Վերջին շրջանում շատ են խոսակցություններն այն մասին, որ 2013-14թթ-ի ուստարվան ընդառաջ մասնավորապես Երևանի պետական համալսարանը պատրաստվում է գնային քաղաքականության փոփոխության: Ավելի ճիշտ` ուսման վարձերի թանկացման:
Panorama.am-ը չկարողացավ կապ հաստատել ԵՊՀ ռեկտորատի հետ խնդիրը պարզաբանելու համար, սակայն համալսարանական մեր աղբյուրները հաստատեցին տեղեկատվությունը` իսկապես սեպտեմբերից ուսման վարձերը թանկանալու են և նվազագույնը այսուհետ լինելու է 400 հազար դրամ:
Ներկայումս ԵՊՀ-ում կան մի քանի ֆակուլտետներ, որոնք համարվում են քիչ թե շատ մատչելի: Դրանց թվում, օրինակ, «Ժուռալիստիկայի» ֆակուլտետը, որտեղ ստացիոնար ուսում ստացող ուսանողն այսօր վճարում է 300 հազար դրամ, իսկ հեռակայում` 240 հազար դրամ տարեկան: Փաստորեն այս փոփոխության կիրառման դեպքում թանկացումն այս ֆակուլտետում կկազմի 30-40 տոկոս, ինչը, մեղմ ասած, չի կարող գոհացնել այն ծնողներին, ովքեր սեպտեմբերից ծրագրում են իրենց երեխաներին տալ բարձրագույն ուսման` չմոռանանք, որ 2013թ-ի պետական բյուջեով ո’չ աշխատավարձերի, ո’չ էլ կենսաթոշակների-նպաստների բարձրացում չեղավ:
Թե ո՞րն է սպասվող փոփոխության տրամաբանությունը մեզ պարզաբանեց Panorama.am-ի աղբյուրը: Պարզվում է, որ առաջին կուրսեցիների վարձավճարի նոր սահմանումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ պետությունը անվճար համակարգում սովորող մեկ ուսանողի վարձավճարը հասցրել է շուրջ 400 հազար դրամի և ըստ այդմ անհնար է, որ անվճար համակարգից դուրս մյուս ուսանողները այլ վարձ վճարեն: Ներկայումս գործող վարձավճարները, փաստորեն, ամբողջությամբ հարմարեցվելու են այդ փոփոխությանը:
Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ սեպտեմբերից կլինի նաև աշխատավարձերի բարձրացում և այլն` Panorama.am-ը կներկայացնի հաջորդիվ:

Новая ценовая политика ЕГУ может ударить по карманам родителей студентов
В последнее время активно муссируются разговоры о том, что со следующего учебного года в Ереванском государственном университете (ЕГУ) будет повышена плата за обучение, и минимальный размер оплаты составит 400 тыс. драмов вместо прежних 300 тыс.
Panorama.am не удалось связаться с ректоратом ЕГУ для того, чтобы получить разъяснения по этому поводу. Однако данную информацию подтвердили источники Panorama.am в университете.
Стоит отметить, что в настоящее время в ЕГУ есть факультеты, считающиеся более или менее доступными, среди них – факультет журналистики, где в настоящее время размер оплаты за обучение на стационаре составляет 300 тыс. драмов, а на заочном отделении – 240 тыс. драмов.
Фактически, после данного изменения повышение платы за обучение на данном факультете составит 30-40%, что, мягко говоря, не может устраивать родителей, дети которых намерены с сентября 2013 года поступить в вуз.
При этом источник Panorama.am пояснил, с чем связано изменение размера оплаты за обучение. По его словам, это связано с тем, что государство платит за одного студента, обучающегося на бюджетной основе, 400 тыс. драмов, в этой связи невозможно, чтобы студенты, обучающиеся на коммерческой основе, платили за обучение другую сумму.
Означает ли это, что с сентября 2013 года будут повышены и зарплаты и пенсии, Panorama.am представит в следующих публикациях.