Զարաքոլու. «Հայոց ցեղասպանության վերջնարդյունքը եղավ երևակայական Քուրդիստանի սահմանների ընդլայնումը»
«Ermenihaber.am» լրատվական կայքը ներկայացրել է թուրք հայտնի այլախոհ մտավորական, գրող հրատարակիչ Ռագըփ Զարաքոլույի հոդվածը, որի թեման Հայոց ցեղասպանության և քրդական հարցի առնչություններն են: Նշելով, որ հայերն ու քրդերը փոքրասիական տարածաշրջանի վաղեմի ժողովուրդներից են` Զարաքոլուն ընդգծել է հայերի նստակյաց, իսկ քրդերի հիմնականում քոչվորական կեսնակերպ ունենալու հանգամանքը:
«Առաջին համաշխարհային պետարազմը և 1915թ. ցեղասպանությունն անասելի կործանման բերեցին տարածաշրջանը: Բնակավայրերի զգալի հատվածը բառացիորեն ավերի ու կրակի մատնվեց,- գրում է Զարաքոլուն: - Փլուզվեց ողջ տնտեսական համակարգը: Այդ կորուստը կես հարյուրամյակ շարունակ չէր լինում վերականգնել»:
Հոդվածագրի բնորոշմամբ` այժմ «արևելքի ֆեոդալների» պակաս զարգացվածության գլխավոր պատճառը Հայոց ցեղասպանությունն էր, ինչպես նաև պատերազմական գործողությունները, համաճարակային հիվանդությունները և այլն: Հետևանքը եղավ այն, որ ոչնչացվեցին կրթօջախներ, մանուֆակտուրաներ, ենթակառուցվածքներ: Սոցիալական կայքնը մի քանի 100 տարի հետ շպրտվեց:
Աղետից հետո գալիս են ծանր հետևանքները: Զարաքոլուն ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Հայկական Բարձրավանդակի հայաթափումից հետո հարավում հոծ բնակեցված քրդերը սկսեցին վերաբնակվել հայերից դատարկված գյուղերում: Օրինակ` հայերի կոտորածներից հետո Մշո դաշտավայրը լցվեց քրդերով: Այդ մասին Արևելքի մասին կազմած իր զեկույցում մտահոգություն է հայտնել Հալեպի նահանգապետ Աբդուլհալիքը` գրելով. «Քրդերը տարածվում են դեպի հյուսիս, հայկական բնակավայրերում են հաստատվում: Անհրաժեշտ է դրա դեմն առնել»:
Արդյունքում եղավ այն, որ Դերսիմի ապստամբության ճնշման ժամանակ թերթերը գրեցին. «Փաստորեն երևակայական Քուրդիստանի սահմանները ընդլայնվել են»:
Զարաքոլուն հարցադրում է անում. «Գուցե հենց այդ պատճառո°վ է, որ Իգդիրի 2011-ի ՏԻՄ ընտրություններում քրդական «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն կուսակցության» (ԽԺԿ-BDP) հաջողությունը իշխող վերնախավի կողմից որպես մեծ սպառնալիք դիտվեց: Նրանք դա հասկացան այսպես` «Քուրդիստանի սահմանները Հայաստանի հետ միացրեցին»: Դա եղավ հետաքրքիր ենթագիտակացական վախի արտացոլում»:
Հոդվածագիրը նշում է, որ ըստ էության Հայոց ցեղասպանոթյան վերջնական արդյունքը եղավ երևակայական Քուրդիստանի սահմանների ընդլայնումը:
«Թալեաթ Փաշան դեսպան Մորգենթաուին ասում էր. «Ինչ չկարողացավ անել Աբդուլ Համիդը, կարողացա անել ես»: Բայց մի°թե դա նման չէր պյուռոսյան հաղթանակին, այսինքն հաղթանակ, որը հավասար է պարտության»,- եզրակացնում է Զարաքոլուն:

Геноцид армян, мифический Курдистан и страх правящей элиты Турции. Анализирует турецкий публицист Р. Зараколу
15:19 23/04/2013
Информационный сайт «Ermenihaber.am» представляет статью турецкого правозащитника и публициста Рагыпа Зараколу, темой которой является связь между Геноцидом армян в Османской империи 1915г. и курдским вопросом.
«Первая мировая война и Геноцид армян 1915 года привели к разрушению в регионе. Большая часть местностей буквально подверглась разрушениям и оказалась под огнем. Была разрушена вся экономическая система. Эту потерю не удавалось восполнить на протяжении полувека», – пишет публицист.
Согласно статье, основной причиной недостаточной развитости восточных территорий Турции (Западная Армения) был Геноцид армян, а также военные действия, эпидемии и т.д., в результате чего были разрушены образовательные учреждения, мануфактуры, инфраструктуры. Как подчеркивает автор, социальная жизнь стала отставать на сотни лет.
Зараколу обращает внимание на то обстоятельство, что после того, как армянское нагорье стали покидать армяне, курды, густо населявшие юг, начали обосновываться в опустошенных селах. В результате пресса зафиксировала: «Фактически, границы воображаемого Курдистана были расширены».
Р. Зараколу задается вопросом: «Быть может, по этой причине на муниципальных выборах в Игдире успех курдской партии „Мир и демократия” рассматривался как серьезная угроза для правящей элиты. Это было отражением подсознательного страха».
Автор статьи пишет, что, по сути, конечным результатом Геноцида армян, действительно, стало расширение границ воображаемого Курдистана.
«Талиат Паша в свое время сказал Моргентау: „То, что не сумел сделать Абдул Гамид, сумел сделать я”. Но разве это не было подобно пирровой победе, то есть победа, равная поражению?» – резюмирует он.