Ապրիլի 25-ին Ռուսաստանի դաշնություն պաշտոնական այցով կմեկնի ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Այս կապակցությամբ ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը «Ռիա նովոստի» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում խոսել է Այցի շրջանակներում նախատեսվող ՀՀ և ՌԴ արտգործնախարարների բանակցությունների օրակարգի, ինչպես նաև երկրողմ հարաբերությունների ներկայիս մակարդակի մասին:
- Ապրիլի 25-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբադյանը պաշտոնական այցով կժամամանի Ռուսաստան: Ի՞նչ միջոցառումներ են նախատեսված այցի շրջանակներում:
-ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունների ընթացքում նախատեսվում է երկրկողմ հարաբերություններում առկա հարցերի, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային համագործակցության խնդիրների լայլ քննարկում:
Նախատեսված են հայկական պատվիրակության ղեկավարի հանդիպումը Դաշնային խորհրդի և պետդումայի ղեկավարների հետ: Էդվարդ Նալբանդյանը նաև հանդես կգա ՌԴ ԱԳՆ դիվանագիտության ակադեմիայի պրոֆեսորա-դասախոսական անձնակազմի առջև: «Իտար տասս» լրատվական գործակալությունում նախատեսված է նաև ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ նրա հանդիպումը: Նախատեսված է նաև Անհայտ զինվորի հուշարձանին ծաղկեպսակների դնելու արարողությունը:
Այցը կդառնա բեղուն, քաղաքական, արևտրատնտեսական և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը միտված հայ-ռուսական երկխոսության տրամաբանական շարունակությունը:
- Ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
-Երևանի և Մոսկվայի միջև հարաբերությունները դուրս են եկել դաշնակցային հակագործակցության նոր մակարդակ: Դրանց հիմքում դրված դրույթները ներառված են 1997 թ օգոստոսի 29-ին ստորագրված Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրում, ինչպես նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնության միջև`2000 թ սեպտեմբերի 26-ին ստորագրված դաշնակցային, դեպի 21-րդ դար կողմորոշված համագործակցության մերաբերյալ հռչակագրում: Այս փաստաթղթերում ներառած ծրագրային դրույթների հետևողական իրականացումը թույլ է տվել երկրողմ համագործակցությանը հաղորդել որակապես նոր մակարդակ, դարձնել այն ավելի բալանսավորված և ներդաշնակ:
Երկկողմ համագործակցության հռչակված նպատակների համատեղ հավատարմությունը հաստատվեց նաև այս տարվա մարտի 12-ին կայացած ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում, որը դարձավ հայկական պետության ղեկավարի արտերկիր կատարած առաջին այցը փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքում երկրի ղեկավարի պաշտոնում վերընտրվելուց հետո:
Բացի ամենաբարձր մակարդակով բեղուն երկխոսությունից Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա են նաև ակտիվ միջգերատեսչական և միջխորհրդարանական շփումներ, երկրամասերի միջև կապեր: Կատարելագործվում է երկկողմ նորմատիվ-իրավական բազան:
- Որո՞նք են մեր երկրների միջև արտաքին քաղաքական համագործակցության հիմնական ուղղությունները:
Մոսկվան և Երևանը արդյունավետ համագործակցում են ԱՊՀ և ՀԱՊԿ շրջանակներում: 2012 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի տարածքում հաջողությամբ անցկացվեցին ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի մասշտաբային` «Համագործակցություն 2012» խորագրով զորավարժությունները: Երկկողմ համագործակցության զարգացման շուրջ քննարկումների սկզբունքորեն նոր հարթակ հանդիսացավ երկու երկրների ղեկավարների պայմանավորվածության արդյունքում ստեղծված հանձնաժողովը, որը կոչված է քննարկելու Եվրասիական ինտեգրման գործընթացների շրջանակներում Հայաստանի և Մաքսային միության, Բելառուսի, Ղազախստանի ու Ռուսաստանի համատեղ տնտեսական գոտու շրջանակներում համագործակցությունը: Հանձնաժողովի առաջին նիստը կայացավ 2012 թվականի դեկտեմբերին մոսկվայում, երկրորդը` այս տարվա ապրիլին Երևանում:
