«Ադրբեջանում հեջաբի համար պայքարողները դատապարտված են 11 տարվա ազատազրկման, իսկ Ալիևը խոսում է իսլամական միասնությունից»
13:29 27/04/2013
Ադրբեջանում ավելի քան 200 կրոնական գործիչներ կեղծ մեղադրանքով գտնվում են բանտերում, իսկ Իլհամ Ալիևը խոսում է իսլամական միասնությունից: Այդ մասին նշված է իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքում թողարկված հոդվածում:
Իրանական աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ երկրների՝ աշխատանքի հարցերով նախարարների հետ հանդիպման ժամանակ, խոսելով իսլամի դեմ կիրառվող ճնշումների մասին, իր անհանգստությունն է հայտնել, որ որոշ երկրներում իսլամի դեմ ճնշումներ են կիրառվում:
Հոդվածում նշվում է, որ Իլհամ Ալիևը, դիմելով ԻՀԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչներին, նախ իսլամական միասնության կոչ է արել, շնորհակալություն հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Ադրբեջանին ցուցաբերող աջակցության համար և հավելել. «Որոշ ուժեր դիտավորյալ իսլամի վերաբերյալ բացասական դիրքորոշումներ են հայտնում, իսկ այնուհետև սկսում են իսլամի դեմ մի հզոր պայքար ծավալել: Ուստի մենք պետք է այդ պայքարին մեր հուժկու պատասխանը տանք»:
«Ադրբեջանի նախագահն այն պարագայում է խոսում իսլամական համերաշխությունից, երբ վերջին շրջանում մի քանի մզկիթներ է քանդել, դպրոցներում հեջաբ կրելն արգելել է, 200-ից ավել կրոնական գործիչների անհիմն և կեղծ մեղադրանքներով բանտարկել է, իսկ հեջաբի համար պայքարողներին դատապարտել 11 տարվա ազատազրկման»,-հավելում է իրանական աղբյուրը:
Իրանի հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ. Ադրբեջանը պետք է վերանայի իր վարած հակաիսլամական քաղաքականությունը
Իրանական կայք. Ադրբեջանցի ոստիկանները Լենքորանի հավատացյալներից մեկին 4-րդ հարկից նետել են ներքև
«Հեջաբն արգելվում է, ամո՛թ, Իլհամ Ալիև». Հակաադրբեջանական կոչեր Թուրքիայից

Iranian website: While Aliyev speaks about Islamic unity, Azerbaijani pro-hijab activists are sentenced to 11 years in prison
14:09 27/04/2013
While Ilham Aliyev speaks about Islamic unity, more than 200 clerics have been jailed with false accusations in Azerbaijan, says an article in Arannews.ir.
According to the Iranian website, during a meeting with Labor Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) member states, Azerbaijani President Ilham Aliyev voiced concern about the fact that pressure is used against Islam in some countries.
Ilham Aliyev called representatives of OIC member states for Islamic unity, thanked them for supporting Azerbaijan in Karabakh issue and added, “Some forces deliberately voice negative opinions about Islam and then begin a huge fight against Islam. And we should give a strong response to that fight.”
“While the Azerbaijani President speaks about Islamic unity, he recently destroyed several mosques, banned hijab in schools, jailed more than 200 clerics with false accusations and sentenced pro-hijab activists to 11 years in prison,” the article says.
Related: Anti-Azerbaijani protest held in Turkey’s Sakarya