Ղարաբաղյան էվոլյուցիան ամերիկյան զեկույցներում. Պետքարտուղարությունը փոխել է մոտեցումը
Ապրիլի 19-ին ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հրապարակեց մարդու իրավունքների վերաբերյալ հերթական զեկույցը, որտեղ մասնագետների ուշադրությունը գրավեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին անդրադարձի տոնայնության որոշակի փոփոխություն: Այն հստակ պատկերացնելու համար, առաջարկում ենք ծանոթանալ զեկույցում խնդրին անդրադառնալու նախորդ հինգ տարիների փորձին:
Հարկ է նկատել, որ թեև կառուցվածքային առումով բոլոր երկրների վերաբերյալ զեկույցները գրեթե նույնն են, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի անդրադարձերը Հայաստանի և Ադրբեջանի վերաբերյալ զեկույցներում ոչ միշտ են իդենտիկ: Օրինակ` զեկույցի Հայաստանին վերաբերող հատվածում խոսվում է հակահետևակային ականների ու դրանց պատճառած վնասների մասին, իսկ ահա Ադրբեջանի հատվածում` շփման գծի երկայնքով փոխհրաձգությունների մասին: Իհարկե, սա ոչ միշտ է այդպես եղել, սակայն հարցն այն է, որ երկու զեկույցներում նույն խնդրին անդրադարձը երբեք իդենտիկ չի եղել` բացառությամբ, թերևս, իրավիճակի նկարագրության:
Այսպես, 2009-ի զեկույցում, անդրադառնալով 2008-ի իրադարձություններին, և Հայաստանի, և Ադրբեջանի զեկույցներում նշվում է հետևյալ նախադասությունը. «Էթնիկ հայ անջատողականները` Հայաստանի աջակցությամբ, շարունակում են հսկողության տակ պահել Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի մեծ մասն ու հարակից յոթ ադրբեջանական շրջանները»:
Հաջորդիվ Հայաստանի զեկույցում խոսվում է այն մասին, որ Ադրբեջանի հետ պետական սահմանի և ԼՂ-Ադրբեջան շփման գծի երկայնքով` մոտ 540 մողն, տեղակայված ականները շարունակում են մնալ մարմնական վնասվածքների պատճառ: Հղում անելով կառավարական աղբյուրներին` զեկույցում նշվում է, որ 2008-ի առաջին 11 ամիսների ընթացքում ականների պայթյունից զոհվել է 2 և վիրավորվել 19 զինծառայող: Նշվու մ է նաև, որ քաղաքացիական անձանց շրջանում կորուստների մասին տեղեկություններ չեն եղել: Ադրբեջանի դեպքում շփման գծի երկայնքի ու ականների վտանգավորության մասին չի նշվում, սակայն տեղեկացվում է, որ 2008-ին ականների պատճառով կորուստների մասին պաշտոնական տեղեկություններ չկան, փոխարենը 2007-ին Ադրբեջանի կառավարությունը տեղեկացրել է 6 մահվան և 14 վիրավորների մասին, ըստ որում` զոհվածներից 2-ը և վիրավորներից 3-ը եղել են քաղաքացիական անձինք: Ուշագրավ է, որ մեկ տող ներքև հղում անելով հասարակական կազմակերպության` զեկույցի հեղինակները նշում են, որ կորուստներն ավելին են եղել` 10 զոհ և 18 վիրավոր, որոնցից 5 զոհը և 8 վիրավորները եղել են քաղաքացիական անձինք:
Մյուս նախադասությունը, որ երկու զեկույցներում էլ ներառվել է, հետևյալն է` «Տարվա ընթացքում Ղարաբաղյան հակամարտության արդյունքում երկու կողմերի միջև ստեղծված ռազմականացված շփման գծի երկայնքով փոխհրաձգությունը կրկին հագեցրել է երկու կողմից բազմաթիվ զոհերի»: Ադրբեջանի մասով այս առումով կոնկրետ տվյալներ չեն ներկայացվում, իսկ ահա Հայաստանի զեկույցում նշվում է, որ տարվա ընթացքում շփման գծում զոհվել է երեք զինծառայող և երկու քաղաքացիական անձ, 21 զինվորական և երկու քաղաքացիական անձինք էլ վիրավորվել են:
2010-ին հրապարակված զեկույցներում, որոնցում անդրադարձ է կատարվել 2009-ին, նախորդի հետ համեմատած գրեթե փոփոխություն չկա: Երկու զեկույցներում էլ կրկին նշվում է, որ «Էթնիկ հայ անջատողականները` Հայաստանի աջակցությամբ, շարունակում են հսկողության տակ պահել Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի մեծ մասն ու հարակից յոթ ադրբեջանական շրջանները»:
