Գարեգին Երկրորդն ու Արամ Առաջինը Թուրքիայից պահանջում են՝ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ -ն և Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը պահանջով դիմում են Թուքիային՝ վերադարձնել բռնագրավված հայկական եկեղեցիներն ու եկեղեցապատկան կալվածքները: Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը տարածել է նրանց հայտարարությունը. «2015 թ. հայ ժողովուրդը Հայաստանի Հանրապետությունում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում և ի սփյուռս աշխարհի նշելու է 100-րդ տարելիցը Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության:
1915 թ. ցեղասպանությանը զոհ գնացին ավելի քան մեկուկես միլիոն հայեր, աքսորի ճանապարհներին վերապրած հայերը ապաստան գտան Արևելյան Հայաստանում` ներկայիս Հայաստանի Հանրապետությունում, Սիրիայում, Լիբանանում, արաբական այլ երկրներում ու աշխարհի տարբեր պետություններում:
Անհատական սեփական կալվածքների հետ Օսմանյան կայսրության ենթակայության ներքո գտնվող Արևմտյան Հայաստանում և Կիլիկիայում, ինչպես և Թուրքիայի այլ շրջաններում ապրող հայությունը կորցրեց նաև եկեղեցապատկան կալվածքներ` եկեղեցիներ, սրբատեղիներ, վանքեր, կրոնական, կրթական ու բարեսիրական կենտրոններ, մշակութային ու կրոնական մեծ արժեք ունեցող իրեր` խաչքարեր, ձեռագրեր, սրբանկարներ և այլն: Ցեղասպանության ենթարկված ու բռնի միջոցներով տեղահանված հայ ժողովրդին պատկանող բոլոր կալվածքները սեփականացվեցին Թուրքիո պետության կողմից` «լքյալ կալվածքներ» անվան տակ:
Ցեղասպանությունից 98 տարիներ անց Թուրքիո ներկա պետությունը` որպես իրավահաջորդը Օսմանյան կայսրության, ոչ միայն մերժում է իր նախորդների ծրագրած ու իրագործած ցեղասպանությունը, այլև շարունակում է իր հակահայ քաղաքականությունը` բռնագրավված պահելով հայ ժողովրդի կրոնական ու մշակութային արժեքները` եկեղեցապատկան կալվածքներն ու իրերը:
Հետևաբար, կոչ ենք ուղղում Թուրքիո պետությանը և պահանջում.
1) Ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
2) Ամբողջապես հատուցել հայ ժողովրդի կրած կորուստների և մարդկային ու ազգային ոտնահարված իրավունքների դիմաց
3) Անհապաղ վերադարձնել հայ ժողովրդին` որպես իրավատիրոջ, հայկական եկեղեցիները, վանքերը, եկեղեցապատկան կալվածքները և հոգևոր-մշակութային արժեքները:
Աղոթքով հիշելով Հայոց ցեղասպանության զոհերին` դատապարտում ենք ամեն բռնարարք` ուղղված աստվածապարգև կյանքի, մարդու արժանապատվության և մարդկության խաղաղ համակեցության դեմ, քանզի «Աստված խռովության Աստված չէ, այլ` խաղաղության» (Ա Կորնթ. 14.33), որ մարդկանց կոչել է սիրո, համերաշխության և գործակցության:
Երախտագիտությամբ ենք հիշում բոլոր ժողովուրդներին ու պետություններին, որոնք Ցեղասպանության օրերին ապաստան տվեցին տեղահանված հայերին և հոգատարություն ու եղբայրական սեր ցուցաբերեցին հայրենազրկված ու տարագրված հայերի հանդեպ:
Հայ ժողովուրդը հավետ երախտագետ է լինելու նաև այն բոլոր պետություններին, որոնք մարդասիրության և արդարության սկզբունքներով առաջնորդված` դատապարտել և պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց Ցեղասպանությունը:
Հայոց Ցեղասպանության հարյուրամյակի նախասեմին մեր բոլոր կարելիությունները ի գործ պիտի դնենք` միասնաբար իրականացնելու հայ ժողովրդի պահանջները` հանուն արդարության և հայության իրավունքների պաշտպանության»:

Католикосы Гарегин II и Арам I требуют от Турции признания факта Геноцида армян и компенсации
Католикос Всех Армян Гарегин II и Католикос Великого Дома Киликийского Арам I распространили заявление, в котором озвучивается требование к Турции признать факт Геноцида армян в Османской империи 1915г. и возвратить конфискованные армянские церкви и церковное имущество. Заявление приводит пресс-служба Св.Эчмиадзина.
В заявлении сперва отмечается, что в 2015 году армянский народ в Республике Армения, в Нагорно-Карабахской Республике и во всей армянской диаспоре будет отмечать 100-ю годовщину Геноцида армян, осуществленного Османской империей, и жертвами которого стали более 1,5 миллионов армян. Подчеркивается, что многие из переживших эти трагические события стали беженцами и нашли пристанище в Восточной Армении, на территории нынешней Республики Армения, в Сирии, Ливане, в других арабских странах и разных государствах мира.
«Вместе с нажитым личным имуществом армяне, проживавшие на территории Западной Армении и Киликии, а также в других районах, входящих в состав Османской империи, лишилось и церковной недвижимости – церквей, святых мест, храмов, религиозных, образовательных и благотворительных центров, культурных и религиозных ценностей, хачкаров, рукописей, икон и др. Все имущество, принадлежащее армянскому народу, подвергшемуся геноциду и депортации, было присвоено турецким государством», – говорится в заявлении.
Духовные предводители армян подчеркивают, что спустя 98 лет после Геноцида армян нынешнее государство Турция как правопреемник Османской империи продолжает свою антиармянскую политику, насильственно удерживая религиозные и культурные ценности, церковное имущество армянского народа.
«Мы призываем Турцию и требуем признать Геноцид армян, полностью компенсировать потери армянского народа, попранные человеческие и национальные права и немедленно возвратить армянскому народу как правопреемнику жертв Геноцида армян, армянские церкви, храмы, церковную недвижимость и духовно-культурные ценности, – говорится в заявлении.
Гарегин Второй и Арам Первый отмечают также, что армяне с признательностью помнят все народы и страны, которые в дни Геноцида дали пристанище депортированным и продемонстрировали братскую любовь и заботу о них, к государствам, которые, руководствуясь принципами гуманизма и справедливости, осудили и официально признали Геноцид армян.
«В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян мы должны приложить все усилия и совместно добиться удовлетворения требований армянского народа во имя торжества справедливости и защиты прав армян во всем мире», – говорится в заявлении.