Ռուսաստանն ու Հայաստանը սերտորեն համակարգում են արտաքին քաղաքական ջանքերը` հիմնված արտգործնախարարների միջև ստորագրված Համագործակցության վերաբերյալ մեմորանդումի, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի` Մոսկվա կատարած պետական այցի ժամանակ 2012-2013 թվականների վերաբերյալ 2011 թվականի հոկտեմբերի 24-ին ստորագրված Արտգործանախարարների միջև կոնսուլտացիաների պլանի վրա: Միջազգային քաղաքականության առանցքային հարցերի վերաբերյալ պարբերաբար իրականացվում է «ժամացույցների ճշտում»` ներառյալ եվրոպական և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովումը: Մտերիմ փոխհարաբերություններ են ստեղծված նաև միջազգային կառույցներում` ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, Եվրոպայի Խորհուրդ, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպություն:
Էդվարդ Նալբանդյանի այցի արդյունքում ենթադրվում է նաև քննարկել Անդրկովկասում անվտանգության և կայունության հարցեր` ներառյալ ԼՂ կարգավորման հիմնախնդիրը: Մենք ելնում ենք այն բանից, որ Երևանի հետ` տարածաշրջանային մակարդակում արտաքին քաղաքական գործողությունների սերտ համակարգումը նպաստում է տարածաշրջանում քաղաքական իրադրության առողջացմանը:
- Ինչպիսի՞ն են Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում գործընկերության զարգացման մեխանիզմները:
- Երկկողմ հարաբերությունների համակարգի առանցքային օղակը հանդիսանում է Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը: հանձնաժողովի 14-րդ նիստը կայացավ 2012 թվականի հոկտեմբերի 11-12-ին Երևանում: Արդյունավետ է աշխատում նաև ռուս-հայկական միջկառավարական ռազմա-տեխնիկական համագործակցության հանձնաժողովը, որն իր 7-րդ նիստն անցկացրեց 2012 թվականի սեպտեմբերի 21-ին Մոսկվայում: Միջխորհրդարանական համագործակցությանը կարևոր ազդակ հաղորդվեց 2012 թվականի նոյեմբերի 28-ից դեկտեմբերի 1-ը Երևանում տեղի ունեցած ՌԴ Դաշնային ժողովի և ՀՀ Ազգային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստի ժամանակ:
- Ինչպե՞ս է զարգանում երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցությունը:
- Ռուսաստանը վստահաբար զբաղեցնում է Հայաստանի հիմնական տնտեսական գործընկերոջ դիրքը` հանդիսանալով առևտրային առանցքային գործընկերը և Հայաստանի տնտեսության մեջ առաջատար արտաքին ներդրողը: Երկու կողմերի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը 2012 թվականի արդյունքներով կազմում է 1.2 մլրդ ԱՄՆ դոլար:
Հայաստանում ռուսական կապիտալով գործունեություն ծավալող ձեռնարկությունների ընդհանուր թիվը մոտ 1.3 հազար է` հանրապետությունում արտաքին կապիտալի մասնակցությամբ գործող տնտեսական սուբյեկտների մեկ չորրորդից ավելին: Երկրի շուկայում արդյունավետ աշխատում են այնպիսի առաջատար ռուսական կորպորացիաներ, ինչպիսիք են «Գազպրոմը», «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ»-ը, «Վե Տե Բե բանկը», «Ռուսաստանի Երկաթգծեր» ընկերությունը, «Ռուսական ալյումինները» և այլն: Տնտեսական համագործակցության առաջնահերթ ուղղությունը շարունակում է մնալ նավթաէներգետիկ ոլորտը:
Համատեղ աշխատանքի կարևորագույն տարրը 2012 թվականի հոկտեմբերին ստորագրված` մինչև 2020 թվականը ՌԴ և ՀՀ Երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության ծրագրի պրակտիկ իրացումն է:
- Ի՞նչ կարելի է ասել երկկողմ հարաբերությունների մասին` տարածաշրջանի և հումանիտար ոլորտում կապերի առնչությամբ:
