Գարեգին Երկրորդն ու Արամ Առաջինը Թուրքիայից պահանջում են՝ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ -ն և Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը պահանջով դիմում են Թուքիային՝ վերադարձնել բռնագրավված հայկական եկեղեցիներն ու եկեղեցապատկան կալվածքները: Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը տարածել է նրանց հայտարարությունը. «2015 թ. հայ ժողովուրդը Հայաստանի Հանրապետությունում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում և ի սփյուռս աշխարհի նշելու է 100-րդ տարելիցը Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության:
1915 թ. ցեղասպանությանը զոհ գնացին ավելի քան մեկուկես միլիոն հայեր, աքսորի ճանապարհներին վերապրած հայերը ապաստան գտան Արևելյան Հայաստանում` ներկայիս Հայաստանի Հանրապետությունում, Սիրիայում, Լիբանանում, արաբական այլ երկրներում ու աշխարհի տարբեր պետություններում:
Անհատական սեփական կալվածքների հետ Օսմանյան կայսրության ենթակայության ներքո գտնվող Արևմտյան Հայաստանում և Կիլիկիայում, ինչպես և Թուրքիայի այլ շրջաններում ապրող հայությունը կորցրեց նաև եկեղեցապատկան կալվածքներ` եկեղեցիներ, սրբատեղիներ, վանքեր, կրոնական, կրթական ու բարեսիրական կենտրոններ, մշակութային ու կրոնական մեծ արժեք ունեցող իրեր` խաչքարեր, ձեռագրեր, սրբանկարներ և այլն: Ցեղասպանության ենթարկված ու բռնի միջոցներով տեղահանված հայ ժողովրդին պատկանող բոլոր կալվածքները սեփականացվեցին Թուրքիո պետության կողմից` «լքյալ կալվածքներ» անվան տակ:
Ցեղասպանությունից 98 տարիներ անց Թուրքիո ներկա պետությունը` որպես իրավահաջորդը Օսմանյան կայսրության, ոչ միայն մերժում է իր նախորդների ծրագրած ու իրագործած ցեղասպանությունը, այլև շարունակում է իր հակահայ քաղաքականությունը` բռնագրավված պահելով հայ ժողովրդի կրոնական ու մշակութային արժեքները` եկեղեցապատկան կալվածքներն ու իրերը:
Հետևաբար, կոչ ենք ուղղում Թուրքիո պետությանը և պահանջում.
1) Ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
2) Ամբողջապես հատուցել հայ ժողովրդի կրած կորուստների և մարդկային ու ազգային ոտնահարված իրավունքների դիմաց
3) Անհապաղ վերադարձնել հայ ժողովրդին` որպես իրավատիրոջ, հայկական եկեղեցիները, վանքերը, եկեղեցապատկան կալվածքները և հոգևոր-մշակութային արժեքները:
Աղոթքով հիշելով Հայոց ցեղասպանության զոհերին` դատապարտում ենք ամեն բռնարարք` ուղղված աստվածապարգև կյանքի, մարդու արժանապատվության և մարդկության խաղաղ համակեցության դեմ, քանզի «Աստված խռովության Աստված չէ, այլ` խաղաղության» (Ա Կորնթ. 14.33), որ մարդկանց կոչել է սիրո, համերաշխության և գործակցության:
Երախտագիտությամբ ենք հիշում բոլոր ժողովուրդներին ու պետություններին, որոնք Ցեղասպանության օրերին ապաստան տվեցին տեղահանված հայերին և հոգատարություն ու եղբայրական սեր ցուցաբերեցին հայրենազրկված ու տարագրված հայերի հանդեպ:
Հայ ժողովուրդը հավետ երախտագետ է լինելու նաև այն բոլոր պետություններին, որոնք մարդասիրության և արդարության սկզբունքներով առաջնորդված` դատապարտել և պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց Ցեղասպանությունը:
Հայոց Ցեղասպանության հարյուրամյակի նախասեմին մեր բոլոր կարելիությունները ի գործ պիտի դնենք` միասնաբար իրականացնելու հայ ժողովրդի պահանջները` հանուն արդարության և հայության իրավունքների պաշտպանության»:

His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, and His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, issued a statement urging Turkey to return confiscated Armenian churches and church estates, the press service of the Mother See of Holy Etchmiadzin reports.
The statement reads as follows:
In 2015, the Armenian people of the Republic of Armenia, the Republic of Nagorno-Karabakh and the diaspora will commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide committed by the Ottoman Empire.
In 1915, more than 1.5 million Armenians became victims of genocide. The survivors on the roads of exile found shelter in Eastern Armenia, present-day Republic of Armenia, Syria, Lebanon and other Arabic nations, and in a number of other countries of the world.
The Genocide victims and the internally displaced people who lived under the jurisdiction of the Ottoman Empire in Western Armenia, Cilicia, and other regions of the Ottoman Empire, along with their own personal estates, also lost estates and holdings owned by the church - churches , sanctuaries and monasteries; religious, educational and charitable institutional centers; treasures of cultural and religious value - cross-stones (khachkars), illuminated manuscripts, icons and other items of value; and holdings owned by the State of Turkey under the classification of "abandoned estates."
98 years after the Genocide the present Turkish nation, as the successors of the Ottoman Empire, not only deny that its predecessors plotted and committed the Genocide, but also continues its anti-Armenian policy, still retaining confiscated church estates and properties, and religious and cultural treasures of the Armenian people.
Therefore, We call on the Republic of Turkey and demand the following:
To recognize the Armenian Genocide;
To fully compensate the Armenians who suffered losses and the violation of their human and national rights;
To immediately return the Armenian churches, monasteries, church properties, and spiritual and cultural treasures, to the Armenian people as their rightful owner.
Remembering the victims of the Armenian Genocide with prayers, We condemn any violation against God- given life, human dignity and the peaceful coexistence of people "For God is not the God of discord, but of peace " (Corinthians 14.33), and has called on people for love, solidarity and cooperation.
With gratitude We honor all nations and peoples who gave shelter to the Armenians displaced by Genocide, and showed compassion and brotherly love for the dispersed and exiled Armenians.
The Armenian nation will also be eternally grateful to all the nations who, guided by the principles of humanity and justice, have condemned and officially recognized the Armenian Genocide.
On the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide we must put all our efforts into action to realize the demands of the Armenian nation for the sake of justice and defense of the rights of all Armenians.