«Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն անկասելի է: Ե՛վ թուրքական, և՛ ադրբեջանական իշխանությունների համատեղ ջանքերը անել ամեն ինչ, որպեսզի ցեղասպանության ճանաչման պրոցեսը դադարի, հաջողություն չեն ունենալու, ինչի մասին նշում են հենց թուրք մտավորականները»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը, նշեց պատմաբան Գևորգ Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ կազմակերպվելիք միջոցառումներն արդեն իսկ անհանգստացնում են թուրքական իշխանություններին, ինչի վկայությունն է թուրքակական կառավարության որոշմամբ ստեղծված և փոխվարչապետի կողմից համակարգվող մարմինը, որը նպատակ ունի վիժեցնել այդ միջոցառումները և ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Սփյուռքի անելիքներին, պատմաբանը համոզմունք հայտնեց, որ չպետք է թույլ տալ, որպեսզի պետությունները օգտագործեն Հայոց ցեղասպանությունը զուտ որպես Թուրքիայի վրա ճնշում կիրառելու գործոն, որի արդյունքում նրանք դիվիդենտներ են ստանում:
«Մենք ինքներս պետք է նախաձեռնենք ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը: Հայոց ցեղասպանոթյան ճանաչման գործընթացում կարևոր դեր ունի ժողովրդական դիվանագիտությունը: Մենք պետք է կապ հաստատենք թուրք ժողովրդի և մտավորականության հետ, քանի թուրքերը պետական պրոպագանդայի ազդեցության տակ ունեն աղոտ պատկերացումներ, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել»,- նշեց բանախոսը:
Պատմաբանը կարևորեց նաև ցեղասպանության զոհերի և բռնագաղթվածների միասնական տվյալների բազայի ստեղծումը, ինչն անհրաժեշտ է հստակ գնահատելու համար ցեղասպանության հետևանքները: Գ. Մելքոնյանը անհրաժեշտ համարեց նաև ցեղասպանության մասին օտարալեզու գրականության տպագրությունն ու տարածումը:
«Այս երեք կարևոր խնդիրները՝ ժողովրդական դիվանագիտությունը, օտարալեզու գրքերի տպագրությունն ու միջազգային կառույցներում ակտիվ գործունեությունը պետք է դառնա մեր պետության և Սփյուռքի միասնական աշխատանքի արդյունքը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ»,- ընդգծեց Գևորգ Մելքոնյանը:

Процесс признания Геноцида армян в Османской империи 1915 года неотвратим. Комментирует историк Г.Мелконян
«Процесс признания Геноцида армян в Османской империи 1915 года неотвратим. Совместные усилия турецких и азербайджанских властей, направленные на прекращение процесса признания Геноцида армян, не увенчаются успехом, это признают и сами турецкие историки», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции историк Геворк Мелконян, обратившись к вопросу международного признания и осуждения Геноцида армян.
По его словам, подготовительные работы армянской стороны к 100-летней годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г. уже вызывают беспокойство у турецких властей, свидетельством чего является сформированный по решению турецкого правительства орган, призванный сорвать эти мероприятия и процесс международного признания Геноцида армян.
Что же касается дальнейших действий Армении и Диаспоры, историк выразил убеждение в том, что нельзя допустить, чтобы другие государства использовали Геноцид армян исключительно как фактор по оказанию давления на Турцию, в результате чего они получат дивиденды.
«Мы сами должны инициировать процесс признания Геноцида армян. В вопросе признания Геноцида армян важную роль играет народная дипломатия. Мы должны наладить связь с турецким народом и представителями турецкой интеллигенции, так как находящиеся под воздействием государственной пропаганды турки имеют смутные представления о том, что произошло на самом деле», – отметил Геворк Мелконян.
При этом историк обозначил важность создания электронной базы данных с именами жертв Геноцида армян, что, по его мнению, необходимо для четкой оценки последствий Геноцида, а также важность издания и распространения литературы о Геноциде армян на иностранных языках.
«Выполнение этих 3 важных задач – народная демократия, издание книг на иностранных языках и активная деятельность в международных структурах – должно стать результатом совместной деятельности нашего государства и Диаспоры в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян».