Աբրահամյանը կարգուկանոն է մտցնում ԱԺ-ում. Կպատժվի նաև … Ծառուկյանը
«Ես չեմ բարկացել, ես ուղղակի պատգամավորներին հիշեցրել եմ, որ իրենք պարտավոր են մասնակցել Ազգային ժողովի նիստերին»,- այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` պատասխանելով ԱԺ դահլիճում այսօրվա կատարվածի վերաբերյալ հարցին:
Հիշեցնենք` Աբրահամյանը այսօր ԱԺ դահլիճում բարկացած տոնով նկատողություն էր արել ԱԺ նիստերից բացակայող պատգամավորներին և հորդորել առաջնորդվել ԱԺ կանոնակարգ օրենքով, չբացակայել նիստերից ու նիստերի ժամին չքայլել միջանցնքերում: Նա նաև հանձնարարել էր քարտուղարությանը ներկա-բացակա կատարել պատգամավորներին ու բացակայող պատգամավորի անունները հրապարակել լրատվամիջոցներով:
ԱԺ նախագահն ասաց, որ Երևանի ավագանու ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի այս փուլում ըմբռնումով է մոտենում պատգամավորների բացակայություններին: «Պատգամավորների մեծ մասն ընդգրկված են այդ քարոզարշավին: Քանի որ քարոզարշավը մոտենում է ավարտին, մենք այս անգամ էլ ներողամիտ կլինենք, բայց հաջորդ նիստերին ինչ որ պայմանավորվել ենք, ես իրագործելու եմ»,- աասց նա` ընդգծելով, որ հենց այսօրվանից նիստերին մասնակցող պատգամավորների անունները լինելու են ԱԺ պաշտոնական կայքում:
Հարցին, թե ուշացած չէ՞ այս կարգուկանոնը, Աբրահամյանը պատասխանեց, որ կարգուկանոն միշտ եղել է, հիմա ուզում են ավելի խստացնել: «Ես ֆրակցիաների ղեկավարների հետ կքննարկեմ, և եթե այլ ձևաչափում չկարողնանք պայմանավորվածություն ձեռք բերել, կփորձենք հարցերը քննարկելուց հետո կազմակերպել քվեարկություն»,- հավելեց նա: Բացի անունների հրապարակումից, բացակայող պատգամավորներին կպատժեն նաև աշխատավարձերից զրկելու միջոցով, ինչպես նաև պատվիրակությունների կազմում չեն ընդգրկի, գործուղումների չեն ուղարկի:
«Համզոված ենք, որ բացակայողները մեծ թվով պատգամավորներ չեն լինի: Հիմա տեսեք՝ 115-120 պատգամավոր մասնակցում են նիստերին, դա նորմալ է»,- ասաց նա:
Լրագրողները հետաքրքվեցին՝ արդյոք Գագիկ Ծառուկյանը կզրկվի՞ աշխատավարձից, Հովիկ Աբրահամյանը պատասխանեց. «Անկախ անունից ու ազգանունից, ով չմասնակցի, չի ստանալու»:

Спикер парламента Армении пригрозил срезать зарплаты депутатам-прогульщикам – без всяких исключений
«Я не рассердился, я просто напомнил депутатам, что они обязаны участвовать в заседаниях Национального Собрания»,– об этом на брифинге в парламенте заявил председатель НС Армении Овик Абраамян, отвечая на вопросы относительно его сегодняшнего заявления.
Напомним, сегодня Овик Абраамян сердитым тоном сделал замечание отсутствующим на заседаниях парламента депутатам и призвал руководствоваться Регламентом Национального Собрания, не отсутствовать на заседаниях, а также поручил секретариату на следующем заседании НС составить список всех тех депутатов, которые участвуют на заседаниях, и предоставить список СМИ.
Председатель парламента отметил, что на данном этапе предвыборной агитационной кампании к предстоящим выборам в Совет старейшин Еревана с пониманием относится к тому, что депутаты отсутствуют на заседаниях. «Большинство депутатов вовлечены в эту агиткампанию. Поскольку агиткампания близится к завершению, мы и в этот раз будем снисходительны, но на следующих заседаниях я сделаю то, о чем мы договорились»,– подчеркнул спикер, добавив, что с сегодняшнего дня на официальном сайте НС Армении будут опубликованы имена тех депутатов, которые не участвуют в заседаниях.
В ответ на вопрос о том, не запоздал ли он с установлением порядка в парламенте, Овик Абраамян отметил, что порядок всегда был, а сейчас они хотят еще более ужесточить его. «Я намерен обсудить с руководителями фракций и если мы сможем достигнуть договоренности в другом формате, то мы попытаемся после обсуждения вопросов организовать голосование»,– заявил он. Но после того, как список депутат будет опубликован, отсутствующих на заседаниях депутатов будут наказывать и путем лишения зарплат, а также отказом включать в состав делегаций, направлять в командировку.
«Мы убеждены в том, что число отсутствующих не будет столь ощутимым. Сейчас на заседании присутствуют 115-120 депутатов, это нормальный показатель», – добавил он.
На вопрос журналистов, лишится ли зарплаты и лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, Овик Абраамян ответил: «Зарплату не получат все те, кто не будет участвовать в заседаниях, вне зависимости от их имени и фамилии».