Նոր զարգացում Թուրքիայում հայազգի զինծառայողի սպանության գործով դատավարությունում
Ըստ թուրքական «Ռադիքալ» (Radikal) օրաթերթի` 2011թ. ապրիլի 24-ին Թուրքիայի Բաթման նահանգի Քոզլուքի շրջանի ժանդարմերիական զորամասի հայազգի զինծառայող Սևակ Շահին Բալըքչըի սպանությունը հնարավոր է, որ դժբախտ պատահարի հետևանք չէ:
Բալըքչըի սպանության մեջ մեղադրվող Քըվանչ Աղաօղլուին 4 տարի 5 ամիս բանտարկության դատապարտած Դիարբեքիրի Ռազմական դատարանի հրապարակած որոշման մեջ նշվում է, որ այն վարկածը «թե զենքը պատահաբար է կրակել, զինծառայողների` միմյանց հետ կատակելու ընթացքում», հաստատված չէ:
Նշենք, որ պաշտոնական վարկածով` Սևակի սպանությունը «դժբախտ պատահարի» հետևանք էր: Հայ զինծառայողի վրա հրազենից կրակ էր արձակել նրա հետ նույն զորամասում ծառայող ժամկետային զինծառայության մեջ գտնվող Քըվանչ Աղաօղլուն: Սակայն Սևակի ընտանիքը համոզված է, որ Սևակի սպանությունը ոչ թե պատահականություն, այլ դիտավորություն էր: Պատահական չէր նաև սպանության օրը` ապրիլի 24:

Новые подробности судебного разбирательства по делу убийства в турецкой армии армянина Севака Шахина Балыкчи
Как сообщает турецкая газета Radikal, убийство солдата армянского происхождения в турецкой армии Севака Шахина Балыкчи, совершенное 24 апреля 2011 года в военной части в округе Кезлук турецкой провинции Батман, не является результатом несчастного случая.
Военный суд Диарбекира приговорил Кванча Агаоглу к 4 годам и 5 месяцам заключения за убийство Балыкчи. В вердикте суда говорится, что не нашла подтверждения версия, согласно которой оружие выстрелило случайно, в момент, когда военнослужащие шутили друг с другом.