարման ավարտը, իսկ արդեն 2006 թվականի վերջին նա հեռացել է համակարգից: Դրանից հետո Էվանսն իր հրապարակային ելույթներում շարունակել է խոսել Ցեղասպանության մասին:
«Ես համոզված եմ՝ այն փաստը, որ աշխարհը չի կարողանում առերեսել պատմության ծանր էջերը, կործանարար հետևանքների է բերում»,- ասել է դեսպանը:

The 98th anniversary of the Armenian Genocide will be remembered this week in Fresno with a series of events, including a visit by a former U.S. ambassador to Armenia who spoke out about the genocide, The Fresno Bee reported.
Nearly a century after 1.5 million Armenians were killed by the Ottoman Empire from 1915 to 1923, the U.S. government still fails to label the ethnic cleansing as a "genocide."
The G-word was the "inappropriate" term and the event's history was so taboo it couldn't even be discussed, said former U.S. ambassador to Armenia John Marshall Evans, who held the post from 2004 to 2006.
Evans challenged that taboo in a 2005 speaking tour in California where he first described the Ottoman Empire's assault as a genocide -- an act that thrust him into an uncomfortable position with his bosses.
"After I leveled with California audiences about the Armenian Genocide in February 2005 ... I returned to Armenia as ambassador, but was required to issue a statement to the effect that what I had said was 'inappropriate,' " Evans said.
"The fact that the subject was treated as taboo meant that it could not even be discussed," he said. "That had to change, even if it cost me my job."
Evans, a career foreign service officer, was recalled from his ambassador's posting in Armenia before the end of his planned three-year assignment. He retired from the foreign service 18 months after his genocide remarks.
Evans continues to speak out about the genocide and calls for everyone to face the hard issues of history and be understanding. "I believe the failure of the world to deal with the issue has continuing deleterious consequences," he said.
Evans will be the keynote speaker for Tuesday's memorial commemorating the 98th anniversary of the Armenian Genocide at the Pilgrim Armenian Congressional Church.