Այնուհետև Հայաստանի զեկույցում հիշատակվում է ականների հանգամանքն ու բերվում են տվյալներ` 3 զոհ և 2 վիրավոև, որոնցից ոչ մեկը քաղաքացիական անձ չէ: Իսկ Ադրբեջանի զեկույցում խոսվում է փոխհրաձգության մասին` նշելով, որ ԱԳՆ տվյալներով շփման գծում երկու քաղաքացիական անձ է զոհվել:
Ուշագրավ է, որ Հայաստանի հատվածում չի խոսվում շփման գծում կորուստների, իսկ Ադրբեջանի զեկույցում` ականների պայթյունների հետևանքների մասին:
2010-ի զեկույցը, որ հրապարակվել էր 2011-ի գարնանը, կրկին երկու երկրներին վերաբերող հատվածներում նշվում է. «Էթնիկ հայ անջատողականները` Հայաստանի աջակցությամբ, շարունակում են հսկողության տակ պահել Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի մեծ մասն ու հարակից յոթ ադրբեջանական շրջանները»:
Այս դեպքում ևս Հայաստանի զեկույցում խոսվում է ականների մասին և բերվում տվյալներ` 1 զոհ, 12 վիրավոր: Ադրբեջանից այս կապակցությամբ տվյալներ չկան:
Փոխարենը Հայաստանի զեկույցում տեղեկացվում է, որ շփման գծում 2010-ին գրանցվել է 11 զոհ և 34 վիրավոր, իսկ Ադրբեջանի համապատասխան տվյալները հասանելի չեն եղել: Ադրբեջանի զեկույցում ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ներկայացրել է 2009-ին ԱԳՆ հաղորդած տվյալը` երկու քաղաքացիական անձանց կորստի մասին, որի մասին հիշատակվել էր նաև 2009-ի զեկույցում:
Մեկ տարի առաջ` 2012-ի գարնանը հրապարակած զեկույցում նույնպես Արցախի հիմնախնդրի վերաբերյալ մուտքը վերցված էր հետևյալ ձևակերպումը. «Էթնիկ հայ անջատողականները` Հայաստանի աջակցությամբ, շարունակում են հսկողության տակ պահել Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի մեծ մասն ու հարակից յոթ ադրբեջանական շրջանները»: Այս անգամ ևս Հայաստանի հատվածում հիշատակվում է միայն ականներից կորուստների թիվը` 1 զոհ, 3 վիրավոր: Ադրբեջանի դեպքում որևէ տվյալ չի հաղորդվում, ընդամենը նշվում է այն նույն ձևակերպումը, որն առկա էր նախորդ բոլոր զեկույցներում` «Տարվա ընթացքում Ղարաբաղյան հակամարտության արդյունքում երկու կողմերի միջև ստեղծված ռազմականացված շփման գծի երկայնքով փոխհրաձգությունը կրկին հագեցրել է երկու կողմից բազմաթիվ կորուստների»:
2012-ի զեկույցը, որը հրապարակվեց ընդամենը օրեր առաջ, իր բնույթով հեղափոխական է: Տասնամյակից ավել տևած «copy-paste»-ի պրակտիկայից հետո ԱՄՆ պետքարտուղարությունը վերանայել է խնդրի ձևակերպումը: Այս անգամ թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի զեկույցներում նշված է հետևյալը. «Անջատողականները` Հայաստանի աջակցությամբ, շարունակում են հսկողության տակ պահել Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի մեծ մասն ու ադրբեջանական յոթ այլ շրջաններ»:
Ինչպես տեսնում եք, առաջին անգամ «անջատողական» տերմինից առաջ չի օգտագործվել «էթնիկ հայ» բառակապակցությունը: Բացի այդ, Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան բառակապակցությունից առաջ եղած և պատկանելիություն ենթադրող տեղանունն այլևս չի օգտագործվել:
Մեկ այլ կարևոր փոփխությունն էլ կա: Հայաստանի զեկույցում երկրորդ նախադասությունը հնչում է այսպես` «Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը մնում է Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների համանախագահությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջազգային միջնորդական ջանքերի առաջրկա»:
