Սոցիոլոգ. Ամուսնալուծություններից կարելի է խոսափել բազմազավակությամբ
Հայկական ընտանիքների ամուսնությունների հիմնական պատճառներն են երրորդ անձանց միջամտությունը, վաղ ամուսնությունները, քիչ երեխա ունենալն ու դավաճանություները: Այսպիսի կարծիք այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտնեց «Սոցիոմետր» անկախ վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Հաճախ ընտանիքների ներքին գործերին միջամտում է զոքանչը կամ սկեսուրը, այլ բարեկամները, որը ևս ներազդում է ներընտանեկան մթնոլորտի վրա», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի՝ ապահարզանների ռիսկայնությունը նաև տարիքային է. «Ապահարզանների մեծ ռիսկայնությունն է 30 տարեկանում, ավելի ծայրահեղ՝ 40, քիչ նվազ՝ բարձր տարիքում երբ զույգերից մեկը առողջ է, մյուսը՝ ոչ», - նշեց բանախոսը, ընդգծելով, որ երկրորդ կամ երրորդ երեխայից հետո ամուսնությունների ռիսկայնությունը կտրուկ նվազում է:
Ահարոն Ադիբեկյանի խոսքով՝ ամուսնալուծությունների հիմնական պատճառներից նաև այն է, որ կինը չի հասկանում հայ տղամարդուն: «Հայ տղամարդը մի քանի ծրագրերով է ապրում, իր կնոջ հետ մի ծրագրով է կենակցում, սիրեկանի՝ մյուս, Ռուսաստանում և Եվրոպայում՝ այլ: Հայաստանում , ցավոք, սեռական դաստիարակությունը ժառանգաբար չի կատարվում», - ասաց նա:
Բանախոսը նաև մտահոգություն հայտնեց, որ ներկայիս կրտսեր սերունդը չունի իդեալական պատկերացում կնոջ կամ տղամարդու մասին: «Հայաստանում կանանց կեսը ֆրիգիդ է, քանի որ համապատասխան դաստիարակություն չունի, և դա ևս բերում է ամուսնալուծությունների», - հավելեց նա:
Սոցիոլոգն ահազանգեց, որ այսօրվա արտագաղթի պայմաններում ապահարզանների այս տենդենցը կարող է աղետալի դառնալ Հայաստանի համար և մինչև այս դարի վերջ՝ ծնելիության կրճատման հետ միասին կարող է բերել նրան, որ Հայաստանում ընդամենը 1, 5 միլոն մարդ ապրի, ընդ որւմ ոչ բոլորը հայ:
«Պետք է ունենալ առնվազն երեք երեխա, դրանով նաև՝ ապահարզանների խնդրից դուրս կգանք, նաև կկանխենք դեմոգրաֆիկ մեծ աղետը», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի՝ ամուսնալուծությունների վրա ազդում է նաև այն, որ Հայաստանում 4-5 տարով բարձրացել է ամուսնության միջին տարիքը, ինչպես նաև այն, որ կինն ավելի ակտիվ է հասարակական կյանքում. «Աշխատող կինը չի կարող ունենալ շատ երեխա, քիչ ժամանակ ունի ընտանիքի համար և դա ևս բերում է բախման: Պետք է մասնագետի միջոցով հասկանալ պատճառները, և նման մասնագետ ևս պետք է պատրաստել: Ցավոք, խնդիրների ժամանակ նախապես դիմում են շրջապատի, ապա՝ փորձառու մարդկանց, որից հետո՝ մասնագետին՝ եթե իհարկե՝ կան», - ասաց նա:
Սոցիոլոգը ուրախությամբ նաև արձանագրեց, որ սոցիալ-տնտեսական ներիկայիս պայմաններից Հայաստանը ամուսնալուծությունների թվով աշխարհում միջին տեղեր է զբաղեցնում:
Իր հերթին իրավագետ Արմեն Եզեկյանը նշեց, որ ամուսնալուծություների հիմնական պատճառը նաև գալիս է նրանից, որ զույգերը հաճախակի ամուսնանում են ՝ համատեղ կյանքին անպատրաստ, չեն գիտակցում պարտականություններն ու իրավունքները:
«Յուրաքանչյուր ամուսնացող պետք է գիտակցի, թե արդյոք ամուսնանալով նա պատրաստ է այդ կյանքին, թե՝ ոչ: Կա ամուսնական տարիք հասկացողություն, Հայաստանում դա 18-ն է, բայց այլ երկրներում այն նվազագույնը 21 տարեկան է», -ասաց նա:

Социолог Агарон Адибекян назвал главных разрушителей армянских семей – свекрови и тещи
Основными причинами разводов в армянских семьях являются вмешательство третьих лиц, ранние браки, падение рождаемости, а также измены. Такое мнение в ходе сегодняшней пресс-конференции выразил директор социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян.
«Очень часто в семейные дела вмешиваются либо свекровь, либо теща, либо другие родственники, что также отрицательно влияет на внутрисемейную атмосферу», – сказал он.
По словам социолога, риск разводов связан и с возрастом. «Наибольшее число расторгнутых браков приходится на возраст 30 лет. Также большое количество разводов приходится на возраст около 40 лет. Меньшее число разводов приходится на возраст старше 40 лет, когда один из супругов здоров, а другой – нет», – отметил А.Адибекян, подчеркнув, что факторы риска резко снижаются после рождения второго или третьего ребенка в семье.
Социолог также выразил обеспокоенность в связи с тем, что у нынешнего молодого поколения отсутствуют идеальные представления о женщине и мужчине, нормальное сексуальное воспитание.
При этом социолог отметил, что при таких темпах эмиграции эта тенденция к разводам может стать катастрофической для Армении, и до конца 21 века вместе со снижением рождаемости может привести к тому, что в республике будет проживать всего 1,5 млн. человек.
«Нужно иметь не менее 3 детей, тем самым решим проблему разводов и предотвратим демографическую катастрофу», – сказал он.
Как указал А.Адибекян, на число разводов влияет и то, что в Армении на 4-5 лет увеличился возраст вступления в брак, а также то, что женщины играют все более активную роль в общественной жизни.
«Работающая женщина не может иметь много детей, у нее мало времени на семью, и это также приводит к конфликтам. Причины нужно выяснять с помощью специалистов. Но, к сожалению, сначала люди обращаются за помощью к своему окружению и только потом – к специалистам, если таковые, конечно, есть», – сказал
В свою очередь, юрист Армен Езекян отметил, что еще одной распространенной причиной разводов является то, что люди часто вступают в брак, будучи не готовыми к совместной жизни, не осознавая свои права и обязанности.
«Каждый человек, вступающий в брак, должен четко осознавать, готов ли он к этому шагу, или нет. Существует понятие брачный возраст. В Армении установленный законом минимальный возраст вступления в брак составляет 18 лет, хотя есть страны, в которых минимальный возраст составляет 21 год».