Հարավային Ուելսի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է ասորիների, հույների և հայերի ցեղասպանությունները
Այսօր պատմական աննախադեպ իրադարձություն է տեղի ունեցել. ասորական համընդհանուր դաշինքի, Ավստրալիայի հունական խորհրդի և հայկական ազգային կոմիտեի պահանջով, Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանը օրենսդիր խորհրդի նիստում միաձայն ընդունվել է ասորիների, հույների և հայերի ցեղասպանությունների վերաբերյալ միջնորդությունը: Այս մասին տեղեկացնում է «Assyrian International» լրատվական գործակալությունը:
«Ասորի ժողովրդի համար սա պատմական աննախադեպ պահ է: Ասորիները տարիներ շարունակ պայքարում են, որպեսզի Օսմանյան կառավարության ղեկավարության, շովինիստական կուսակցության` երիտթուրքերի կողմից 1914-1923թթ իրականացված ցեղասպանությունը միջազգային ճանաչում ստանա: Այս ճանաչումը որպես հզոր հակազդելու միջոց է հատկապես այսօրվա Թուրքիայի համար, ով դեռ անտեսում կամ բացահայտ հերքում է Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյա փոքրամասնությունների նկատմամբ իրականցված ցեղասպանությունները:
Իրաքում, Սիրիայում և Թուրքիայում ապրող ասորիներն անընդհատ վճարել են ցեղասպանությունը մերժելու գինը»,-նշել է ասորական համընդհանուր դաշինքի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հերմեզ Շահենը:
Նշենք, որ Ավստրալիայում՝ 2014 թվականից, 10-րդ դասարանի աշակերտները Հոլոքոստի հետ մեկտեղ կանցնեն նաև Օսմանյան կայսրությունում հայերի, ասորիների, հույների և այլ ոչ մուսուլման ազգերի ցեղասպանությունների և կոտորածների մասին դասեր:
Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանը 1997թ. ապրիլի 17-ին ընդունել է բանաձև, որում ընդառաջելով տեղի հայ համայնքի ցանկություններին, դատապարտել է Օսմանյան կայսրության տարածքում կատարված ոտնձգությունները` որակելով դրանք որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն, ապրիլի 24-ը հայտարարել է հայ զոհերի հիշատակի օր և հայերի ցեղասպանությունը պաշտոնապես դատապարտելու կոչ է արել Ավստրալիայի կառավարությանը:

Парламент штата Новый Уэльс единогласно принял ходатайство относительно геноцидов ассирийцев, греков и армян
12:00 01/05/2013
Сегодня по требованию Ассирийского всеобщего альянса, совета греков Австралии и Армянского национального комитета Австралии, парламент Нового Южного Уэльса на заседании законодательного совета единогласно принял ходатайство относительно геноцидов ассирийцев, греков и армян. Об этом сообщает информационное агентство «Assyrian International».
«Это исторический и беспрецедентный момент для ассирийского народа. На протяжении многих лет ассирийцы борются за международное признание геноцида, совершенного руководством Османской империи, младотурками в период с 1914 по 1923 гг. Признание этого факта является мощным средством противостояния, в особенности учитывая политику современной Турции, открыто отрицающей геноциды в отношении христианских меньшинств в Османской империи.
Проживающие в Ираке, Сирии и Турции ассирийцы и сейчас платят высокую цену за отрицание геноцида»,– заявил замсекретаря  Ассирийского всеобщего альянса Гермез Шахен.
Отметим, что с 2014 года в учебники для учащихся 10-х классов австралийских школ наряду с темой Холокоста будет включена тема геноцидов и резни армян, ассирийцев, греков и других немусульманских наций.
Напомним, 17 апреля 1997 года парламент южноавстралийского штата Новый Уэльс принял резолюцию, в которой, идя навстречу местной армянской диаспоре, осудил события, произошедшие на территории Османской империи, квалифицировав их как первый в XX веке геноцид, признал 24 апреля Днем памяти армянских жертв и призвал австралийское правительство предпринять шаги к официальному признанию геноцида армян. 29 апреля 1998 года Законодательное Собрание этого же штата приняло решение установить мемориальный обелиск в здании парламента в знак увековечивания памяти жертв геноцида армян 1915 года.