Լավ է ուշ, քան երբեք. Խորհրդարանում քննարկում են այլընտրանքային զինծառայության խնդիրները
Այս պահին Հայաստանում կրոնական համոզմունքների պատճառով զինծառայությունից խուսափած 26 գործ կա նախաքննության փուլում, 23-ը` դատավարության փուլում, իսկ 34-ը` կրում են պատիժ քրեակատարողական հիմնարկներում: Այս տվյալներն այսօր ԱԺ-ում ընթացող ալընտրանքային զինծառայության մասին օրենսդրության քննարկման ժամանակ հայտարարեց արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանը:
«Սրանք այն անձինք են, որոնք խուսափում են զինծառայությունից և այն մտայնությունը, թե եթե իրենք խուսափում են, ուրեմն լավ մարդիկ չեն, նրանց տեղը քրեակատարողական հիմնարկն է, սխալ է: Մենք պետք է գտնենք` որտեղ նրանց օգտագործենք, այնպես անենք, որ այդ մարդկանց դավանանքի իրավունքները չխախտվեն», -հայտարարեց Թովմասյանը:
Նա ներկայացրեց փոփոխված օրինագծի մի շարք դրույթներ, որոնք արդեն քննարկվել են Ազգային ժողովի նախորդ քառօրյաներից մեկում ու որի մասին մենք բավական մանրամասն ներկայացրել ենք:
ԱԺ անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը դեմ չէ օրինագծին, ավելին նա այս փոփոխությունը համարում է ուշացած: «Լավ է ուշ, քան երբեք: Նախագիծն ուշացած է, որովհետև եթե մենք ժամանակին անեինք, կարող էինք տարբեր խնդիրներից խուսափել: Մասնավորապես Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան հայցեր չէին ներկայացվի, իսկ ամենակարևորը` մեր քաղաքացու իրավունքները կպաշտպանվեին», -այսօրվա քննարկմանը հայտարարեց Մարուքյանը:
Պատգամավորի խոսքով, Ալընտրանքային զինծառայության մասին օրենքը չկիրառելու հետևանքով Հայաստանը վնասներ է կրել` քրեական հետապնդման են ենթարկվել մարդիկ: Նա ասաց, որ իր տվյալներով շուրջ 440 անձ է դատապարտվել այդ հողի վրա: «Պատկերացրեք` այս քաղաքացիները ինչ ներդրում կարող էին ունենալ, եթե պաշտպանվեր նրանց իրավունքը: Այս քաղաքացիների ներուժը չենք օգտագործել: Նախագիծը թեև ուշացած, բայց շատ կարևոր է և պետք է ընդունենք»,-հայտարարեց պատգամավորը:
Հարակից լուր. Ինչի՞ պետք է իրենց մոր կրծքի վրա փափուկ բարձ դնենք, գնան պառկեն. Բուռն քննարկում խորհրդարանում

«Лучше поздно, чем никогда». Парламент Армении обсуждает закон об альтернативной воинской службе
В настоящее время в Армении в стадии предварительного следствия находятся 26 дел о гражданах, избегающих несения обязательной воинской службы по религиозным убеждениям, еще 23 дела – в стадии судебного разбирательства, а 34 человека отбывают наказание по соответствующей статье в уголовно-исполнительных учреждениях. Такие данные сегодня на заседании парламента РА, в ходе обсуждения законопроекта об альтернативной воинской службе, представил и.о. министра юстиции республики Грайр Товмасян.
Г. Товмасян отметил, что лиц, избегающих несения обязательной воинской службы, нужно не наказывать лишением свободы, а находить им иное применение, так, чтобы не нарушить их права на свободу вероисповедания. Далее и.о. министра юстиции представил положения обсуждаемого законопроекта.
Независимый депутат Национального Собрания РА Эдмон Марукян в ходе обсуждения заявил, что он не против данного законопроекта, более того, считает, что он несколько запоздал.
«Однако лучше поздно, чем никогда. Если бы мы в свое время приняли данный закон, то избежали бы ряда проблем, в частности исков в Европейский суд по правам человека. Кроме того, что самое важное, были бы защищены права наших граждан», – сказал парламентарий.
По его словам, в результате неприменения закона об альтернативной воинской службе Армения понесла значительный ущерб, а вследствие отсутствия соответствующего законодательного регулирования этой проблемы были осуждены, согласно имеющимся у него данным, 440 человека, потенциал которых для страны был просто потерян.