Լևոն Շիրինյան.«Երևանի ավագանու ընտրությունները Կուրսկի ճակատամարտի նման են»
«Երևանի ավագանու ընտրությունները իրենց էության մեջ քաղաքական ընտրություններ չեն, դրանք մենեջերի ընտրություն են: Սակայն այս ընտրությունը քաղաքականցվեց և փորձ է արվում քաղաքապետի ընտրությունների միջոցով երկրում հասնել իշխանափոխություն»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփելով Երևանի ավագանու ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Նա նշեց, որ այս ընտրությունները Կուրսկի ճակատամարտի նման են՝ ընդդիմությունը փորձելու է հասնել քաղաքային իշխանությունների փոփոխություն, իսկ իշխանությունը փորձելու է դա թույլ չտալ:«Եթե նույնիսկ իշխանությունները հաղթեն, դա կլինի դժվար հաղթանակ, քանի որ ընդդիմությունը այս անգամ լավ կազմակերպված է»,-նշեց Լ. Շիրինյանը:
Քաղաքագետը նշեց, որ բացառված չէ, որ իշխանության թեկնածուն չհաղթի այս ընտրություններում:
Իր հերթին, քաղաքագետ Էդգար Վարդանյանը անդրադառնալով Երևանի ավագանու ընտրություններին ասաց իշխանությունները նախընտրական քարոզարշավը կառուցում էին այն տրամաբանության վրա, որ այս ընտրությունները մենեջերի ընտրություններ են, կենցաղային հարցերով զբաղվող գործչի ընտրություններ են: «Ընդդիմությունը ի տարբերություն իշխանության, այս ընտրությունները չափից դուրս քաղաքականացնում են և դիտարկում, որպես իշխանափոխության հասնելու միջոց»,-ասաց Է. Վարդանյանը:
Ըստ նրա, իշխանական քաղաքական ուժերը և հատկապես ՀՀԿ-ն քարոզարշավը տանում է այնպես, որ այս ընտրությունները միայն քաղաքապետի ընտրություններ են և անտեսում են ավագանու ընտրությունները: «Դա արված էր կանխամտածված և ՀՀԿ-ն այն հաշվարկն էր արել, որ առանձին վերցրած Տարոն Մարգարյանը ավելի մեծ ռեյտինգ ունի, քան թե ՀՀԿ-ն ու փորձել են Մարգարյանին տարանջատել ՀՀԿ-ից»,-նշեց բանախոսը:
Քաղաքագետը ասաց, որ ՀՀԿ-ի քարոզչությունը հիմնվում էր Տարոն Մարգարյանի առանձին գծերը ի ցույց դնելու վրա և առաջին պլան է մղվում քաղաքապետի անձնական, մարդկային հատկանիշները:
Նա ասաց, որ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը այս ընտրությունները առիթ օգտագործեցին ցուցադրելու համար իշխանությունների արատները և քննադատություն եղավ անձնավորված՝ուղղված Տարոն Մարգարյանի դեմ: «Քաղաքային իշխանությունները օգտագործում են իրենց վարչական ռեսուրսները և անհավասար պայմանների մեջ դնում մնացած ուժերին: Ընդդիմությունը փորձում է վերացնել քաղաքային իշխանությունների այդ ազդեցությանը»,-նշեց բանախոսը:

Политолог Левон Ширинян сравнил предстоящие выборы в Совет старейшин Еревана с Курской битвой
«Выборы в Совет старейшин Еревана по своей сути не являются политическими: это выборы менеджера. Однако эти выборы были политизированы, и делается попытка путем выборов мэра добиться смены власти в стране»,– об этом на встрече с журналистами заявил политолог Левон Ширинян, подводя итоги предвыборной агиткампании.
Он отметил, что эти выборы подобны Курской битве: оппозиция попытается добиться смены городской власти, а власть попытается не допустить этого. «Даже если власти победят, эту победу будет сложнее одержать, поскольку оппозиция в этот раз хорошо организованна»,– добавил политолог.
По словам Левона Шириняна, не исключено и то, что кандидат от властей не одержит победу на выборах.
В свою очередь, политолог Эдгар Варданян, касаясь выборов в Совет старейшин Еревана, отметил, что власти строили предвыборную агиткампанию, опираясь на логику того, что это выборы менеджера, деятеля, занимающегося бытовыми вопросами. «Оппозиция, в отличие от властей, слишком политизировала эти выборы и рассматривает их как способ сменить власть»,– подчеркнул политолог.
По его мнению, политические силы, представляющие власти, в особенности Республиканская партия Армении, проводят агиткампанию так, будто это лишь выборы мэра, игнорируя при этом выборы в Совет старейшин. «Это было сделано преднамеренно, и РПА рассчитывала на то, что Тарон Маргарян отдельно имеет высокий рейтинг популярности, чем РПА, и попытались отделить его от партии»,– считает Э. Варданян.
Политолог добавил, что агиткампания РПА опиралась на отдельных качествах Тарона Маргаряна и на первый план выдвигались личностные и человеческие качества, которыми наделен мэр.
Оппозиционные политические силы, по словам Э. Варданяна, воспользовались этими выборами для того, чтобы показать недостатки властей, а критика была персонифицирована и адресована против Тарона Маргаряна. «Городские власти используют административные ресурсы и ставят остальные силы в неравные условия. Оппозиция пытается ликвидировать это влияние городских властей», – заключил он.