Բոստոնի պայթյունների առնչությամբ հայկական կապի մասին կեղծ մեղադրանքը պետք է դատապարտվի
Հաստատված փաստերի բացակայության պայմաններում դժվար է հիմնավորված եզրակացության հանգել և գտնել Ցարնաև եղբայրների (Թամերլան, 26 տարեկան և Ջոխար, 19 տարեկան) արյունահեղ գործողությունների շարժառիթը: Հետաքրքիր է նշել, որ Թամերլանը կրում է 14-րդ դարի միջինասիական արյունարբու զորապետի (Լենկթեմուրի) անունը, որը հողին է հավասարեցրել ամբողջ քաղաքներ և կոտորել միլիոնավոր անմեղ մարդկանց:
Նախընտրելի է չեչենների, մահմեդականների և Ցարնաև ընտանիքի մասին անհիմն եզրակացություններ և ընդհանրացումներ անելու փոխարեն մի շարք կարևոր հարցեր առաջ քաշել.
- Դեռևս 2011 թվականին, երբ Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունները խնդրեցին Միացյալ Նահանգների Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյին (ՀԴԲ) հետաքննել Թամերլանի արմատական իսլամիստական կապերն ու ընդհատակյա խմբերին միանալու մտադրությունները, ՀԴԲ-ն որքանո՞վ լավագույնս իրականացրեց այդ առաջադրանքը: Եթե ՀԴԲ-ի գործակալները մանրազնին աշխատանք կատարեցին և կասկածելի ոչինչ չգտան, ինչո՞ւ մի քանի ամիս անց չհետևեցին Թամերլանին, երբ վերջինս 2012 թվականին վերադարձավ Միացյալ Նահանգներ, վեց ամիս անցկացնելով Չեչնիայի և Դաղստանի խռովության մեջ գտնվող հանրապետություններում: Եվ, ինչո՞ւ Միացյալ Նահանգների իրավապահ մարմինները չհետաքննեցին Թամերլանի համակարգչում հայտնաբերված ջիհադական տեսահոլովակներն ու արմատական իսլամիստական կայքերի հղումները:
- Եթե ռուսական նախազգուշացումը լրջությամբ չհետապնդվեց Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաների կողմից, արդյոք նրանց որոշումը հիմնված էր քաղաքական նկատառումների՞ թե՞ ահաբեկչության ռիսկի պատշաճ գնահատման վրա: Արդյոք Միացյալ Նահանգների պաշտոնատարները գերադասեցի՞ն չմիջամտել Ռուսաստանի ներքին հակամարտությանը, քանի որ չեչեն ապստամբները մարտնչում էին Ռուսաստանի դեմ իրենց անկախության համար: Արդյոք Միացյալ Նահանգները չեչեն «ահաբեկիչներին» դիտում է որպես «ազատության մարտիկնե՞ր», եզրակացնելով, որ նրանք վտանգ չեն ներկայացնում Միացյալ Նահանգների համար: Առավել կարևոր է, թե ի՞նչ դեր են խաղացել հակառուսական դիրքորոշում ունեցող ազդեցիկ նոր պահպանողական ամերիկյան շրջանակները Թամերլանի վերաբերյալ զգուշացումները գնահատելիս:
- Արդյոք Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունները մանրամասն հետաքննե՞լ են Թամերլանին, երբ նա հայտնվել էր նրանց տեսադաշտում Դաղստան և Չեչնիա կատարած վեցամսյա այցի ընթացքում, հատկապես այն բանից հետո, երբ դժգոհ էին մնացել իրենց ավելի վաղ հարցմանը ՀԴԲ-ի սառն արձագանքից:
- Արդյոք այս ահաբեկչությունը, որի հետևանքով զոհվեցին չորս և վիրավորվեցին մոտ 200 ամերիկացիներ, Միացյալ Նահանգների հատուկ ծառայություններին կմղի՞ ավելի սերտ համագործակցության իրենց ռուս գործընկերների հետ, որպեսզի համատեղ ուժերով պայքարեն ահաբեկչության դեմ, անկախ միջազգային քաղաքական նկատառումներից:
- Արդյոք Միացյալ Նահանգները կհետաքննի՞ 2003 թվականին Թամերլանի և նրա ընտանիքի երեք անդամների՝ Թուրքիա կատարած տասնօրյա այցը, ինչպես բացահայտել էր Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Մուամար Գյուլերը: Ի՞նչ նպատակով էին Ցարնաևներն այցելել Թուրքիա և ո՞ւմ հետ էին շփվել այնտեղ:
