Հայ իրականության մեջ ընդդիմության գաղափարը վտանգված է: Անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ, կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը:
«Բազմաթիվ կուսակցություններով և ֆրակցիաներով լի Հայաստանում ներկայումս գոյություն չունի մի ֆորմալիզացված քաղաքական կուսակցություն, խումբ, որը պաշտպանում է հասարակության մեծամասնության, աշխատավոր ժողովրդի շահերը: Ներկայումս առկա բոլոր քաղաքական կուսակցությունները պաշտպանում են խոշոր կամ պակաս խոշոր, որոշ դեպքերում նաև արտաքին բուրժուական կապիտալը: Ասել, որ մենք շարունակում ենք գործել ընդդիմադիր դաշտում, բավական չէ: Մենք պարտավոր ենք ձևավորել մի մարմին, որը կպաշտպանի աշխատավոր ժողովրդի` այսօր ոտնահարված շահերը»,- նշեց Տ. Խզմալյանը
«Ընդդիմություն գաղափարը վտանգված է մեզանում: Եթե Գագիկ Ծառուկյանն է ընդդիմություն, ապա ոմանք կամաչեն իրենց ընդդիմություն անվանել: Եթե ԲՀԿ-ն ընդդիմություն է, ապա մենք իշխանություն ենք»,- հավելեց բանախոսը:
Տիգրան Խզմալյանը նշեց, որ ՀՀ պատմության մեջ եղած ընդդիմադիր բոլոր շարժումների, այդ թվում` 2008 թ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և 2013 թ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գլխավորած շարժումների գլխավոր սխալ այն է, որ դրանց առաջնորդները անհրաժեշտ «համակարգափոխությունը փորձում էին փոխարինել իշխանափոխությամբ»:
«Մեր ժողովուրդը միշտ մոտենում է մի կարևոր կետի, որից նրան միշտ հետ են քաշում քաղաքական կուսակցությունները և նրանց հետևից կանգնած ուժերը: Այդ կետը իրական ժողովրդավարությունն է, որտեղ որոշումը ընդունվելու է ոչ թե միջանցքներում, այլ հրապարակներում: Մենք երկու անգամ մոտեցանք այդ եզրին, սակայն սկզբից Լևոն Տեր-Պետրոսյանի իսկ այնուհետև Րաֆֆի Հովհաննիսյանի վրա հսկայական ճնշում գործադրվեց, որպեսզի նրանք մերժեն հրապարակը և վերադառնան կուսակցական նեղ շահերին: Իշխանափոխությունը այլևս բավարար չէ: Դա անհրաժեշտ բայց ոչ բավարար պայման է: Դա ընդամենը աթոռների և ցուցակների փոփոխություն է»,- նշեց Տ. Խզմալյանը:
«Համակարգի դեմ պետք է պայքարել համակարգով: Եվ մենք այդ ծրագիրը առաջարկել ենք: Ապրիլի 9-ին ժողովուրդը պահանջում էր քաղաքական ծրագիր, որը մենք «Ժառանգությանն» առաջարկել էինք, իսկ ժամանակին` ՀԱԿ-ին: Հիմա կներկայացնենք և մենք այլևս ոչ մեկի չենք միանա: Իսկ Նախախորհրդարանը բաց է բոլորի համար: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը շատ էր կրկնում՝ իջեցնել կուսակցական դրոշները, բայց նա ապրիլի 9-ին բարձրացրեց կուսակցական դրոշը, չնայած նա շատ ճիշտ ձևակերպեց այն միտքը, որ մենք հնազանդ չենք, տեր ենք»,- ասաց Տ. Խզմալյանը` հավելելով, որ իրենց գաղափարների հետ հասարակությանը ծանոթացնելու համար մայիսի 9-ին Գյումրիում, իսկ մայիսի 17-ին` Երևանում նախատեսում են անցկացնել հանրահավաքներ:

В армянской действительности понятие оппозиции находится в опасности. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил член инициативной группы движения «Сардарапат», кинорежиссер Тигран Хзмалян, обратившись к внутриполитической ситуации в Армении.
«В Армении среди множества партий и фракций на данный момент не существует ни одной формализованной политической силы, группы, которая защищает интересы большей части общества, работающего народа», – сказал он, добавив: «Говорить, что мы продолжаем действовать в оппозиционном поле, недостаточно. Мы обязаны сформировать орган, который будет защищать попранные сегодня интересы работающего народа».
«Понятие оппозиции сегодня находится в опасности. Если Гагик Царукян (лидер партии „Процветающая Армения” (ППА). – Прим. ред.) – представитель оппозиции, то многие постесняются называть себя оппозиционерами. Если ППА – это оппозиция, то мы – власть», – сказал Тигран Хзмалян.
Кинорежиссер отметил также, что главная ошибка всех оппозиционных движений в истории РА, в том числе движений возглавляемых в 2008 году первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном и в 2013 году лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном, заключалась в следующем: их лидеры «пытались заменить изменение системы на смену власти».
«Наш народ всегда подходит к важной точке, от которой его всегда удерживают политические партии и стоящие за ними силы. Эта точка – реальная демократия, при которой решения будут приниматься не в коридорах, а на площадях. Мы дважды подходили к этой черте», – заявил Т.Хзмалян.
«Отныне лишь смены власти недостаточно. Это необходимое, но не достаточное условие. Это всего лишь смена кресел и должностей», – подчеркнул он.
«Против системы нужно бороться системой. И мы эту программу предложили. 9 апреля народ требовал политической программы, которую мы предложили партии „Наследие”, как и в свое время Армянскому национальному конгрессу (АНК). Сейчас мы эту программу представим сами и больше ни к кому не присоединимся. А гражданская инициатива „Предпарламент” открыта для всех. Раффи Ованнисян часто повторял: опустить партийные флаги. Но он 9 апреля сам поднял партийный флаг», – сказал Тигран Хзмалян, сообщив, что с их программой общество сможет ознакомиться на митингах 9 мая в городе Гюмри и 17 мая в Ереване.