Տպագիր առաջին հայալեզու Աստվածաշունչն արդեն պատկանում է Մատենադարանին
Մաշտոցի անվան Մատենադարանի հնատիպ գրքերի հարուստ հավաքածուն համալրվել է տպագիր առաջին հայալեզու Աստվածաշնչի եզակի օրինակով: Ոսկան Երևանցու` բացառիկ արժեք ներկայացնող Աստվածաշունչը տպագրվել է 1666 թվականին` Ամստերդամում: Գրատպության այս շքեղ օրինակը տարիներ շարունակ եղել է արտասահմանյան մի մասնավոր հավաքածուի մասը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի նվիրատվության շնորհիվ այն այժմ մայր ձեռագրատանն է և առանձնահատուկ փայլ կհաղորդի Մատենադարանի ցուցադրությանը: Այս մասին հայտնում են ընկերության մամուլի ծառայությունից:
Պատմամշակութային մեծ արժեք ունեցող այս հատորը բացառիկ հետաքրքրություն է ներկայացնում. Ոսկան Երևանցին այն նվիրել է հայ տպագրության ակունքներում կանգնած Հակոբ Ջուղայեցի կաթողիկոսին: Աստվածաշունչ մատյանի այս օրինակը 1668թ.-ից ունի արծաթյա ընտիր կազմ, որը հայկական արվեստի և պատկերագրության եզակի նմուշ է: Հայկական արծաթագործության նշանավոր կենտրոններից մեկը հանդիսացող Էրզրումի դպրոցի վարպետ ոսկերիչներից մեկի ձեռքով պատրաստված կազմը արվեստի հրաշալի գործ է՝ փորագրության և դաջվածքի հմուտ մշակմամբ: Հայտնի է, որ կազմը պատրաստող վարպետը տիրապետել է և' ոսկերչական նրբագույն արվեստին, և' մանրանկարչությանը, և, որ ավելի կարևոր է` աստվածաբանական իմացություն է ունեցել, ինչի շնորհիվ կատարելության է հասցրել այս սքանչելի ստեղծագործությունը: Կազմի երեսին պատկերված է Ավետման տեսարանը, իսկ դարձերեսին`Համբարձման տեսարանն է: Գրքի բացվող հատվածում պատկերված են չորս ավետարանիչներն` իրենց խորհրդանիշերով:
«Հավանաբար, չափազանցրած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ Մատենադարանը մեզ համար ունի նույն խորհուրդն, ինչ բիբլիական Արարատը: Սա մի սրբավայր է, որը բնութագրում է մեր էությունը: Գրի և գրականության հանդեպ հայի սերն անսահման է: Ֆիզիկական բնաջնջման վտանգը նույնիսկ, պատվի և գոյության համար մարտնչող ժողովրդին ետ չի պահել կյանքի գնով գիրքը փրկելու վճռականությունից: Հայն իր ցավն ամփոփել է երգի, ստեղծագործության և աղոթքի մեջ`ամուր պահպանելով մշակույթը: Ուրախ եմ, որ իմ համեստ ներդրմամբ կարողացա օգտակար լինել Մատենադարանին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ռալֆ Յիրիկյանը ևս մեկ անակնկալ է մատուցել՝ իր անձնական գրադարանից Աստվածաշնչի ևս երկու օրինակ հանձնելով Մատենադարանին: Դրանցից մեկը տպագրվել է 1854 թ., իսկ մյուսի տպագրման տարեթիվը կպարզեն մասնագետները՝ համապատասխան ուսումնասիրությունից հետո:

The rich collection of old-print manuscripts at the Matenadaran after Mashtots has been enriched with a unique exemplar of the first Armenian language printed Bible. The Bible by Voskan Yerevantsi, a volume of unique value, was printed in 1666 in Amsterdam. This stunning sample of book art has for years been part of a private collection. Thanks to the donation by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian the volume is now at home and can add brilliancy to the exhibition.
The volume is of particular cultural and historical importance: Voskan Yerevantsi had presented it to Catholicos Hakob Jughayetsi, one of the most active proponents of the development of Armenian typography. In 1668 the Bible was decorated with a silver cover, a unique example of the Armenian iconographic arts. The cover made by a representative of the Erzrum School, one of the famous centers of the Armenian silversmith art, is a marvel of the art of inlay. It is a well-known fact that the artist, who worked on the cover had mastered both the art of jewelry, and the miniature painting, and, what is most important, had profound knowledge in theology, which helped him reach perfection in making the cover. The face of the cover depicts a scene of Annunciation and the back of the cover holds a picture of the Resurrection. The opening part of the book depicts the four evangelists and their symbols.
“Probably, I won’t be exaggerating, if I say that the Matenadaran has the same symbolic meaning to us that the biblical Ararat has. It is a sacred place that best characterizes us. Armenian love for the writing and the literature knows no bounds. Even the menace of physical extermination could never hold back the people who fought for its honor and existence from saving books often at the expense of own life. The Armenian people have expressed their pain through music, art and prayer and have save their culture. I am happy to have managed to be useful to the Matenadaran with my modest contribution,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
It appeared that Ralph Yirikian had yet another surprise. He donated to Matenadaran another two Bibles from his personal library. One of the Bibles was dated 1854, and the age of the other Bible will be determined by respective specialists.