Ակտիվ զարգացող միջշրջանային համագործակցությանը մասնակցում են Ռուսաստանի 70 սուբյեկտներ: Ստորագրված է 28 միջշրջանային համաձայնագիր` կապված առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային համագործակցության հետ: 2012 թվականի հոկտեմբերին Երևանն ընդունեց Ռուս-հայկական երկրորդ միջշրջանային ֆորումը, որի ժամանակ ներկայացված էին պատվիրակություններ Ռուսաստանի 13 երկրամասերից և Հայաստանի բոլոր մարզերից: Միջոցառումը կարևոր դեր խաղաց երկու կողմերի գործարար հանրության և հասարակությունների միջև, այդ թվում փոքր և միջին բիզնեսի մակարդակում, նոր կապեր հաստատելու առումով:
Երկու երկրների քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտներում և հումանիտար ոլորտում կապերի ընդլայնումը նպաստում են Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված սերտ երկկողմ հարաբերությունների պահպանմանը և զարգացմանը:

Глава МИД Армении Э. Налбандян посетит Москву. Представитель МИД России А. Лукашевич рассказал о программе и целях визита
15:14 24/04/2013
Представляем интервью официального представителя МИД России Александра Лукашевича «РИА Новости» в связи с предстоящим официальным визитом в Российскую Федерацию министра иностранных дел Республики Армения Эдварда Налбандяна. Интервью приводит официальный сайт российского внешнеполитического ведомства.
Вопрос: 25 апреля Министр иностранных дел Армении Э.А.Налбандян посетит Россию с официальным визитом. Какова его программа?
Ответ: В ходе переговоров с Министром иностранных дел Российской Федерации С.В.Лавровым планируется обсудить широкий комплекс вопросов двустороннего сотрудничества, международной и региональной политики.
Предусмотрены встречи армянской делегации с руководством Совета Федерации и Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации. Э.А.Налбандян выступит перед профессорско-преподавательским составом и слушателями Дипломатической академии МИД России. Намечена также его беседа с представителями СМИ в агентстве «Итерфакс». Пройдет торжественная церемония возложения венков к Могиле Неизвестного Солдата у Кремлевской стены.
Визит станет логическим продолжением насыщенного российско-армянского диалога, ориентированного на дальнейшее развитие тесного сотрудничества в политической, торгово-экономической и гуманитарной областях.
Вопрос: Как Вы могли бы охарактеризовать нынешнее состояние наших отношений с Арменией?
Ответ: Отношения между Москвой и Ереваном вышли на уровень союзнического партнерства. Ключевые принципы, заложенные в их основу, зафиксированы в Договоре о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Армения от 29 августа 1997 года и в Декларации о союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Республикой Армения, ориентированном в XXI век, от 26 сентября 2000 года. Последовательная практическая реализация сторонами программных положений, зафиксированных в этих документах, позволила придать двустороннему взаимодействию качественно новый характер, сделать его более сбалансированным и гармоничным.
Взаимная приверженность заявленным целям двустороннего взаимодействия была подтверждена в ходе состоявшегося 12 марта нынешнего года рабочего визита в Москву Президента Республики Армения С.А.Саргсяна, ставшего первой зарубежной поездкой главы армянского государства после его переизбрания на второй президентский срок по итогам выборов 18 февраля.
Помимо интенсивного диалога на высшем уровне, между Россией и Арменией поддерживаются активные, заинтересованные межведомственные и межпарламентские контакты, связи по линии регионов. Совершенствуется двусторонняя нормативно-правовая база.
Вопрос: Каковы основные направления внешнеполитического взаимодействия между нашими странами?
