Ֆրեզնոյում Ջոն Մարշալ Էվանսը կրկին կխոսի Հայոց ցեղասպանության մասին
Այս շաբաթ Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցը կնշվի Ֆրեզնոյում, որի ժամանակ Հայոց ցեղասպանության մասին կխոսի Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպանի` Ջոն Մարշալ Էվանսը: Այս մասին տեղեկացնում է «The Fresnobee.com» պարբերականը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը մինչ օրս խուսափում է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված իրադարձությունները ցեղասպանություն անվանել, մինչդեռ 2004-ից 2006 թվականը Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Էվանսն արտասանել է ցեղասպանություն բառը և շարունակում է հավատարիմ մնալ իր դիրքորոշմանը:
«Ցեղասպանություն բառը «անհարկի» եզր էր համարվում և 1915 թվականի պատմության քննարկումն արգելված էր: Երբ ես խախտեցի այդ տաբուն և խոսեցի Հայոց Ցեղասպանության մասին 2005 թվականի փետրվարին Կալիֆորնիայում… ես վերադարձա Հայաստան որպես դեսպան, սակայն ինձանից պահանջեցին հայտարարություն տարածել՝ նշելով, որ այն, ինչ ես ասել եմ անհարկի էր: Բայց հարկավոր էր ջարդել այդ տաբուն, անգամ աշխատանքից հեռանալու գնով»,- նշել է Ջոն Էվանսը:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը վերջինիս հետ է կանչել մինչև նրա եռամյա պաշտոնավարման ավարտը, իսկ արդեն 2006 թվականի վերջին նա հեռացել է համակարգից: Դրանից հետո Էվանսն իր հրապարակային ելույթներում շարունակել է խոսել Ցեղասպանության մասին:
«Ես համոզված եմ՝ այն փաստը, որ աշխարհը չի կարողանում առերեսել պատմության ծանր էջերը, կործանարար հետևանքների է բերում»,- ասել է դեսպանը:

На мероприятии в армянской церкви Фрезно экс-посол США Джон Эванс выступит с речью о Геноциде армян
На этой неделе во Фрезно состоится мероприятие, посвященное 98-й годовщине Геноцида армян, во время которого с речью о Геноциде армян выступит бывший посол США в Армении Джон Эванс. Об этом сообщает издание «The Fresnobee».
Издание напоминает, что правительство США до сих пор избегает называть события, произошедшие в Османской империи в 1915 году, геноцидом, между тем Эванс, будучи с 2004 по 2006 годы послом США в Армении, произнес слово «геноцид» и продолжает оставаться верным своей позиции.
«Слово „геноцид” считалось неуместным термином, и обсуждение истории 1915 года было запрещено. Когда я нарушил это табу и заговорил о Геноциде армян в феврале 2005 года в Калифорнии… я вернулся в Армению как посол, однако от меня потребовали распространить заявление, отметив, что то, что я сказал, было уместным. Однако необходимо было разрушить это табу, даже ценой увольнения»,– подчеркнул Джон Эванс.
Госдеп США отозвал его до завершения его трехлетней миссии, а в конце 2006 года он ушел из системы. После этого Эванс в своих выступлениях продолжал касаться темы Геноцида.
«Я убежден в том, что тот факт, что весь мир не может заставить встать лицом к лице с печальными страницами истории, приводит к разрушительным последствиям»,– отметил дипломат.
Добавим, что Джон Эванс коснется в своей речи темы Геноцида армян на мероприятии, которое пройдет во вторник в армянской церкви города Фрезно.