Թուրքիայի Մարդու իրավունքների կազմակերպության (İHD) Սիիրթի մասնաճյուղը ուսումնասիրել է Էրուհի շրջանում հայերին պատկանող եկեղեցիների ու գերեզմանոցների ոչնչացման քաղաքականությունը և հանդես եկել զեկույցով:
Ըստ «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքի` մամուլի ասուլիսի ընթացքում կազմակերպության ներկայացուցիչները ներկայացրել են զեկույցը: Մասնավորապես անդրադարձել են Էրուհի Սբ. Հովհաննես հայկական եկեղեցու ապամոնտաժման հարցին: Եկեղեցին առանց քաղաքապետարանի թույտվության վերածվում է մահմեդական կրոնական կրթություն ստացող ուսանողական հանրակացարանի:
İHD ներկայացուցիչները մամուլի ասուլիսի ընթացքում ցույց են տվել Սբ. Հովհաննես եկեղեցու հուշաքարերի լուսանկարները, որոնց վրա կան հայերեն գրություններ ու խաչ` տեղեկացնելով, որ այդ քարերն օգտագործվել են հանրակացարանի շինարարության մեջ:
Կազմակերպության անդամներից Զանա Աքսուն հիշեցրել է, որ վերջերս Էրուհ-Սիիրթ ավտոճանապարհի շինարարական աշխատանքների ընթացքում ոչնչացվել էին մոտ 100 հայկական գերեզմաններ, և մահացածների ոսկորներն այս ու այն կողմ էին նետվել, այնուհետև գյուղացիները հավաքել են դրանք ու ամփոփել հողում: Եվ այս միջադեպի առնչությամբ իրավասու մարմինները ոչ մի քայլ չեն ձեռնարկել:
«Սա հայ ժողովրդի հավատքի և կենցաղի նկատմամբ վիրավորանք է: Տիրող իրավիճակի պատասխանատուների նկատմամբ պետք է քրգործ հարուցվի: Անցյալից մինչև այսօր շարունակվող ասիմիլացիայի, ոչնչացման ու հերքման քաղաքականության դրսևորումներից մեկն է նաև հայկական եկեղեցին ուսանողական հանրակացարանի վերածելը, հատկապես որ քաղաքապետարանից շինարարության թույլտվություն չի տրվել: Ժամ առաջ անհրաժեշտ է դադարեցնել այս շինարարությունը: Ուսանողական հանրակացարանը թող մեկ այլ տեղ կառուցվի : Հնագույն և պահպանության կարիք ունեցող վայրում այս նորակառույցի շինարարությունը գնահատում ենք որպես հետին միտք ունեցող նախաձեռնություն»,-ասել է Աքսուն:

The Turkish Human Rights Association's (İHD) Siirt branch studied the destruction of Armenian churches and cemeteries in Eruh province and made a report based on it.
Ermenihaber.am news website reports that members of the organization presented the report at a news conference. They, in particular, dwelt on the dismantling of the Surb Hovhannes Armenian Church in Eruh province, which, with no permission from the municipality, is being turned into a hostel for students who get Muslim education.
During the news conference, the İHD representatives showed photos of Surb Hovhannes Church’s memorial stones with Armenian writings and a cross, saying that the memorial stones were used in the construction of the hostel.
İHD Siirt branch member Zana Aksu reminded that about 100 Armenian cemeteries were destroyed recently, during the construction of Eruh-Siirt road, and the bones of the dead were thrown about, then the villagers collected them and buried them. But the competent bodies took no action in connection with this, he added.
“This is an insult towards the belief of the Armenian people. Those responsible for this situation should be called to criminal liability. The construction should be stopped as soon as possible,” Mr Aksu said.