Մամուլի ազատության հարցում առաջնթաց է արձանագրվել, բայց շեշտադրումները հստակ չեն. Բորիս Նավասարդյանը` ամերիկյան զեկույցի մասին
15:25 26/04/2013
Հայաստանում մամուլի ազատության վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցում մեծ մասամբ կրկնվում են նախորդ տարիների ձևակերպումները, սակայն կա երկու ոլորտ, որոնց ուղղությամբ արձանագրվել է որոշակի առաջընթաց՝ նախընտրական քարոզչության օբյեկտիվ լուսաբանումը հեռարձակվող լրատվամիջոցների կողմից և զրպարտության ու վիրավորանքի համար դատական հայցերի քանակի նվազումը: Այս մասին անդրադառնալով Հայաստանում մամուլի ազատության վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարույան զեկույցում տրված գնահատականներին և համեմատելով դրանք նախորդ տարիների զեկույցների հետ, Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
Նա միաժամանակ նկատեց, որ 2012թ.-ի մասին զեկույցում մամուլի ազատության վերաբերյալ առանձնահատկությունները ճիշտ ակցենտավորված չեն, որպեսզի դրական և բացասական առումով 2012թ-ի տարբերությունները նախորդ տարիների համեմատ ավելի պարզ և ընկալելի լինեն:
«Եթե ես կազմեի զեկույցը, ավելի կհստակեցնեի այն մասը, որը վերաբերում է զրպարտության և վիրավորանքի համար դատական հայցերի խնդրին: Թեև այդ հայցերը քիչ չէին, սակայն համեմատած 2011թ.-ի հետ դատական որոշումները ավելի մոտ էին իրավագիտական նորմերին և միջազգային մոտեցումներին: Մյուս գնահատականները կարելի է ընդունել, որովհետև անվիճարկելի են այն բոլոր քննադատական խոսքերը, որ արված են»,- ասաց Բ. Նավասարդյանը:
Վերջինս զեկույցում առկա այդ ոչ հստակ շեշտադրումները պայմանավորեց զեկույցի կառուցվածքով և որևէ խնդրի վերաբերյալ տարբեր պարբերություններում առկա գնահատականների որոշակի հակասություններով:
«Մի կողմից ասվում է, որ կարծիքների բազմազանություն չկա, մյուս կողմից ասվում, որ տպագիր լրատվամիջոցները ներկայացնում են տարբեր քաղաքական հայացքներ, ուղղակի ամեն մեկը սեփականատարերի և ինչ-որ քաղաքական ուժի կարծիքն է ներկայացնում: Եթե առանձին-առանձին դիտարկենք այդ պարբերությունները, ապա կարելի է նույնիսկ հակասություն տեսնել: Պարզապես տեքստի կառուցվածքի առումով եթե ակցենտներն ավելի ճիշտ դրված լինեին, ավելի հասկանալի կլիներ: Հետևաբար այս զեկույցում ամբողջ վերլուծությունը պակաս օգտակար է դառնում ընթերցողի համար, քան կարող էր լինել»,- ընդգծեց նա:
Հարցին, թե դա ինչո՞վ է պայմաանավորված է, Բ. Նավասարդյանը պատասխանեց, որ պատահական չէր իր կողմից զրպարտության և վիրավորանքի համար դատական հայցերի խնդրի օրինակը բերելը:
«Հենց այս ոլորտում մեզ մոտ լուրջ տարբերություն կա 2012 և 2011թթ-ի միջև: Հեռարձակվող լրատվամիջոցների կողմից ընտրությունների լուսաբանման առումով դրական տարբերությունը արտացոլված է: Սակայն այն բացասական երևույթը, որ հետընտրական շրջանում այդ նույն հավասարակշռությունը չի պահպանվում, չի արձանագրվել: Շատ կարևոր է լուսաբանման հավասարակշռությունն ապահովել ոչ միան նախընտրական շրջանում, այլև ընդհանրապես քաղաքական կյանքը լուսաբանելիս: Եթե այստեղ էլ հստակ պատկերը ներկայացվեր, նույնպես ավելի օգտակար կլիներ ընթերցողի համար: Սրանք օրինակներ են, որոնք խոսում են այն մասին, որ երևի ավելի հստակ աշխատանք է պահանջվում»,-ամփոփեց Բորիս Նավասարդյանը:
Ամերիկյան զեկույց. Ինտերնետի ազատությունը Հայաստանում և հարևան երկրներում
ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույց. Հիմնական խնդիրներից են կոռուպցիան ու արդարադատությու
նը
Ղարաբաղյան էվոլյուցիան ամերիկյան զեկույցներում. Պետքարտուղարությունը փոխել է մոտեցումը
Հավաքների ազատությունը մի քանի տարի առաջ սահմանափակվում էր, այժմ` հարգվում. Ամերիկյան զեկույցների համեմատություն

Доклад Госдепа США по части свободы прессы в Армении мог бы быть более пригодным для общества, однако… Комментирует Б.Навасардян
В опубликованном на днях ежегодном докладе Госдепартамента США по части свободы прессы в Армении в основном повторяются формулировки предыдущих лет, однако есть две сферы, в которых зафиксирован определенный прогресс – объективное освещение предвыборной агитации вещательными СМИ и уменьшение количества судебных исков за клевету и оскорбление. Об этом в интервью Panorama.am заявил председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян.
Он также отметил, что в докладе 2012 года особенности касательно свободы прессы не были акцентированы, чтобы положительные и отрицательные различия, по сравнению с предыдущими докладами, были более очевидны.
«Если бы этот доклад составлял я, то я бы уточнил все то, что относится к проблеме судебных исков за клевету и оскорбление. Несмотря на то, что исков по данному пункту было немало, судебные решения больше соответствовали правовым нормам и международным подходам. Остальные оценки и сделанные критические формулировки можно принять», – сказал Б. Навасардян.
Председатель Ереванского пресс-клуба списал неточные акценты на структуру доклада и определенное противоречие в оценках разных изданий по одному и тому же вопросу.
«С одной стороны говорится, что нет плюрализма мнений, с другой стороны утверждается, что печатные СМИ представляют разные политические взгляды, просто каждый представляет взгляды собственника или какой-либо политический силы. Если по отдельности рассмотреть эти пункты, то можно даже заметить противоречие. Просто, в плане текста, если будут расставлены правильные акценты, будет более понятно. Следовательно, весь анализ этого доклада менее пригоден для читателя, чем мог бы быть», – подчеркнул он.
На вопрос, чем это обусловлено, Б. Навасардян ответил, что он не случайно привел пример судебных исков за клевету и оскорбление.
«Именно в этой сфере у нас большая разница, по сравнению с 2012 и 2011 годами. Есть положительные изменения по вопросу освещения выборов вещательными СМИ. Однако не было зафиксировано, чтобы данное равновесие сохранялось в поствыборный период. Очень важно сохранять равномерное освещение не только в предвыборный период, но и вообще при освещении политической жизни страны. Если бы и тут была представлена четкая картина, было бы более полезно для аудитории. Это примеры, которые указывают на необходимость проведения более четкой работы», – резюмировал Борис Навасардян.