Ռ.Հակոբյան. Ակնկալում եմ, որ դաշինքը ծանրակշիռ ներկայացվածություն կունենա Երևանի ավագանիում
Արդյո՞ք «Ժառանգությունը» փետրվարի 18-ից հետո չի կորցրել իր ընտրազանգվածը, որից էլ կտուժի «Բարև Երևան» դաշինքը մայիսի հինգին կայանալիք ընտրություններում:
«Դա լուրջ քաղաքական վերլուծության խնդիր ունի: Ստացվեց հետևյալը` ընդդիմադիր էլեկտորատը անտեր մնաց և շատ-շատ ուժեր, որոնք տարիներ շարունակ պնդում էին, որ պետք է փոխել իշխանությանը, այդուհանդերձ բերեցին իշխանության վերարտադրմանը: Եվ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դարձավ այդ էլեկտորատի թեկնածուն»,- ԱԺ-ում ավանդական ճեպազրույցի ժամանակ արձագանքելով հարցին հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը:
Նա խոստովանեց, որ իրենք ևս մարտավարական սխալներ են թույլ տվել, և ապրիլի 9-ին էլեկտորատը կորցրել են, քանի որ էլեկտրոատը ուղղակի բազմաշերտ էր և ամենքը, ըստ Ռ.Հակոբյանի, այդ ճանապարհին «իջավ իր կանգառում». «Չեմ կարծում, որ հիասթափվել են, ուղղակի ամեն մեկը կարծում էր, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը իրենց ուզածը պետք է անի»,- ավելացրեց նա:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե որքանո՞վ է իր սպասելիքները ընտրություններից և քանի տոկոս կհավաքի «Բարև Երևանը» մայիսի հինգին, Ռ.Հակոբյանը հրաժարվեց կանխատեսում անել` ընդգծելով, որ հարցին կպատասխանի երկու օր անց. «Ես ակնկալում եմ, որ դաշինքը ծանրակշիռ ներկայացվածություն կունենա Երևանի ավագանիում»,- միայն նշեց նա:

Рубен Акопян отказался говорить о шансах блока «Здравствуй, Ереван» на выборах в Совет старейшин столицы
В ходе сегодняшнего брифинга в Национальном Собрании Армении журналисты поинтересовались у руководителя парламентской фракции партии «Наследие» Рубена Акопяна, не потеряла ли партия «Наследие» свой электорат после состоявшихся 18 февраля президентских выборов в республике, отчего может пострадать союз партий «Здравствуй, Ереван» на предстоящих 5 мая выборах в Совет старейшин армянской столицы.
«Этот вопрос требует серьезного политического анализа. Получилось следующее: оппозиционный электорат остался бесхозным, и очень многие силы, которые в течение многих лет утверждали, что нужна смена власти, тем не менее, способствовали воспроизведению власти. И Раффи Ованнисян (участник президентских выборов, лидер партии „Наследие”. – Прим.ред.) стал кандидатом этого электората», – сказал он в ответ на вопрос.
При этом Рубен Акопян признался, что они тоже допустили тактические ошибки, потеряв 9 апреля электорат, так как он был многослойным и каждый на этом пути «сошел на своей остановке». «Мне не кажется, что люди разочаровались, просто каждый из них считал, что Раффи Ованнисян должен поступить так, как они того хотят», – добавил он.
Что же касается вопроса о том, каковы его ожидания от предстоящих 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана и какой процент голосов избирателей, по его прогнозам, получит на этих выборах союз партий «Здравствуй, Ереван», Р.Акопян отметил, что он не хочет что-либо прогнозировать и ответит на этот вопрос через 2 дня. «Я ожидаю, что союз партий будет представлен в Совете старейшин Еревана в большом составе», – резюмировал он.