Ответ: Москва и Ереван заинтересованно сотрудничают в рамках СНГ и ОДКБ. В сентябре 2012 г. на территории Армении успешно проведены масштабные учения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ «Взаимодействие - 2012».
Принципиально новой площадкой для обсуждения перспектив наращивания взаимодействия в рамках евразийских интеграционных процессов стала созданная в соответствии с договоренностью президентов двух стран Комиссия по изучению возможности сотрудничества между Арменией и Таможенным союзом, Единым экономическим пространством Белоруссии, Казахстана и России. Первое заседание Комиссии состоялось в Москве в декабре 2012 г., второе – в Ереване в апреле с.г.
Москва и Ереван тесно координируют внешнеполитические усилия на основе Меморандума о сотрудничестве между министерствами иностранных дел и Плана межмидовских консультаций на 2012-2013 годы, подписанных 24 октября 2011 г. в ходе государственного визита в Москву Президента Армении С.А.Саргсяна. На регулярной основе осуществляется «сверка часов» по ключевым вопросам международной политики, включая обеспечение европейской и региональной безопасности. Налажено тесное взаимодействие в международных структурах - ООН, ОБСЕ, Совете Европы, Организации черноморского экономического сотрудничества.
В ходе визита Э.А.Налбандяна предполагается также обсудить вопросы обеспечения безопасности и стабильности в Закавказье, включая проблематику нагорно-карабахского урегулирования. Исходим из того, что тесная координация внешнеполитических действий с Ереваном на региональном уровне способствует оздоровлению политической обстановки в регионе.
Вопрос: Каковы механизмы продвижения нашего партнерства с Арменией в различных областях?
Ответ: Ключевым звеном системы органов двустороннего взаимодействия является Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству. Её 14-е заседание состоялось 11-12 октября 2012 г. в Ереване. Эффективно работает российско-армянская Межправительственная комиссия по военно-техническому сотрудничеству, которая провела свое 7-е заседание в Москве 21 сентября 2012 г. Важный импульс межпарламентскому взаимодействию был придан в ходе состоявшегося 28 ноября – 1 декабря 2012 г. в Ереване очередного заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Республики Армения.
Вопрос: Как развивается двустороннее торгово-экономическое сотрудничество?
Ответ: Россия уверенно занимает позиции основного экономического партнера Армении, являясь ключевым торговым контрагентом и ведущим зарубежным инвестором в армянскую экономику. Объём взаимного товарооборота по итогам 2012 г. составил 1,2 млрд. долл. США.
Общее количество действующих в Армении предприятий с российским капиталом составляет около 1,3 тыс. – более четверти всех хозяйствующих субъектов Республики с участием иностранного капитала. На рынке страны эффективно работают такие ведущие российские корпорации, как ОАО «Газпром», «Интер РАО ЕЭС», «Банк ВТБ», ОАО «РЖД», «Российский алюминий», «АФК «Система».
Приоритетным направлением экономического сотрудничества остается топливно-энергетическая сфера.
Важный элемент совместной работы - практическая реализация подписанной в октябре 2012 г. Программы долгосрочного экономического сотрудничества Российской Федерации и Республики Армения на период до 2020 года.
Вопрос: Что можно сказать о двусторонних связях по линии регионов и контактах в гуманитарной сфере?
Ответ: В активно развивающемся межрегиональном сотрудничестве участвуют порядка 70 субъектов Российской Федерации. Подписано 28 межрегиональных соглашений о торгово-экономическом, научно-техническом и культурном взаимодействии. В октябре 2012 г. Ереван принимал Второй российско-армянский межрегиональный форум, на котором были представлены делегации из 13 регионов России и всех областей Армении. Мероприятие сыграло важную роль в налаживании новых контактов между представителями деловых сообществ и общественности двух стран, в том числе на уровне малого и среднего бизнеса.
Расширение контактов в гуманитарной области и по линии институтов гражданского общества двух стран способствует сохранению и развитию исторически сложившегося тесного духовного общения между народами России и Армении.