Անդրադառնալով Ցարնաև եղբայրների շատախոս հորեղբայր Ռուսլան Ցարնիին, նշենք, որ նա վիճահարույց և հակասական մեկնաբանություններ արեց, որոնք տարածվեցին ամբողջ աշխարհում CNN-ի, NBC-ի, Wall Street Journal-ի, Reuters-ի, Time շաբաթաթերթի և այլոց կողմից: Հորեղբայր Ցարնին մեղադրեց իսլամացած կրոնափոխ մի անանուն հայի Քեմբրիջից՝ Թամերլանին արմատական դարձնելու համար:
Մերիլենդի բնակիչ Ցարնին «NBC Today» շոուին պատմեց, որ իր հայ ծանոթներից մեկը հայտնել է Թամերլանի վրա «արտաքին ազդեցության» մասին. «Նա [ծանոթը] ասաց, թե ինչ-որ մեկը լվանում է նրա [Թամերլանի] ուղեղը, ով նոր է իսլամություն ընդունել: Ես ուզում եմ շեշտել, որ նա [ծանոթը] հայկական ծագում ուներ»:
Սակայն, հորեղբայր Ցարնին բոլորովին այլ բացատրություն տվեց CNN-ին իր զարմիկների քստմնելի արարքների համար: Նա մեղադրել է նրանց որպես «ձախողվածների», պնդելով, որ նրանք խայտառակել են իրենց ընտանիքի և չեչեն ժողովրդի պատիվը: Սակայն, հետագայում NBC Today-ին նա ասաց, որ իր զարմիկներին «ձախողվածներ» է անվանել զայրույթի պահին և նա հիմա վստահ է, որ նրանց հանցագործությունը կապ չունի Ռուսաստանի կամ Չեչնիայի հետ: Նաև, Ցարնին հակասեց ինքն իրեն, պնդելով, որ «վերջերս իսլամացած հայկական ծագում ունեցող» անձը նա է, ով Թամերլանի «ուղեղն է լվացել» և ոչ թե իր ծանոթը:
Հարց է ծագում, թե ո՞վ է Ցարնին և ինչո՞ւ է նա մեղադրում հայերին: Համացանցային մի թեթև որոնումից պարզ դարձավ, որ նա անմիջական կապեր ունի կասպյան տարածաշրջանում ներգրավված արևմտյան էներգետիկ ընկերությունների հետ: Նա աշխատել է Big Sky Energy, Golden Eagle Partners և Nelson Resources Ltd ընկերություններում. բոլոր երեքն էլ ուղղակի ներդրումներ ունեն Կասպից ծովի էներգետիկ նախագծերում: Կարե՞լի է արդյոք էներգետիկ այս ընկերությունների հետ Ցարնիի ունեցած կապերով բացատրել նրա մեղադրանքներն ընդդեմ հայի:
Վերջապես, ինչո՞ւ ոչ մի հայկական կազմակերպություն կամ հայ պաշտոնյա չբողոքեց լրատվամիջոցներին, որոնք Ցարնիի անհիմն ու զրպարտչական հայտարարությունները տարածեցին՝ մեղադրելով մի հայի Թամերլանին արմատական դարձնելու մեջ: Նման մի իրավիճակ ստեղծվել էր տարիներ առաջ, երբ ավստրալիական The Canberra Times թերթը հաղորդեց, որ «Հռոմի պապի վրա հայ մարդասպան է կրակել»: Իրականում, Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապի վրա կրակել էր թուրք Մեհմեդ Ալի Աղջան:
Ժամանակն է, որ հայերը հակազրպարտչական մի կազմակերպություն հիմնեն, որը ակտիվորեն կհետապնդի բոլոր նրանց, ովքեր զրպարտում և անվանարկում են հայերին ամբողջ աշխարհում:

False accusation linking Armenian to Boston bombings should be condemned
In the absence of established facts, it is difficult to reach an informed conclusion and find a motive for the murderous actions of the Tsarnaev brothers -- Tamerlan, 26, and Dzhokhar, 19. It is interesting to note that Tamerlan carries the name of a vicious 14th century Turkic warlord who razed entire cities to the ground and butchered millions of innocent people.
