Երևանի Պուշկինի 25 հացեում գտնվող Ալեքսանդր Թամանյանի նախագծած շենքը հյուրանոց է դառնալու: Էսքիզային նախագիծն արդեն պատրաստ է, պետք է հաստատվի մշակույթի նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի ու քաղաքապետարանի քաղաքաշինական հանձնաժողովի կողմից: Նախագծի հեղինակն է ճարտարապետ Լևոն Վարդանյանը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում ճարտարապետը վստահեցրեց, որ Թամանյանի նախագծած շենքը արտաքինից որևէ փոփոխության չի ենթարկվելու: Կառավարության 2011թ. մայիսի 5-ին կայացված որոշմամբ պետք է շենքի վրա ևս մեկ հարկ կառուցվեր ու նոր լիներ մանսարդան: «Մենք դեմ էինք դրան: Նախագիծ կազմեցի, տարանք մշակույթի նախարարություն, քաղաքապետարան, հաստատվեց որոշ փոփոխություններով, այնուհետև դիմեցինք մշակույթի նախարարությանը, որ կառավարության որոշումը փոփոխվի: Այդպես էլ եղավ ու Թամանյանի նախագծած շենքը կլինի այնպես, ինչպես եղել է»,- ասաց Լ. Վարդանյանը` հավելելով, որ մանսարդ տանիքին կլինի բացօթյա սրճարան:
Հիշեցնենք, որ կառավարության «577 – Ն» որոշմամբ (5 Մայիս, 2011) Պուշկինի 25 հասցեում գտնվող շենքը, որտեղ երկար տարիների արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն է տեղակայված եղել, տրվել է «ԼԵՎ ԸՆԴ ԴԱՎ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ին, որի փոխարեն ընկերությունը պարտավորվել է Դավթաշենքում 9 հարկանի շենք կառուցել ԱԻՆ-ի համար: Պուշկինի 25 հասցեում գտնվող շենքը 2004 թվականից կառավարության որոշմամբ ընդգրկված է Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում (N:56):
Լ. Վարդանյանի խոսքով, նախ պետք է ամրացման աշխատանքներ տարվեն, քանի որ բավականին վատ վիճակում է գտնվում շենքը: Նախապես շենքը նախագծվել է որպես բնակելի շենք, այնուհետև այնտեղ տեղակայվել է Բրյուսովի անվան համալսարանը, որոշ ժամանակ գրասենյակային տարածքներ են եղել շենքում, այսինքն շենքի ֆունկցիան, ըստ ճարտարապետի, անընդհատ փոխվել է: «Մենք ենք պնդել, որ այդպիսի ֆունկցիա ունենա: Ամբողջ կենտրոնում կյանքը ակտիվացնելու համար պետք է հասարկական ֆունկցիա ունեցող շինություններ լինեին, մինչդեռ ամբողջը բնակելի շենքեր են: Հյուսիսային պողոտայի բացն ենք փորձելու լրացնել»,-շենքը հյուրանոցի վերածելու իրենց քայլն այսպես բացատրեց Լ. Վարդանյանը:
Նա վստահեցրեց, որ շենքը Փակ շուկայի ճակատագրին չի արժանանա` միաժամանակ նշելով. «Շուկան այն ճարտարապետական լուծումներից էր, որ ներսի ստրուկտուրան, ճակատային մասը միասնական օրգանիզմ է, շուկան առանց իր ներսի օրգանիզմի, ճակատի արժեք չունի»:
Լ. Վարդանյանի խոսքով, այժմ ամենանախնական փուլում են, այսինքն դեռ պետք է հաստատվի էսքիզային նախագիծը, այնուհետև նոր սկսեն աշխատել նախագծի վրա:
Ի դեպ, հուսանք, որ մանսարդ տանիքը նման չի լինի Բուզանդի փողոց 2 հասցեում գտնվող շինության (այժմ` «Դայմոնդ» ռեստորան) մանսարդ տանիքին, որն ընդհնարապես չի «խոսում» շինության արտաքին տեսքի հետ, կարծես այլ «օրգանիզմ» լինի: Իսկ շինությունն ընկալելի է լինում, եթե այն դիտվում է որպես ամբողջական մի օրգանիզմ: Նաև` եթե շենքի մտահղացումը հասուն է, ամբողջական` իր կատարման մեջ, ցանկացած միջամտություն կարող է աղավաղել այն: Ու չմոռանանք` խոսքը գնում է Թամանյանի մասին:

Внешний вид спроектированного А. Таманяном здания – бывшего офиса МЧС Армении – останется без изменений. Заверения архитектора
Еще 16 апреля мэрия Еревана выступила с разъяснениями по поводу находящегося в административном районе Кентрон (Центр) здания по адресу ул. Пушкина, 25.