Այս նույն նախադասությունը Ադրբեջանի զեկույցում չորրորդն է, մինչ այդ նախկինի պես նշվում է, որ «Տարվա ընթացքում Ղարաբաղյան հակամարտության արդյունքում երկու կողմերի միջև ստեղծված ռազմականացված շփման գծի երկայնքով փոխհրաձգությունը կրկին հագեցրել է երկու կողմից բազմաթիվ կորուստների: Շփման գծում քաղաքացիական կորուստների մասին տվյալներն անհասանելի են»:
Հատկանշական է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցում առաջին անգամ ֆիքսվում է, որ ԼՂ վերջնական կարգավիճակի հարցը միջազգային միջնորդների մասնակցությամբ բանակցությունների առարկա է: Եթե այս մոտեցումը համադրում ենք առաջին նախադասության մեջ եղած փոփոխության հետ, ակնհայտ է դառնում, որ Մացյալ Նահանգները` առնվազն մարդու իրավունքների վերաբերյալ տարեկան զեկույցի մակարդակով, որոշակիորեն վերանայել է արցախյան հարցում իր մոտեցումը: Ըստ որում` ոչ ի օգուտ Ադրբեջանի:

Госдеп США пересмотрел позицию по вопросу Нагорного Карабаха, причем не в пользу Азербайджана. Комментирует А. Минасян
16:36 22/04/2013
Политолог Армен Минасян прокомментировал в интервью Panorama.am опубликованный 19 апреля Государственным департаментом США очередной доклад о правах человека, в частности, положения касательно карабахской проблемы.
«Госдепартамент США 19 апреля опубликовал очередной доклад о правах человека, в котором внимание специалистов привлекло изменение тональности относительно вопроса Нагорного Карабаха. Чтобы четче это представить, предлагаем ознакомиться с соответствующим опытом предыдущих пяти лет.
Хотя со структурной точки зрения доклады относительно всех стран почти одинаковы, однако тема Нагорного Карабаха в докладах по части Армении и Азербайджана не всегда идентична. К примеру, в докладе по части Армении говорится о противопехотных минах и причиненном ущербе, а по части Азербайджана – о перестрелках по всей протяженности линии соприкосновения. Конечно, не всегда так было, однако дело в том, что в двух докладах вопрос затрагивался не всегда идентично, за исключением описания ситуации.
В докладе 2009 года по ситуации за 2008 год отмечалось: „Этнические армянские сепаратисты при содействии Армении продолжают контролировать большую часть азербайджанского региона Нагорный Карабах и прилегающие семь азербайджанских районов”.
Далее по части Армении отмечалось, что вдоль государственной границы с Азербайджаном и линии соприкосновения Нагорный Карабах – Азербайджан, порядка 540 миль, существуют заминированные участки, которые угрожают жизням людей. Со ссылкой на правительственные источники в докладе говорилось, что за 11 месяцев 2008 года от взрыва мин погибли 2 и получили ранения 19 военнослужащих. Указывалось также, что сообщений о жертвах среди гражданского населения не было. В докладе по части Азербайджана о заминированных участках не говорилось, однако указывалось, что в 2008 году официальной информации о потерях от взрыва мин не поступало, но в 2007 году правительство Азербайджана сообщило о 6 погибших и 14 раненых, из них 2 погибших и 3 раненых – гражданские лица. Примечательно, что далее в докладе со ссылкой на НПО приводились другие цифры – 10 погибших и 18 раненых , из них 5 погибших и 8 раненых – гражданские лица.
