«Ադրբեջանում հեջաբի համար պայքարողները դատապարտված են 11 տարվա ազատազրկման, իսկ Ալիևը խոսում է իսլամական միասնությունից»
13:29 27/04/2013
Ադրբեջանում ավելի քան 200 կրոնական գործիչներ կեղծ մեղադրանքով գտնվում են բանտերում, իսկ Իլհամ Ալիևը խոսում է իսլամական միասնությունից: Այդ մասին նշված է իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքում թողարկված հոդվածում:
Իրանական աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ երկրների՝ աշխատանքի հարցերով նախարարների հետ հանդիպման ժամանակ, խոսելով իսլամի դեմ կիրառվող ճնշումների մասին, իր անհանգստությունն է հայտնել, որ որոշ երկրներում իսլամի դեմ ճնշումներ են կիրառվում:
Հոդվածում նշվում է, որ Իլհամ Ալիևը, դիմելով ԻՀԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչներին, նախ իսլամական միասնության կոչ է արել, շնորհակալություն հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Ադրբեջանին ցուցաբերող աջակցության համար և հավելել. «Որոշ ուժեր դիտավորյալ իսլամի վերաբերյալ բացասական դիրքորոշումներ են հայտնում, իսկ այնուհետև սկսում են իսլամի դեմ մի հզոր պայքար ծավալել: Ուստի մենք պետք է այդ պայքարին մեր հուժկու պատասխանը տանք»:
«Ադրբեջանի նախագահն այն պարագայում է խոսում իսլամական համերաշխությունից, երբ վերջին շրջանում մի քանի մզկիթներ է քանդել, դպրոցներում հեջաբ կրելն արգելել է, 200-ից ավել կրոնական գործիչների անհիմն և կեղծ մեղադրանքներով բանտարկել է, իսկ հեջաբի համար պայքարողներին դատապարտել 11 տարվա ազատազրկման»,-հավելում է իրանական աղբյուրը:
Իրանի հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ. Ադրբեջանը պետք է վերանայի իր վարած հակաիսլամական քաղաքականությունը
Իրանական կայք. Ադրբեջանցի ոստիկանները Լենքորանի հավատացյալներից մեկին 4-րդ հարկից նետել են ներքև
«Հեջաբն արգելվում է, ամո՛թ, Իլհամ Ալիև». Հակաադրբեջանական կոչեր Թուրքիայից

Иранский сайт: В Азербайджане сажают на 11 лет борцов за ношение хиджаба, а Алиев говорит о единстве в исламском мире
14:44 27/04/2013
В Азербайджане свыше 200 религиозных деятелей по сфабрикованным обвинениям находятся в тюрьмах, а Ильхам Алиев говорит о единстве в исламском мире. Об этом говорится в статье, опубликованной на иранском сайте «аранньюз.ир».
Согласно информации источника, касаясь на встрече с министрами по вопросам труда Организации исламского сотрудничества давления на ислам, президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил обеспокоенность по поводу того, что в некоторых странах оказывают давление на ислам.
В статье говорится, что Ильхам Алиев, обратившись к представителям стран-членов Организации исламского сотрудничества,  призвал к единству в исламском мире, а также выразил благодарность за поддержку, оказываемую Азербайджану по карабахской проблеме. «Некоторые силы преднамеренно выражают негативную позицию относительно ислама, а затем начинают вести мощную борьбу против ислама. Следовательно, мы должны дать жесткий ответ на это», - добавил он.
«Президент Азербайджана говорит о солидарности в исламском мире, в то время как он же недавно разрушил несколько мечетей, в школах запретил носить хиджаб, арестовал по необоснованным и сфабрикованным обвинениям свыше 200 религиозных деятелей, а тех, кто борется за ношение хиджаба, приговорил  к 11 годам лишения свободы»,– пишет иранский источник.
Азербайджан должен пересмотреть свою антиисламскую политику. Заявление представителя духовного лидера ИРИ
Иранский сайт: Азербайджанские полицейские бросили с 4-го этажа одного из верующих Ленкоранского района
В Турции прошли антиазербайджанские акции протеста под лозунгом «Хиджаб запрещен, позор, Ильхам Алиев!»