Հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած Շրջանառության հարկի մասին օրենքում կատարված փոփոխությունները լուրջ խնդիրների առաջ են կանգնեցրել տպագիր լրատվամիջոցներին. շահութահարկի հետ միասին այժմ էլ շրջանառության հարկ են վճարելու:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանը բացատրեց, որ օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո իրենք ստիպված են եռամսյակը մեկ հարկ վճարել՝ 3, 5 տոկոս թերթի իրացումից և 5 տոկոս՝ գովազդային շահույթներից, մինչդեռ նախկինում տարվա վերջին իրացումից 1-2 տոկոս են հարկ վճարել: Օհանյանն ասաց, որ «Հրապարակն» ունի 3000 տպաքանակ և բացի այդ, կայքէջ, որտեղ կան գովազդներ և այդ պարագայում վճարում են 600-700 հազար դրամ հարկ:
«Այն թերթերը, որոնք ունեն մեծ տպաքանակ, շատ չեն տուժում հարկի առկայությամբ, տուժում են միջին և փոքր տպաքանակով թերթերը, որոնք ունեն ինտերնետային կայքեր և որտեղ կան գովազդներ»,- նկատեց Օհանյանը` նշելով, որ մեծ տպաքանակ ունեցող թերթերից են օրինակ` «Հայկական ժամանակը» և «Առավոտը»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթն էլ նույն խնդրի առաջ է կանգնել. Թերթի գլխավոր խմբագիր Թագուհի Թովմասյանն ասաց, որ եթե նախկինում իրենք վճարել են առավելագույնը 250 հազար դրամ, ապա շրջանառության հարկի ներմուծումից հետո այն կազմել է 500 հազար դրամ: Թովմասյանն ասաց, որ օրենքն ընդունելուց առաջ խորհրդարանական լսումներ չեն կազմակերպվել: «Սենյակներում նստել ու որոշել են: Մենք այսօր ուզում ենք վեր հանել խնդիրը, մի քանի պատգամավորների հետ պայմանավորվածություն ունենք, որ փոփոխությամբ հանդես գան և գոնե մամուլը ու գրահրատարակչությամբ զբաղվող ինտելեկտուալ դաշտը հարկվի նախկինի պես», - նշեց Թագուհի Թովմասյանը:

Пресса Армении на грани краха? К каким проблемам привели изменения в Законе о налоге с оборота
Из-за вступивших с 1 января в силу изменений в Закон о налоге с оборота печатные СМИ в Армении столкнулись с серьезными проблемами: наряду с налогом на прибыль они вынуждены будут платить налог с оборота.
На сегодняшней встрече с журналистами главный редактор газеты «Грапарак» Армине Оганян отметила, что после вступления закона в силу они вынуждены в каждом квартале платить налоги – 3.5 процентов после реализации тиража газеты и 5 процентов – от прибыли с реклам, между тем как раньше они платили 1-2 процента от суммы прибыли, полученной от реализации последнего тиража газет в году. По словам Армине Оганян, тираж газеты «Грапарак» – 3000 экземпляров, помимо этого, существует и сайт, где появляются рекламы, и в этом случае они платят налог на сумму 600-700 тыс. драмов.
«Для тех газет, которые издаются большим тиражом, ущерб от этого налога не столь ощутим. Ущерб ощущают газеты, которые издаются средним и малым тиражом или имеют интернет-сайты, где размещается реклама»,– заметила Армине Оганян, добавив, что в числе газет с большим тиражом – «Айкакан жаманак» и «Аравот».
С подобной проблемой столкнулась и газета «Жоховурд». Главный редактор газеты Тагуи Товмасян отметила, что если раньше они платили максимум 250 тыс. драмов, то сейчас, после вступления в силу вышеуказанного закона, эта сумма составляет 500 тыс. драмов. Тагуи Товмасян добавила, что до принятия этого закона не были организованы парламентские слушания. «Решение было принято в кабинетах. Мы сегодня хотим выявить эту проблему. Мы достигли договоренности с некоторыми депутатами о том, чтобы они выступили с идеей внесения изменений, чтобы налог с печатной прессы и интеллектуальной сферы, занимающейся издательством, взимался так же как и раньше»,– подчеркнула она.