Дело в том, что ранее в социальной сети Facebook началась кампания с призывом спасти спроектированное А. Таманяном здание по адресу ул. Пушкина, 25. Отмечалось, что здание это, спроектированное А. Таманяном, в 2004 году решением Правительства РА было включено в список недвижимых памятников истории и культуры Еревана, однако на месте здания собираются построить гостиницу.
В связи с этим в распространенном пресс-службой мэрии Еревана заявлении отмечалось: «По поводу появившейся в СМИ информации о здании на ул. Пушкина, 25 считаем необходимым сообщить, что не предусмотрено никаких изменений внешнего вида этого здания (жилой дом, архитектор А. Таманян), которое включено в список недвижимых памятников истории и культуры Еревана. В то же время сообщаем, что эскизные проекты предусмотренных рядом с данным зданием строений подробно обсуждались в мэрии Еревана и в министерстве культуры РА. В результате, было принято решение исключить вероятность вмешательства в проект, составленный Таманяном».
И вот сегодня в интервью Panorama.am архитектор Левон Варданян подтвердил, что на месте этого здания действительно будет построена гостиница, эскизный проект уже готов и ждут утверждения Научно-методического совета министерства культуры РА и Градостроительной комиссии мэрии Еревана. Автором проекта является сам Л. Варданян.
Архитектор заверил, что внешний вид здания, спроектированного А. Таманяном, не претерпит никаких изменений. Более того, по его словам, они даже выступили против решения правительства РА от 5 мая 2011г. о строительстве еще одного этажа в этом здании и добились изменения правительственного решения.
«Спроектированное Таманяном здание останется таким, каким оно было», – заявил Л. Варданян, сообщив, что на крыше здания разместится открытое кафе. Архитектор также сказал, что предстоит серьезно поработать по части укрепления здания, которое находится в довольно плачевном состоянии.
Л. Варданян отметил также, что они настояли на изменении функций здания – от жилого строения до общественного, поскольку весь центр Еревана переполнен жилыми домами, чего не должно быть.
Архитектор при этом заверил, что данное здание не постигнет участь Центрального (Крытого) рынка в Ереване.
Напомним, что решением №577-Н правительства РА от 5 мая 2011г. здание на ул. Пушкина, 25, где долгие годы располагалось МЧС РА, было передано ООО «ЛЕВ ЭНД ДАВ ГРУП», которое обязалось взамен построить 9-этажное здание в административном районе Еревана Давиташен для МЧС.
Известно, что Крытый рынок, построенный в 1952 году по проекту заслуженного архитектора Армении Григория Агабабяна, включен в список памятников истории Еревана и считается одним из символов армянской столицы. Эксперты отмечают, что изменение внешнего облика здания рынка, а уж тем более его капитальный снос просто недопустимы. Однако в марте 2012г. собственник рынка ООО «Рынок №1» без соответствующего разрешения осуществил ремонтные работы с целью смены деревянного фрагмента свода здания. Вскоре после этого разразился грандиозный скандал, поскольку в результате проведенных строительных работ рынок начал рушиться, впрочем, многое было снесено самими строителями. Гражданские активисты требовали возбуждения уголовного дела и наказания ответственных структур, мэрия Еревана и министерство культуры «в один голос» отчитывались и оправдывались. На время строительные работы были остановлены, однако в дальнейшем на стройплощадке вновь зазвучали моторы.