Instead of jumping to unwarranted conclusions and making generalizations about Chechens, Muslims, and the Tsarnaev family, some probing questions are in order:
-- Back in 2011, when the Russian intelligence services asked the FBI to investigate Tamerlan’s radical Islamist ties and plans to join underground groups, how thoroughly did the FBI carry out this task? If the FBI agents did a thorough job and found nothing sinister, why did they not follow up a few months later when Tamerlan returned to the US in 2012, having spent six months in the troubled Russian republics of Chechnya and Dagestan? And why did US law enforcement agencies fail to investigate the Jihadist videos and links to radical Islamist websites found on Tamerlan’s computer?
-- If the Russian tip was not seriously pursued by US officials, was their decision based on political considerations or a proper assessment of the risk of terrorism? Since Chechen insurgents were fighting Russia for independence, did US officials prefer not to meddle in an internal Russian conflict? Did the US view Chechen "terrorists" as "freedom fighters," concluding that they represented no threat to the United States? More significantly, what role did the anti-Russian stance of influentialneo-conservative American circles play in assessing the warnings on Tamerlan?
-- Did the Russian intelligence services thoroughly investigate Tamerlan when he fell in their lap while visiting Dagestan and Chechnya for six months, particularly if they were dissatisfied with the FBI's lukewarm response to their earlier request?
-- Would this terrorist act killing four Americans and injuring close to 200 now prompt US intelligence agencies to cooperate more fully with their Russian counterparts to jointly combat terrorism regardless of international political concerns?
-- Will the US investigate the 10-day visit to Turkey in July 2003 by Tamerlan and three of his family members, as disclosed by Turkish Interior Minister Muammer Guler? What was the purpose of Tsarnaevs’ visit to Turkey and who were their contacts?
Turning to Ruslan Tsarni, the talkative uncle of the Tsarnaev brothers, who made controversial and contradictory comments disseminated worldwide by CNN, NBC, Wall Street Journal, Reuters, and Time magazine, among others. Uncle Tsarni accused an unnamed Armenian convert to Islam in Cambridge, Mass., for radicalizing Tamerlan!
Tsarni, a Maryland resident, told the NBC Today show that one of his Armenian acquaintances informed him about an "outside influence" on Tamerlan: "He [the acquaintance] said, there is someone who brainwashed him [Tamerlan], some newly convert to Islam. I would like to stress [the acquaintance] was of Armenian descent."
However, Uncle Tsarni, gave CNN a completely different explanation for the despicable actions of his nephews. He had accused them of being "losers," claiming that they had brought shame on their family and the Chechen people. But, he later told NBC Today that he had called his nephews "losers" out of anger, and that he was now sure their crime had nothing to do with Russia or Chechnya. Tsarni also contradicted himself on CNN by claiming that the person who had "brainwashed" Tamerlan was the "new convert to Islam of Armenian descent," not the acquaintance!
The question is, who is Tsarni and why is he accusing an Armenian? A cursory internet search reveals that he has had direct ties to western energy companies involved in the Caspian region. He has worked for Big Sky Energy, Golden Eagle Partners, and Nelson Resources Ltd., all three with direct investments in Caspian Sea energy projects. Could Tsarni’s ties to these energy companies explain his accusation against an Armenian?
Finally, why hasn't a single Armenian organization or official complained to the news media about their dissemination of Tsarni’s baseless and libelous statements, accusing an Armenian for radicalizing Tamerlan? A similar situation occurred years ago, when an Australian newspaper, The Canberra Times, reported: "Pope Shot by Armenian Gunman." In reality, Pope John Paul II was shot by Mehmet Ali Agca, a Turk!
It is high time that Armenians organize an anti-defamation organization that would vigorously pursue all those who libel and defame them around the world.