Հետազոտություն. 2060թ-ին Հայաստանի բնակչությունը կնվազի 80 հազարով
Հայաստանում սեռով պայմանավորված աբորտների արմատավորումը շարունակում է մտահոգիչ մնալ` 1996թ-ից հետո 100 աղջկա դիմաց ծնվում է 115 տղա, մինչդեռ նորման 104-100 հարաբերակցությունն է: Ավելին` ընտանիքում երրորդ երեխա ծնվելու դեպքում այդ հարաբերակցությունն ընդհանրապես սարսափելի ցուցանիշ է ի հայտ բերում ` 160 տղա 100 աղջկա դիմաց: Այս մասին հայտարարվեց «Նորածինների սեռերի անհամամասնությունը Հայաստանում. ժողովրդագրական տվյալներ և վերլուծություն» ուսումնասիրության արդյունքների ներկայացման ժամանակ, որը կազմակերպել էր ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը: Ուսումնասիրությունն անցկացվել է 2012-2013 թթ-ին, այն իրականացրել է Փարիզի Բնակչության և զարգացման կենտրոնի Զարգացման հետազոտական ինստիտուտը ներկայացնող դոկտոր Քրիստոֆ Գիլմոտոյի կողմից:
Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ եթե շարունակվի աղջիկների ծնունդը խափանելու գնով տղաներ ունենալու արատավոր երևույթը, ապա Հայաստանը մինչև 2060թ-ը կկորցնի գրեթե 93 հազար պոտենցիալ ապագա մայր, իսկ երկրի բնակչությունը կնվազի հավելյալ 80 հազար մարդով :
«Սա այն խնդիրը չէ, որ մի օրում կարելի է լուծել, որովհետև նորածինների սեռերի անհամամասնությունը խարսխված են տղա երեխայի գերապատվության վրա, դրանք էլ, իրենց հերթին, խարսխված են ավանդույթների վրա: Այսինքն կառավարությունը չի կարող ինչ-որ հրամանագրով լուծել խնդիրը, այլ արժեքային համակարգի, վարքագծային մոդելների փոփոխությունն է կարող բերել իրավիճակի շտկմանը: ՀՀ-ի քաղաքացիական հասարակության խնդիրը պետք է ճիշտ արձագանքի այս խնդրին և ըմբռնի, որ հայ շատ կանայք երրորդ երեխայի դեպքում հիմնականում ունենում են տղա երեխա, ինչը նշանակում է, որ դա նախապես պլանավորած է»,- շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարեց դոկտոր Գիլմոտոն:
Թուրքիայում ՄԱԲՀ ներկայացուցիչ, ՄԱԲՀ հայաստանյան, վրաստանյան և ադրբեջանական գրասենյակների տնօրեն դոկտոր Զահիդուլ Հյուքն էլ համաձայնեց, որ մտահոգիչ խնդիրը մի դեղատոմսով լուծում չի ունենա, այլ պետք է հասարակության միջոցով խնդիրը լուծել` ճիշտ արժեքներ դաստիարակելով.
«Մենք չպետք է փորձենք սահմանափակել սեռով պայմանավորված աբորտները, որովհետև գործ ունեն կնոջ իրավունքների հետ: Այլ լուծում է պետք գտնել, որովհետև մենք կարող ենք սահմանափակումների միջոցով վնասել կնոջը, որովհետև եթե կինը ցանկանում է աբորտ անել, ապա նա այլ, այլընտրանքային միջոցներով կարող է դա անել»,- նշեց դոկտոր Զահիդուլ Հյուքը:
Դոկտոր Գիլմոտոն էլ նշեց, որ պետք է չէ այս իրավիճակը վերագրել բացառապես ասիական երկրներին ու այն քիչ է կապվում երկրի զարգացվածության հետ: Իրավիճակը տիպիկ է այն երկրների համար, որտեղ ժառանգությունն ու ազգանունը փոխանցվում է հայրական կողմով.
«Ավելի շատ խոսքը ընտանեկան համակարգերի անհավասարակշռված լինելու մասին է, քան աշխարհագրական դիրքի ու երկրի զարգացած-չզարգացած լինելու հետ»,- շեշտեց նա:

Today, UNFPA Armenia Country Office held a press conference and a following conference to present the findings of the 2012-2013 “Sex Imbalances at Birth in Armenia: Demographic Evidence and Analysis” study findings. The purpose of the study was an in-depth analysis of sex-at-birth imbalances in Armenia and projecting the possible consequences of the skewed sex ratio for the country. The study was conducted by Christophe Z Guilmoto, senior fellow at the French Institut de recherche pour le development (IRD, Research Institute for Development) based at CEPED in Paris and a leading expert on the issue of prenatal sex selection, at the request of UNFPA Armenia Country Office.
Dr. Guilmoto, together with Dr. Zahidul Huque, UNFPA Representative for Turkey and Country Director for Armenia, Azerbaijan and Georgia, and Mr. Garik Hayrapetyan, UNFPA Armenia Assistant Representative spoke at the press conference. As the speakers indicated, the sex ratio at birth in Armenia rose after early 90s and today remains at a very high level of 114-115 of male births per 100 female births. This corresponds to one of the highest levels of birth masculinity observed anywhere in the world, surpassed only by China (118) and Azerbaijan (116).
According to the study, if the adverse practice of preventing girls from being born for the sake of having a boy is continued, almost 93,000 women will “go missing” and Armenia’s population will reduce by additional 80,000 inhabitants (it corresponds to the annual number of births over two years) by 2060, constituting, ceteris paribus, 2.60 million.
As the speakers noted, in Armenia, male children born after 1996 already outnumber female children by almost 39,000. “If we fail to prevent this process, part of men of the most active age in terms of entering marriage, 20-39 year olds, will relatively soon face problems, and being unable to find a pair will be forced either to migrate or to look for wives from abroad”, said Garik Hayrapetyan.
The press conference was followed by a conference, where the representatives of different stakeholders were greeted by Mr. Arayik Petrosyan, First Deputy Minister of Labor and Social Issues, and Dr. Huque.
At the conference, Dr. Guilmoto presented the study findings in deeper detail. In addition, a number of presentations were made shedding light on the phenomenon of sex imbalances at birth from a variety of perspectives including those of demographic, health, social, and gender equality.
UNFPA, the United Nations Population Fund, is an international development agency that delivers a world where every pregnancy is wanted, every birth is safe, every young person's potential is fulfilled.