Արամ Աթեշյան. «Թուրքիայում ապրում է 100 հազար ծպտյալ հայ»
Պոլսո հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեսպիկոպոս Աթեշյանը թուրքական հեռուստաընկերություններից մեկին տված հարցազրույցում ասել է, որ Թուրքիայում 100 հազար ծպտյալ հայ է ապրում:
«Իհարկե, խոսքն այսօրվա սերունդի մասին է, ում ծնողները հայեր են: Թուրքիայում այսօր հայ ծնողներ ունեցող, սակայն մահմեդական ներկայացող, հայերեն իմացող, թաքուն խաչ կրող մոտ հարյուր հազար հայ կա: Իսկ եթե խոսենք նրանց մասին, ում տատիկ պապիկներն են հայեր, ապա նրանց թիվը կհատի միլիոնը»-ասել է Աթեշյանը:
Ըստ թուրքական «Հաբեր7» լրատվական կայքի` նա նաև նշել է, որ այդ ծպտյալ հայերը եկեղեցի չեն գալիս, որպեսզի ինքնությունը չբացահայտվի: Քրիստոնեություն չեն ընդունում` վախենալով, որ կհեռացվեն աշխատանքից, հատկապես նրանք, ովքեր պետական համակարգում են աշխատում: Ըստ Աթեշյանի` այնուամենայնիվ, կան որոշները, ովքեր խիզախություն են ցուցաբերում ու գնում են եկեղեցի:
«Օրինակ անցած Սբ. Զատիկին, Ստամբուլի արարողություններից հետո, Դիարբեքիրում պատարագ մատուցեցի, մոտ 400 հոգի մասնակցեց»,-նշել է Աթեշյանը ու ավելացրել, որ Թուրքիայի Թունջելի շրջանի բնակչության 90%ը ծպտյալ հայեր են:
Պոլսո հայոց պատրարքին լրագրողը հարցազրույցում պատմել է, որ իր ընտանիքը նույնպես ժամանակին բռնի մահմեդականացվել է: «Ես 1954թ. եմ ծնվել , 4-5 տարեկան եմ եղել, քույրս մահմեդականցվել է», -ասել է նա:
Ըստ Աթեշյանի`ծպտյալները հիմնականում ոչ մզկիթ են գնում, ոչ եկեղեցի, սակայն ամուսնանալիս ճշտում են, ով է արմատներով հայ, նրա հետ են ամուսնանում: Լրագրողի այն հարցին, թե ծպտյալները երբ են իրենց երեխաներին ասում իրենց ինքնության մասին, Աթեշյանը պատասխանել է. «Վերջին շունչը քաշելուց առաջ: Տատիկներն ու պապիկները իրենց կյանքի վերջին օրերին են միայն թոռներին պատմում իրենց ինքնության մասին»:
Եվ վերջում խոսելով հայ-թուրքական հարբերությունների մասին` Աթեշյանն ասել է, որ Թուրքիայի հայերը Հայաստանը դիտում են, որպես հայրենիք, իսկ Թուրքիային` մայրենիքը : «Մենք Թուրքիայի հայերս` մոր ու հոր միջև ծագած վեճի զոհն ենք: Նրանք կռվում են, մենք` լացում: Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք, թե երբ են նրանք հաշտվելու»,- ասել է Աթեշյանը:

Арам Атешян: В Турции в настоящее время проживают 100 тыс. криптоармян
Наместник патриарха Константинопольской епархии Армянской апостольской церкви (ААЦ) архиепископ Арам Атешян в интервью одному из турецких телеканалов заявил, что в Турции в настоящее время проживают 100 тыс. криптоармян.
«Конечно, речь идет о представителях нынешнего поколения, чьи родители являются армянами. Сегодня в Турции проживают порядка 100 тыс. армян, которые представляются мусульманами, но владеют армянским языком и тайно носят крест. А если говорить о тех, чьими бабушками и дедушками являются армяне, то их число может превысить 1 млн.», – сказал Арам Атешян.
Согласно турецкому сайту Haber7, он отметил также, что криптоармяне не приходят в церковь, не принимают христианство, так как боятся, что потеряют работу, особенно когда речь идет о госслужбе. По словам Атешяна, тем не менее, есть и такие, которые демонстрируют смелость и идут в церковь.
«Например, на прошедшей Пасхе я отслужил литургию в провинции Диарбекир, на которой присутствовало порядка 400 человек», – рассказал Атешян, добавив, что 90% населения турецкого района Тунджели составляют криптоармяне.
Наместник патриарха Константинопольской епархии рассказал журналисту о том, что его семья тоже в свое время насильно приняла ислам.
По его словам, криптоармяне не ходят ни в церкви, ни в мечети, однако, вступая в брак, они обязательно уточняют, имеет ли супруг армянские корни, и только в этом случае выходят замуж или женятся.
В ответ на вопрос журналиста, когда же все-таки криптоармяне сообщают своим детям о своем происхождении, Атешян сказал: «Бабушки и дедушки только в последние дни своей жизни рассказывают своим внукам правду о своем происхождении».