Արտակ Շաքարյան. «ԱՄՆ-ի դատարանը չցանկացավ սեպ խրել թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում»
«Ամերիկացիները Թուրքիայում ունեն Ինջիրլիքի ռազմակայան և հայկական ընտանիքին պատկանող հողակտորը ներառված է այդ ռազմակայանի տարածքում և հայերը դիմել էին դատարան, որպեսզի բարոյական և նյութական փոխհատուցում ստանային հողակտորի չօգտագործման համար»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով ամերիկյան դատարանի կողմից հայ ընտանիքի թուրքական կառավարության դեմ ուղղված հայցի մերժմանը ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
Նա նշեց, որ ԱՄՆ-ն Թուրքիայում իր Ինջիրլիք ռազմակայանը նույնպես վարձակալում է և դրա համար գումարներ է վճարում թուրքական կողմին:«Դատարանը մերժել է հայերի հայցը ընդդեմ թուրքական կառավարության, այդ հայցը համարելով քաղաքական ենթատեքստ պարունակող»,-ասաց Ա. Շաքարյանը:
Նրա խոսքերով, հայցին բացասական պատասխան տալը հայկական կողմի համար այնքան էլ լավ չէ, քանի որ հայցի մերժումը նախադեպ է ստեղծում, ինչը կդժվարացնի հետագա հայցերը ուղղված թուրքական կառավարության դեմ:
Թուրքագետը ասաց, որ այսօրվա Թուրքիայի տարածքում կան շատ հայկական կալվածքներ, բանկեր, ընկերություններ, որոնց տարածքում թուրքերը բիզնես են ծավալում: «Ադանայի կենտրոնական բանկը նախկինում հանդիսացել է հայ ավետարանչական եկեղեցուն պատկանող շենք»,-ասաց բանախոսը:
Ըստ նրա, հայցի գերնպատակը կայանում էր ոչ թե Ինջիրլիքից մի երկու կոպեկ պոկելը, այլ Հայոց ցեղասպանության և պահանջատիրության մասին բարձրաձայնելը: «Դատարանը մերժեց այդ հայցը, չցանկանալով սեպ խրել թուրք-ամերիկյան ռազմավարական հարաբերությունների մեջ»,-ասաց Ա. Շաքարյանը:
Բանախոսը նշեց, որ հայերը պետք է հայցեր ներկայացնեն նաև թուրքական դատարաններ, որպեսզի թուրքական հասարակությունը իմանա ճշմարտությունը բազմաթիվ կալվածքների, տարածքների և հողակտորների իրական տերերի մասին:

Тюрколог: Суд отклонил иск американских армян против Турции по политическим причинам
«У США есть военная база Инджирлик в Турции, и принадлежащая армянской семье земля входит в территорию этой военной базы. Армяне обратились в суд, чтобы получить моральную и материальную компенсацию за неиспользование этой земли», – об этом на сегодняшней встрече с журналистами заявил тюрколог Артак Шакарян, комментируя факт отклонения американским судом иска армянской семьи против турецкого правительства.
Тюрколог добавил, что расположенная в Турции военная база ВВС США Инджирлик действует на арендных условиях и Вашингтон выплачивает взамен сумму турецкой стороне. «Суд отклонил иск армян против турецкого правительства, поскольку посчитал, что в нем кроется политический подтекст», – заявил Артак Шакарян.
По его словам, отклонение иска не было столь положительно для армянской стороны, поскольку это создает прецедент, а это усложнит ход событий, связанных с дальнейшими исками против турецкого правительства.
Тюрколог считает, что на территории современной Турции есть армянские имения, банки, компании, которые используются турками в бизнес-целях. «Центробанк Аданы раньше был зданием, принадлежащим Армянской евангелистской церкви»,– подчеркнул Артак Шакарян.
Те, кто подавал иск, имели целью не получить сумму за использование военной базы, а поднять тему Геноцида армян, считает Шакарян. «Суд отклонил иск, не пожелая вбивать клин в турецко-американские стратегические отношения»,– заявил он.
А. Шакарян отметил, что армяне должны подавать иски и в судебные инстанции Турции, чтобы турецкая общественность знала правду об истинных хозяевах многочисленных имений, территорий, земельных участков.