Քաղտեխնոլոգ. Ավագանու ընտրություններից ընդդիմությունը կարող էր շատ բան քաղել, բայց շատ բան կորցրեց
«Դասական հայկական ավանդական ընտրություններ»: Երևանի ավագանու ընտրություններին նման գնահատական տվեց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը:
«Ընդդիմությունը կարող էր շատ բան քաղել, բայց շատ բան կորցրեց: Իշխանությունն, ի տարբերություն նախագահական ընտրություների, ավելի շատ դասեր քաղեց նախագահական ընտրություններից, ավելի արդյունավետ աշխատեց, քան ընդդիմությունը»,- ասաց նա:
Ըստ քաղտեխնոլոգի, ընդդիմության հաջողության չհասնելու պատճառն այն էր, որ չմիավորվեցին: «Ասում էին ընտրություններից հետո կմիավորվենք: Դե միավորեք: Ում հետ եք միավորվելու: Կորցրեցին բոլոր ընդդիմադիրներն անխտիր, այդ թվում նաև իրեն ալտերնատիվ հայտարարած ԲՀԿ-ն»,- նշեց Կ. Քոչարյանը:
Ընդդիմադիր կուսակցություններից ՀՅԴ-ի ձախողման պատճառներից է նաև, ըստ փորձագետի, այդ քաղաքական ուժի էլիտան. «Հայաստանյան ՀՅԴ ղեկավարությունը պետք է փոխվի, իսկ ՀԱԿԿ-ի անհաջողությունն էլ բնական համարեց`  ուրժուադեմոկրատական հեղափոխության մասին խոսողն էլ նման արդյունքներ պետք է ունենար:

Karen Kocharyan: Opposition could gain much from elections but it lost much instead
The May 5 municipal elections were classical Armenian elections, political technologist Karen Kocharyan told reporters on Wednesday.
“The opposition could gain much from the elections but it lost much instead. Unlike the presidential elections, at these elections the authorities, having learnt more lessons from the presidential elections, worked more efficiently than the opposition,” he said.
According to the political technologist, the opposition’s defeat was due to the fact that it failed to unite.
ARFD’s elite also contributed to the party’s defeat, Kocharyan said, adding that the ARFD’s Armenian leadership needs to be changed. The defeat of the Armenian National Congress was natural in view of the party leader’s remarks about the necessity to carry out a bourgeois-democratic revolution in Armenia, he added.