Следующее предложение было включено в оба доклада: „При перестрелках на военизированной в результате карабахского конфликта линии соприкосновения с двух сторон зафиксированы многочисленные жертвы”. По части Азербайджана конкретных данных не приводилось, а по части Армении отмечалось, что в течение года на линии соприкосновения погибли 3 военнослужащих, 2 гражданских лиц, ранения получили 21 военнослужащий и 2 гражданских лиц.
В докладе 2010 года, касающегося ситуации 2009 года, по сравнению с предыдущим докладом почти не оказалось изменений. В двух докладах вновь отмечалось, мол, „этнические армянские сепаратисты при содействии Армении продолжают контролировать большую часть азербайджанского региона Нагорный Карабах и прилегающие семь азербайджанских районов”.
Далее в докладе по части Армении указывалось число погибших и раненых от взрыва мин – 3 и 2, соответственно, все военнослужащие. В докладе по части Азербайджана говорилось о перестрелках, отмечалось также, что по данным МИД, погибли 2 гражданских лиц.
Примечательно, что по части Армении не говорилось о потерях на линии соприкосновения, а по части Азербайджана – о последствиях взрывов мин.
В докладе 2010 года, который был обнародован весной 2011 года, в части, касающейся двух стран, вновь отмечалось, мол, «этнические армянские сепаратисты при содействии Армении продолжают контролировать большую часть азербайджанского региона Нагорный Карабах и прилегающие семь азербайджанских районов». В данном случае по части Армении также говорилось о минах и приводились данные – 1 погибший, 12 раненых. По Азербайджану данных не было.
По части Армении указывалось, что в 2010 году на линии соприкосновения погибли 11 и получили ранения 34 человека. Соответствующие данные со стороны Азербайджана не были доступными. По части Азербайджана в докладе приводились данные МИД за 2009 год – 2 погибших среди гражданского населения. Эти данные были указаны и в докладе 2009 года.
В опубликованном в 2012 году докладе также отмечалось, что „этнические армянские сепаратисты при содействии Армении продолжают контролировать большую часть азербайджанского региона Нагорный Карабах и прилегающие семь азербайджанских районов”. По части Армении указывалось, что от взрыва мины погиб 1 человек, ранены 3. По части Азербайджана каких-либо данных не приводилось, приводилась лишь наличествующая во всех предыдущих докладах формулировка: „При перестрелках на военизированной в результате карабахского конфликта линии соприкосновения с двух сторон зафиксированы многочисленные жертвы”.
Доклад за 2012 год, который был опубликован на днях, по своему характеру был революционным. После практики „copy-paste”, продлившейся более десятка лет, Государственный департамент США пересмотрел формулировку вопроса. На этот раз в части доклада, касающегося и Армении, и Азербайджана отмечается: «Сепаратисты при содействии Армении продолжают контролировать большую часть региона Нагорного Карабаха и семь других азербайджанских районов».
Впервые с термином «сепаратисты» не использовано сочетание «этнические армянские». До сочетания „региона Нагорного Карабаха” не использован также топонимический эпитет, предполагающий принадлежность НК азербайджанской стороне.
И еще одно изменение. Второе предложение доклада по части Армении звучит так: „Вопрос окончательного статуса Нагорного Карабаха продолжает оставаться предметом международных посреднических усилий Минской группы ОБСЕ при сопредседательстве России, Франции и США”.
В докладе по части Азербайджана данное предложение является четвертым. До этого, как и в прежних докладах, отмечается: „В течение года при перестрелках на военизированной в результате карабахского конфликта линии соприкосновения с двух сторон зафиксированы многочисленные жертвы. Данные о потерях на линии соприкосновения среди гражданского населения недоступны”.
Примечательно, что в докладе Госдепа США впервые фиксируется, что окончательный статус Нагорного Карабаха является предметом переговоров при участии международных посредников. Если сопоставить этот подход с изменением в первом предложении, то очевидно, что США, по крайне мере, на уровне ежегодного доклада по правам человека, пересмотрели в определенной степени свою позицию по вопросу Нагорного Карабаха. Причем, не в пользу Азербайджана», – отметил политолог Армен Минасян.