Աջափնյակում հաշմանդամություն ունեցող անձանցից խլել են քվեարկելու իրավունքը
Ամեն ընտրությունից առաջ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության հասարակական բազմաթիվ կազմակերպություններ բարձրաձայնում են, որ ընտրական գործընթացում ոտնահարվում են հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները: Այն է` ընտրատեղամասերը հարմարեցված չեն անվասայլակների համար, չկան հատուկ քվեաթերթիկներ տեսողության խնդիրներ ունեցող անձանց համար և այլն:
Թե’ անցած տարի խորհրդարանական ընտրությունների, թե’ փետրվարյան նախագահական ընտրությունների ժամանակ նկատել էինք, որ Աջափնյակի թիվ 22 դպրոցում տեղակայված թիվ 6/34- 6/35 ընտրատեղամասերի մուտքը հասանելի է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար` առկա է թեքահարթակ: Որքանով էր այն հարմար անվասայլակի համար` այլ խնդիր է: Սակայն այսօր առավոտյան այցելելով նշված ընտրատեղամասեր նկատեցինք, որ այս անգամ թեքահարթակը բացակայում էր:
Ընտրատեղամասում որևէ մեկը այդպես էլ չկարողացավ բացատրել, թե ինչու է բացակայում թեքահարթակը: Եվ այդպես էլ անհասկանալի մնաց` 17-րդ թաղամասում հաշմանդամություն ունեցող անձինք չկան (Աստված տա), թե այդ մարդկանց ուղղակի դուրս են թողել Երևանի ավագանի ընտրելու գործառույթից, քանի որ մինչ այսօր, ինչպես ցույց է տվել ժամանակը, որևէ քաղաքապետ լիարժեք չի մտահոգվել ու քայլեր չի ձեռնարկել հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրների լուծման և առհասարակ` նրանց առօրյան հեշտացնելու և իրենց լիարժեք քաղաքացի զգալու ուղղությամբ:

Размещенные в ереванском административном районе Ачапняк избирательные участки №6/34 и №6/35 недоступны для инвалидов
В отличие от состоявшихся 18 февраля президентских выборов в Армении, сегодня, 5 мая, в день выборов в Совет старейшин Еревана, избирательные участки № 6/34 и №6/35, размещенные в школе № 22 столичного административного района Ачапняк, недоступны для лиц с ограниченными возможностями: здесь отсутствует пандус.
На избирательном участке никто так и не смог объяснить, почему отсутствует пандус. Вопрос о том, связано ли это с тем, что в данном административном районе Еревана нет лиц с инвалидностью, или этих людей просто лишили возможности реализовать свое избирательное право, так и остался без ответа.
Напомним, сегодня, 5 мая, в 08:00 по местному времени в армянской столице стартовали выборы в Совет старейшин Еревана. В муниципальных выборах участвуют Республиканская партия Армении (РПА), партия «Оринац еркир» (ОЕ), партия «Процветающая Армения» (ППА), Армянский национальный конгресс (АНК), партия «Аракелутюн» («Миссия»), АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), а также союз партий «Здравствуй, Ереван» («Барев, Ереван»).
Наблюдательскую миссию на выборах будут осуществлять 1 международная и 26 местных организаций. Голосование в столице завершится в 20:00.